MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kąpielisko tu, gdzie było lotnisko

Redakcja
Kasię Lubojańską z Dąbrowy Górniczej do Kurowa zabiera pod namiot babcia Daniela Bałach; wypoczywa tu od 27 lat FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK
Kasię Lubojańską z Dąbrowy Górniczej do Kurowa zabiera pod namiot babcia Daniela Bałach; wypoczywa tu od 27 lat FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK
Przy głównej trasie z Nowego Sącza do Krakowa, opodal mostu w Kurowie, rozciąga się wielki teren nieużytków, zalewany przez wodę, gdy zapora w Rożnowie gwałtownie piętrzy Dunajec. Za kilka lat ma tam powstać kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Tak planują władze gminy Chełmiec.

Kasię Lubojańską z Dąbrowy Górniczej do Kurowa zabiera pod namiot babcia Daniela Bałach; wypoczywa tu od 27 lat FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK

TURYSTYKA. Za kilka lat w pobliżu mostu w Kurowie powstanie kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Tak planują władze gminy Chełmiec.

Między drogą a rzeką biwakują obecnie jedynie "na dziko" nieliczni turyści. Niegdyś działało tutaj lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego. Funkcjonowało wiele lat, aż znaleziono do bezpiecznych startów i lądowań bardziej dogodne miejsce w Łososinie Dolnej. Na dodatek takie, którego sezonowo nie zatapia woda.

Tereny po lotnisku w Kurowie użytkowały najpierw Sądeckie Zakłady Eksploatacji Kruszywa. Pod cienką warstwą ziemi zalegały bowiem wielometrowej grubości warstwy żwiru naniesionego przez Dunajec nawet spod Tatr, kiedy jeszcze nie było zapory w Niedzicy.

Żwir wybierano koparkami i wielkimi pływającymi pogłębiarkami. Najstarsi sądeczanie wspominają, jak na czas transportu największej maszyny zamknięto drogę do Krakowa.

Po kilkunastu latach zaniechano wydobycia żwiru. Pozostałe drewniane hangary po samolotach wykorzystywano jako garaże dla autobusów przedsiębiorstwa turystycznego Poprad. Wielkie dziury w ziemi, wypełnione wodą, stały się dzikimi kąpieliskami. Trudno zliczyć, ilu młodych ludzi straciło tam życie lub zostało inwalidami, kiedy po skokach do wody "na główkę" uderzali w nierówne kamienne dno.

Teren ten - z przeszłością i wydawałoby się bez przyszłości - zamierza teraz wykorzystać gmina Chełmiec. Ziemia leży w jej obszarze administracyjnym. Należy jednak do Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów - Czchów.

Wójt Bernard Stawiarski nie widzi w tym jednak przeszkody. Przypomina, że inne samorządy lokalne Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego już wykorzystują nadbrzeża do tworzenia bazy turystycznej.

- W Kurowie zagospodarowanie ponad 100 hektarów musimy zacząć od budowy wału zabezpieczającego od strony Dunajca. Długość około trzech kilometrów to spore wyzwanie finansowe. Środki mamy już prawie pewne za pośrednictwem Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Do tej pory nie wzięliśmy stamtąd ani złotówki, a inni po kilkanaście milionów złotych. Ubiegamy się o minimum 15 milionów złotych - mówi Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. - Bezpieczny teren będzie tak wielki, że starczy na odkryte baseny, plaże, szlak przejażdżek konnych i place zabaw dla dzieci. Bardzo istotna jest możliwość wygospodarowania wielkich parkingów i łatwość dojazdu. Prace mogą ruszyć za dwa lata - dodaje wójt Stawiarski.

Stanisław Śmierciak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski