Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie obowiązkowy samorząd gospodarczy. Jest projekt ustawy

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz fot. Andrzej Banaś
Prawo. Firmy mają zyskać jednego, silnego reprezentanta w negocjacjach z politykami.

Każda firma będzie musiała należeć do izby gospodarczej. Na jej utrzymanie będzie płacić składkę (nie więcej niż 0,02 proc. obrotu). W zamian samorząd gospodarczy stanie się reprezentantem wszystkich przedsiębiorców. Politycy i urzędnicy będą zobowiązani konsultować wszystkie regulacje dotyczące działalności gospodarczej.

To najważniejsze założenia ustawy o samorządzie gospodarczym. Podczas wczorajszego V Forum Małopolskich Przedsiębiorców „Dziennika Polskiego” wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że projekt tej ustawy jest już gotowy i wkrótce trafi do konsultacji. - Zdajemy sobie sprawę, że to trudna sprawa i budząca kontrowersje - zaznaczyła.

A jeszcze niedawno wydawało się, że przedsiębiorcy opowiadający się za wprowadzeniem obligatoryjnej przynależności do samorządu gospodarczego nie przekonają do tego polityków. - Po pierwszym spotkaniu w tej sprawie wiceminister Emilewicz chciała mnie wyrzucić - wspomina Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. A Janusz Strzeboński, wiceprzewodniczący Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, dodaje, że wicepremiera Jarosława Gowina przekonywał od 5 lat. I dopiero teraz się udało. - Byłem sceptykiem, ale przekonaliście mnie - mówił wczoraj w EXPO Kraków wicepremier Gowin.

Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, jest za obowiązkowym samorządem dla przedsiębiorców, ale ma wątpliwości co do intencji jego wprowadzenia. - To trochę pachnie polityką. Stworzy się nowy bardzo silny podmiot, by obecne stowarzyszenia gospodarcze i ich reprezentantów zastąpić swoimi - powiedział nam Andrzej Zdebski. - Ale nawet w takiej sytuacji trzeba wprowadzić obowiązkowy samorząd gospodarczy, bo za jakiś czas wszyscy odczujemy pozytywne efekty jego działalności - podkreślił prezydent IPH.

- Gdybyśmy mieli obowiązkowe izby, pewnie nie byłoby problemu z wędzonymi wędlinami. O przepisie zakazującym wędzenia przedstawiciele firm masarskich wiedzieliby wcześniej, a nie dopiero po jego wprowadzeniu - przekonuje wiceminister Emilewicz. - Gdybyśmy mieli obligatoryjny samorząd, nie zalałyby nas zagraniczne sieci handlowe - dodaje Janusz Strzeboński. - A przynajmniej nie powstałoby tyle hipermaketów w centrach miast - zaznacza Andrzej Zdebski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski