Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drugi wariant obwodnicy Książa Wielkiego

Ewa Tyrpa
W rejonie drogi powiatowej znajdują się szkoły. Po zbudowaniu S7 będzie tu duży ruch tirów
W rejonie drogi powiatowej znajdują się szkoły. Po zbudowaniu S7 będzie tu duży ruch tirów FOT. ZDP
Komunikacja. Mieszkańcy Książa Wielkiego martwią się o nadmierny ruch po zbudowaniu drogi S7. Liczą, że odciąży go obwodnica, ale chcą, żeby biegła jak najdalej od zabudowań.

Oczekiwane fragmenty obwodnicy drogi S7 mają powstać do 2020 r. Jeden z odcinków będzie prowadził do granicy województwa świętokrzyskiego.

- Ostatni węzeł w Małopolsce będzie usytuowany około 3 km od centrum Książa Wielkiego - informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Wtedy zwiększy się ruch samochodów ciężarowych przez Rynek z zabytkową zabudową, która może nie wytrzymać takiego natężenia i zostać zdegradowana - podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki.

Zaznacza też, że wówczas znacząco wzrośnie zagrożenie wypadkami komunikacyjnymi dla mieszkańców. Droga przez Rynek prowadzi do ważnych placówek jak szkoły, gdzie porusza się wielu uczniów.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, żeby zapobiec takim niebezpieczeństwom będzie zbudowanie obwodnicy Książa Wielkiego.

Do takiej inwestycji: budowy północno-wschodniej obwodnicy - drogi łączącej Książ Wielki z Wielką Wsią, a w przyszłości trasę E7 z S7 - przygotowuje się powiat miechowski w konsultacji z gminą.

Pierwsza koncepcja na obwodnicę nie odpowiada wszystkim mieszkańcom Wielkiej Wsi, także właścicielowi około 20-hektarowego terenu z łąkami. Niektórzy mieszkańcy mieli mu to za złe, opowiadając się za budową obwodnicy, gdyż chcą bezpiecznie żyć.

- Jednak wiele osób uważa, że jej przebieg powinien być przesunięty, gdyż drogę wyznaczono zbyt blisko zabudowań. Wiem, że mają zapaść nowe ustalenia - mówi Adam Szwaczka, sołtys Wielkiej Wsi.

Powiat nie upiera się przy pierwotnym wariancie i jak sugerował wójt Szopa, zostanie opracowany alternatywny przebieg obwodnicy.

- Droga w drugim wariancie będzie oddalona od zabudowań i ominie łąki gospodarza. Będzie on poddany konsultacjom społecznym - zapowiada Roman Suchoń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie.

- Budowa obwodnicy jest sprawą rozwojową, a podjęte działania są dopiero początkiem drogi w całej inwestycji - zaznacza Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu miechowskiego.

Budowa obejścia Książa Wielkiego o długości 1,8 km ma być włączona do inwestycji drogowej o długości 12,6 km, obejmującej też modernizację dwóch dróg powiatowych. Obwodnica znajdzie się w ich ciągu.

Cała trasa przewidziana do przebudowy zaczyna się w centrum stolicy gminy, poprzez Książ Mały - Krzeszówkę do Moczydła i od Książa Małego do Boczkowic.

Powiat stara się o 75-procentową dotację na to zadanie, które w sumie zostało oszacowane na 10,3 mln zł. Pozostałą kwotę oba samorządy zapłacą po połowie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski