Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie pasywny ośrodek

Barbara Ciryt
Wizualizacja planowanego pasywnego ośrodka zdrowia z powstającym pasywnym przedszkolem.
Wizualizacja planowanego pasywnego ośrodka zdrowia z powstającym pasywnym przedszkolem. Archiwum gminy
Słomniki. W gminie jest moda na energooszczędne budynki. W tej technologii powstały dwa, na ukończeniu są prace przy trzecim, a władze planują wybudować taką przychodnię zdrowia.

To będzie Specjalistyczne Centrum Usług Medycznych w Słomnikach. Jest wizualizacja obiektu. - Przetarg na wyłonienie wykonawcy chcemy rozstrzygnąć przed konstruowaniem budżetu na przyszły rok. To pozwoli zaplanować realne kwoty na realizację zadania, które zaczniemy po zakończeniu budowy przedszkola powstającego w sąsiedztwie. Ono będzie gotowe w połowie roku - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.

Jest już pozwolenie na budowę ośrodka zdrowia. Budynek - tak, jak przedszkole - będzie w technologii pasywnej, czyli energooszczędny. Ma odbierać ciepło z otoczenia, kumulować je i oddawać do wewnątrz.

Gmina Słomniki jest znana z budowy obiektów pasywnych. Tu powstała pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa. Potem pasywna sala gimnastyczna przy szkole w Waganowicach, teraz powstaje takie przedszkole, a w kolejce czeka ośrodek zdrowia. Władze wiedzą, że pasywne budynki są tanie w utrzymaniu. Przyznają, że przy budowie koszty są większe o 15 proc. Ale nakłady zwracają się szybko. W hali sportowej po rozliczeniu zużycia energii okazało się, że roczne ogrzewanie to 10 tys. zł.

Wiceburmistrz Michał Chwastek wyliczył, że to 80 proc. mniej, niż w tego typu obiektach o zbliżonej powierzchni. Burmistrz Knafel dodawał, że ogrzewanie tej hali jest w kosztach zbliżone do ogrzewania budynku jednorodzinnego. Podkreśla, że to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i środowiska. - Nie będę nikogo przekonywał, że takie powinny być nowoczesne budynki - mówi burmistrz pytany, dlaczego buduje kolejne obiekty pasywne.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował nowy ośrodek zdrowia. Wstępnie szacuje się na ok. 6 mln zł. Samorządowcy chcą zdobyć pieniądze zewnętrzne. Paweł Knafel zaznacza: -- Dzięki zastosowaniu nowoczesnej, energooszczędnej technologii jest szansa na pozyskanie dotacji z programu Lemur realizowanego przez Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Specjalistyczne Centrum Usług Medycznych jest zaprojektowane jako obiekt dwukondygnacyjny z gabinetami lekarskimi i zapleczem dla obsługi medycznej na parterze oraz częścią administracyjnymi na piętrze.

Przewidziano tu miejsce na: poradnię osób dorosłych z holem, poczekalnią, gabinetami lekarskimi, specjalistycznymi i zabiegowymi oraz zapleczem sanitarnym i magazynowym; poradnie dla zdrowych oraz chorych dzieci z recepcją, dwoma holami na poczekalnie, gabinety lekarskie i pomieszczenia sanitarne; dyżurkę pogotowia z garażem na karetkę; pomieszczenia biurowe z salą konferencyjną i archiwum; zaplecze dla pracowników z pomieszczeniami socjalnymi i technicznymi i gospodarczymi.

W obiekcie dostosowanym dla osób niepełnosprawnych, przewidziano dwa zjazdy, jeden dla karetki, a drugi z miejscami postojowymi dla pacjentów. Na zewnątrz zaplanowano zieleniec z fontanną i ławkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski