Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie liceum w Szpitalu Dziecięcym

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Teraz ZSS nr 3 składa się z przedszkola, podstawówki i gimnazjum
Teraz ZSS nr 3 składa się z przedszkola, podstawówki i gimnazjum archiwum szpitala
Edukacja. Dzięki utworzeniu nowego LO przewlekle chorzy pacjenci w wieku ponadgimnazjalnym będą mieli zapewnioną ciągłość nauki

- Do tej pory nasi pacjenci będący uczniami szkół ponadgimnazjalnych mieli problem z zaległościami. Wielu musiało przez to powtarzać rok, co nie wpływa dobrze na ich samopoczucie i proces leczenia - przyznaje Alicja Szmuc-Jędrzejowska, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 3. Placówka, która działa w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, składa się teraz z przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Po ukończeniu tego ostatniego młodzi pacjenci nie mogą równie łatwo kontynuować nauki.

- W swych macierzystych szkołach najczęściej mieli nauczanie indywidualne. Z tego powodu nauczyciele mogli prowadzić z nimi lekcje tylko, gdy ci uczniowie otrzymywali przepustki. Jednak nawet wtedy ich zły zdrowia nie pozwalał, by uczyli się w domu - tłumaczy Alicja Szmuc-Jędrzejowska. Dlatego zwróciła się do Urzędu Miasta Krakowa z wnioskiem o utworzenie w szpitalu liceum ogólnokształcącego. Projekt uchwały w tej sprawie już trafił do miejskich radnych, którzy na najbliższej sesji (w środę) zdecydują o utworzeniu XXXIX LO specjalnego w Szpitalu Dziecięcym. - Szacowany roczny koszt nauki jednego ucznia w tym LO wyniesie ponad 11 tys. zł, a utrzymanie szkoły około 224 tys. zł - informuje Jan Machowski z magistratu.

W szpitalu w Prokocimiu w ciągu ostatnich dwóch lat przebywało dziennie 32 pacjentów w wieku ponadgimnazjalnym. - Do tej pory nasi nauczyciele uczyli ich w ramach wolontariatu, jak również przekazywali im podręczniki i lektury szkolne. Jednak nie było mowy o jakiejkolwiek ciągłości nauczania - wyjaśnia dyrektorka ZSS nr 3. Dodaje, że w nowym liceum będą uczyć pedagodzy, którzy do tej pory pracowali z młodszymi pacjentami.

- Dysponujemy zarówno salami lekcyjnymi, jak i salami zabaw, w których nasi nauczyciele prowadzą również zajęcia wychowawcze poza lekcjami. Jeśli stan danego pacjenta nie pozawala na uczestniczenie we wspólnych lekcjach, to nauczyciel indywidualnie prowadzi z nim zajęcia - mówi Alicja Szmuc-Jędrzejowska.

W prokocimskiej placówce dziennie przebywa średnio nawet 280 dzieci wieku przedszkolnym i szkolnym. Na każdym poziomie szpitalnej edukacji lekcje prowadzone są w oparciu o ten sam program nauczania co we wszystkich innych szkołach. - Po zakończeniu nauki młodzi pacjenci otrzymują normalne świadectwa - wyjaśnia dyrektorka ZSS nr 3.

Wśród absolwentów tej placówki nie brakuje także pacjentów, którzy mimo problemów zdrowotnych rozpoczęli studia na wyższych uczelniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski