Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie koronacja

Redakcja
Prace konserwatorskie odmieniły wygląd klasztornych krużganków: usunięto XIX-wieczną piaskowcową posadzkę i na jej miejsce położono nową. Uzupełniono także elementy kamienne: ławki oraz tablice epitafijne. Na remont czeka kaplica św. Doroty, do niedawna użytkowana przez grekokatolików.

Okazało się, że pod brokatową sukienką Maryi znajduje się rysunek biało-błękitnej haftowanej sukni

 W najbliższych tygodniach, na krużgankach klasztoru Augustianów zakończą się prace konserwatorskie przy unikalnej, średniowiecznej polichromii Matki Boskiej Pocieszenia - w otoczeniu św. św. Augustyna i Mikołaja z Toletynu. Wokół przedstawienia rozmieszczone są małe sceny, ilustrujące wezwania litanijne i ludzi różnych stanów, uratowanych dzięki interwencjom Maryi. Dawniej cała polichromia, poza sceną główną, zasłonięta była ołtarzem, teraz odzyskuje swój pierwotny wygląd poprzez zdjęcie późniejszych przemalowań. - Okazało się, że pod brokatową sukienką Maryi znajduje się wcześniejszy rysunek biało-błękitnej haftowanej sukni. Święty Augustyn ma inną książkę, rekonstruowane są złocenia - mówi o. Nikodem, z zakonu augustiańskiego. Jeszcze w sierpniu kaplica ma zostać uporządkowana i przywrócone zostaną w niej nabożeństwa. W grudniu natomiast odbędzie się koronacja wizerunku, który cieszy się wielkim kultem wśród wiernych. Obok tej polichromii, w sąsiednich arkadach, wyeksponowano resztki średniowiecznych polichromii, którymi pokryte były zapewne całe krużganki: jest tam m.in. fragment przedstawienia wskrzeszenia córki Jaira.

 W kościele św. Katarzyny odnawiany jest obecnie XVII-wieczny pomnik nagrobny Wawrzyńca Spytka Jordana. Konserwowany w latach 70., wystawiony na działanie brudu i wody deszczowej, przedostającej się przez nieszczelne okna, potrzebował interwencji konserwatorskiej. Przy okazji renowacji przeprowadzone zostaną badania na obecność polichromii. Okna nad pomnikiem zostały wymienione: zainstalowano termiczne szyby oraz zbiorniki na wodę.
 Konserwacji poddawany jest także marmurowy ołtarz w nawie północnej, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Michała. Nowy wygląd uzyskała kaplica Matki Bożej Dobrej Rady, w której modlą się siostry augustianki. Do ołtarza głównego powrócił, przechowywany do tej pory na strychu, obraz Jezusa upadającego pod krzyżem. Przywrócono pierwotną kolorystykę ołtarzy, tabernakulum, a zasłonięto XX-wieczne polichromie, które znajdowały się na ścianach. Na konserwację czeka mały chór organowy w kaplicy. W samym kościele konieczne jest dokonanie wymiany bardzo zniszczonej już kamiennej posadzki i konserwacja małego chóru w prezbiterium. Oglądowi poddany zostanie także ołtarz główny. Podwójne okna założone są już w nawach bocznych, na swoją kolej czekają okna w prezbiterium i nawie głównej. Te, wraz z zainstalowanym ogrzewaniem, ocieplą trochę zimne wnętrze kościoła.
 Trwa także czyszczenie i konserwacja kamiennych elementów elewacji prezbiterium. W tym roku odnowiona będzie także wolno stojąca dzwonnica. Prace finansowane są w głównej mierze z funduszów Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - w tym roku przeznaczono na prace w klasztorze Augustianów i kościele św. Katarzyny 700 tysięcy złotych. Zakon (a obecnie w klasztorze jest 6 osób) swoim staraniem odnawia głównie część mieszkalną klasztoru.

(WT)0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski