Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa oczyszczalnia

BAJA
W grudniu ubiegłego roku dąbrowskie "wodociagi" podpisały umowę z przedsiębiorstwem z Gorlic, które wybuduje nową oczyszczalnię. - Technologia stosowana przez RPWiK pochodzi z lat 60-tych, jest przestarzała, nie spełnia obowiązujących obecnie norm. Skutkiem tego jest obciążenie przedsiębiorstwa karami za zanieczyszczenie środowiska, które wynoszą w sumie kilka milionów złotych. Jeśli do końca 2007 roku przeprowadzimy modernizację i uzyskamy efekt ekologiczny, będzie można ubiegać się o umorzenie tych kar - mówi zarządca komisaryczny RPWiK, Grzegorz Niedbała.

DĄBROWA. Dąbrowa Tarnowska doczeka się nowej oczyszczalni ścieków. Inwestycja, do wykonania której Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przymierzało się od wielu lat, ma być gotowa przed końcem 2007 roku. Wykonawca już rozpoczął prace projektowe, roboty w terenie mają ruszyć w marcu.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zdecydowanie poprawić jakość oczyszczania ścieków, spełniać będą wszystkie wymagane normy. Znikną również uciążliwe zapachy, które obecnie dokuczają najbliższym sąsiadom "wodociągów" w rejonie ulicy Zazamcze. Koszt budowy oczyszczalni to kilkanaście milionów złotych, z tego 7 mln pochodzić będzie z pożyczki zaciągniętej przez RPWiK w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozostała część kwoty to środki własne przedsiębiorstwa.
Zdaniem zarządcy komisarycznego, inwestycje w "wodociągach" nie pozostaną bez wpływu na ceny wody i ścieków. - Jednak być może współpraca zsamorządami umożliwi zminimalizowanie wzrostu cen. Jedną zmożliwości obniżenia taryf mogłoby być zmniejszenie podatku od nieruchomości iza korzystanie zsieci wodociągowej, nakładanego przez gminy na przedsiębiorstwo, który wjednej czwartej stanowi owysokości cen. Tak właśnie zdecydował wtym roku samorząd Żabna idzięki temu ceny wody spadły o____20 gr - podkreśla Grzegorz Niedbała.
Kierownictwo "wodociągów" stara się utrzymać obowiązujące taryfy, które i tak należą do najwyższych w kraju. Jednym ze sposobów ma być szukanie nowych odbiorców i zwiększanie sprzedaży wody. Oprócz gmin Dąbrowa, Żabno i Olesno RPWiK rozszerzył swoje usługi na część gminy Gręboszów, gdzie pozyskano 1,9 tys. nowych klientów, co stanowi znaczącą ilość dla przedsiębiorstwa. Zamierza ono również negocjować ceny wody sprowadzanej z Tarnowa, która w większości zaopatruje mieszkańców gmin obsługiwanych przez RPWiK. Jeśli nie uda się uzyskać korzystnych cen w tarnowskich "wodociągch", Grzegorz Niedbała rozważa zwiększenie wydajności ujęcia wody w Żabnie i przejętego niedawno zbiornika w Gorzycach. (BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski