Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie okazja, by wspólnie zatańczyć poloneza. Do tańca zaprosi Cracovia Danza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Cracovia Danza zaprosi do poloneza kilka razy w ciągu całego roku
Cracovia Danza zaprosi do poloneza kilka razy w ciągu całego roku Anna Kaczmarz / Polska Press
Premiera baletu „Muzyka na wodzie” do muzycznych kompozycji Haendla i Telemanna, cykl promujący poloneza, cykl tanecznych happeningów w przestrzeni miasta związanych z rocznicą i 25. edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to główne wydarzenia, na jakie zaprosi krakowian w tym roku Balet Cracovia Danza. Tancerzy będzie można też spotkać w wielu miejscach na całym globie

- Najważniejsza jest dla nas teraz produkcja nowej premiery „Muzyka na wodzie” do muzycznych suit Georga Friedricha Haendla i Georga Philippa Telemanna, którą zaprezentujemy 25 czerwca w Teatrze Variete – zapowiada Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza i reżyserka przedstawienia. - Będzie to barokowe widowisko na bazie kostiumów z epoki nawiązujących do strojów karnawału weneckiego. Przywołamy barokową mitologię: najady, trytony, z którymi kojarzymy wodne światy, ale nawiążemy tez do współczesnej koncepcji abstrakcji, czyli przedstawiania tańcem natury wody, lasów, łąk.

Choreografię do spektaklu przygotuje francuski artysta Pierre-François Dollé specjalizujący się w tańcu barokowym. Spektakl powstanie do muzycznych suit Georga Friedricha Haendla spiętych jednym tytułem „Water music” oraz do suity Georga Philippa Telemanna „Wassermusik”. Tancerzom towarzyszyć będzie grający „na żywo” Zespół Muzyki Dawnej The Violin Consort pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha.

W ramach cyklu Cracovia Danza na scenie Variété do końca sezonu balet zaprezentuje swoje wcześniejsze tytuły, takie jak: „Pan Twardowski. Ale bajka!”(19, 20 marca), „Magiczne ogrody. Gala na Dzień Tańca (7 maja), „Kopciuszek” (28 maja).

W lutym w Colegium Novum tancerze Baletu Cracovia Danza zainaugurowali tegoroczny cykl happeningów balet w mieście, które w tym roku będą skupione wokół postaci królowej Jadwigi oraz poloneza. Kolejne pokazy zaplanowano pod pomnikiem Jadwigi i Jagiełły na Plantach (22.03), na Wawelskim dziedzińcu przed Katedrą lub pod Wawelską Kurzą Stopką (26.04), ulicy Królowej Jadwigi przy Błoniach (24 maja). Krakowskim śladem królowej Jadwigi Cracovia Danza uda się w związku z obchodami rocznicy urodzin królowej Jadwigi, jej koronacji i śmierci obchodzonych w tym roku.

- Wpisanie poloneza na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO to nie koniec działań związanych z tańcem. Naszym zadaniem jest teraz organizowanie wydarzeń, które cały czas mówią o polonezie. W związku z tym przez cały rok będziemy pokazywać poloneza w różnych odsłonach w ramach happeningu „Cztery pory poloneza”. Będzie można wspólnie zatańczyć – wyjaśnia Romana Agnel.

Pierwszy odcinek „Polonez wiosenny” (29 kwietnia), odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca i będzie także nawiązywać do rocznicy konstytucji 3 Maja. Kolejny, „Polonez letni” (19 lipca) odbędzie się na Rynku w ramach Festiwalu Tańców Dworskich ”Cracovia Danza”. „Polonez jesienny” (11 listopada) związany będzie z Świętem Niepodległości, zaś „Polonez zimowy” (już w 2025 roku) pokaże uroki karnawału.

W lipcu po raz 25. odbędzie się w Krakowie organizowany przez Balet Cracovia Danza Festiwal tańców Dworskich. Tegorocznej odsłonie towarzyszyć będą warsztaty – w tym bezpłatne dla dzieci „Kraków tańczy pod Wawelem” oraz tematyczne, prowadzone przez zagranicznych specjalistów przeznaczone dla miłośników tańców dawnych. Na scenie plenerowej pod Galerią Krakowską zaprezentowany zostanie spektakl „Magiczne ogrody” w wykonaniu Cracovia Danza, zaś na finał w Teatrze Słowackiego zaplanowany jest pokaz spektaklu „Muzyka na wodzie”, któremu towarzyszyć będzie międzynarodową gala baletowa. Tradycyjnie też Rynek w Krakowie stanie się największą salą balową wmieście, gdzie tancerze wspólnie z mieszkańcami i turystami odtańczą poloneza. Nie zabraknie również Krakowskiego Królewskiego Balu, który rozegra się w Auli „Florianka".

- W tym roku będzie szczególna tematyka poświęcona naturze, lasom i ogrodom, planujemy też niezwykle wydarzenie – gala festiwalowa odbędzie się na początku, a nie jak dotąd jako wydarzenie zamykające festiwal. Chcielibyśmy wówczas zaprezentować nie tylko nasz spektakl, ale też pokazy i występy naszych partnerów, którzy od lat są obecni na festiwalu, m.in. Académie Royale de la danse de Versailles, a także Sanskriti Alaknanda z Indii – dodaje Romana Agnel.

Rok 2023 Balet Cracovia Danza zamknął z 179. zorganizowanymi wydarzeniami kulturalnymi nie tylko w Krakowie, tancerzy mogła zobaczyć publiczność m.in Niemiec, Japonii, Łotwy, Belgii, Wielkiej Brytanii, gdzie Cracovia Danza prezentowała swoje przedstawienia, Rekordzistą wśród zagranicznych pokazów okazał się „Kopciuszek” prezentowany tylko przed grecką publicznością siedem razy. Spektakl także w tym roku Cracovia Danza zaprezentowała kilkakrotnie w Grecji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie okazja, by wspólnie zatańczyć poloneza. Do tańca zaprosi Cracovia Danza - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski