Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie raj nad Racławką

Tomasz Kolowca
Wybudowane zostaną nowe kładki. Obecne są mocno zniszczone
Wybudowane zostaną nowe kładki. Obecne są mocno zniszczone Fot. Tomasz Kolowca
Inwestycje. Wzdłuż potoku płynącego przez Racławice, Dubie i Radwanowice pojawi się szereg udogodnień dla turystów. Wybudowane zostaną nowe kładki, zamontowane będą nowe ławki i stoliki, by zwiedzający mogli wygodnie odpocząć. Cały projekt ma kosztować 100 tys. zł

To już pewne - w ramach budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego zostanie zrealizowany projekt „Raj w Dolinie Racławki”. Zmiany wprowadzone w ramach tego projektu mają uatrakcyjnić pod względem turystycznym tę znaną miłośnikom krajoznawstwa okolicę.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Kamil Kłosowski, student wychowania fizycznego i mieszkaniec Krzeszowic. Propozycja przemiany Doliny Racławki została jedną z siedmiu inwestycji w krakowskim regionie metropolitalnym, które otrzymają dofinansowanie z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w ramach budżetu obywatelskiego. W całym województwie wytypowano czterdzieści sześć takich projektów, ten z okolic Krzeszowice zajął w swoim subregionie miejsce szóste i opiewa na sto tysięcy złotych.

- Dwa lata temu wystartowałem w wyborach na radnego gminy - mówi Kamil Kłosowski. - Nie udało mi się zdobyć mandatu, ale pomyślałem, że to nie znaczy, że nie mogę angażować się w sprawy służące dobru regionu. Nawet powinienem to zrobić.

Na początek wybrał znany sobie od lat urokliwy region Dolinek Krakowskich.

Inwestycja w trzech gminach

Dolina Racławki to około dziesięciokilometrowy odcinek potoku o tej nazwie, ciągnący się od wsi Racławice w gminie Jerzmanowice-Przeginia przez Dubie w gminie Krzeszowice do Radwanowic w gminie Zabierzów. Inwestycja będzie więc przebiegać przez tereny trzech gmin.

Jej głównym celem jest zagospodarowanie obszaru wzdłuż rzeczki udogodnieniami dla turystów pieszych oraz rowerzystów. Planowane są więc nowe kładki przez strumyk w Dubiu (obecne są już dość wiekowe i nie zawsze bezpieczne), ławki ze stolikami i miejsca do odpoczynku na szlaku prowadzącego wzdłuż koryta potoku. Ta część projektu nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowana; pod koniec sierpnia odbędzie się zebranie z władzami województwa, na którym takie szczegóły jak liczba i charakter tych, jak nazywano w projekcie, „innowacyjnych punktów wypoczynkowych”, zostanie dookreślona.

Kamil Kłosowski i pozostali młodzi mieszkańcy okolicy, którzy ochoczo poparli jego inicjatywę obecnie zastanawiają się i poszukują inspiracji, jak stworzyć piękny i atrakcyjny szlak turystyczny.

Zyskają również mieszkańcy

Ale projekt nie skupia się tylko na samym wymiarze turystycznym. W ramach inwestycji zyskają również mieszkańcy terenów nad strumieniem - częściowo ustabilizowane, a przede wszystkim oczyszczone zostaną cieki melioracyjne, brzegi rzeki oraz jej koryto; Racławka bowiem dość często wylewa i podtapia najbliższe gospodarstwa.

- Chcielibyśmy, aby ta okolica była miejscem weekendowych wypadów turystycznych - mówi pan Kamil. - Wybraliśmy w tej chwili trzy rejony promocji tego miejsca: Śląsk, Małopolskę i osobno Kraków.

Najatrakcyjniejsza część Doliny Racławki od 1962 roku jest rezerwatem przyrody. Po powiększeniu w 1990 zajmuje ponad 470 hektarów i jest największym rezerwatem w Małopolsce. Rezerwat z kolei wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Wytyczone w nim zostały trzy ścieżki dydaktyczne, prezentujące wartościowe osobliwości geologiczne, z których słynne są Dolinki i Jura Krakowsko-Częstochowska. W okolicy Dubia znajdują się dwa kamieniołomy, a po obu stronach wylotu rezerwatu imponujące formacje skalne. Wzdłuż między innymi tych szlaków mają powstać wspomniane udogodnienia dla turystów.- W niektórych miejscach znajdują się takie obiekty, ale niestety są bardzo zaniedbane, stąd między innymi nasz projekt - zwraca uwagę pan Kamil.

A sam rezerwat wart jest uwagi nie tylko pośród miłośników geologii. W głębokiej, zalesionej buczyną, grądem i łęgiem dolinie zanotowano dwadzieścia siedem chronionych gatunków roślin, m.in. storczyków. Wśród zwierząt warto wspomnieć o nietoperzach zamieszkujących jaskinie krasowe oraz kilku unikalnych gatunkach ślimaków.

- Dostaliśmy już oficjalne potwierdzenie wyników plebiscytu - mówi z satysfakcją pan Kamil. - Nasz projekt zostanie wykonany do końca 2017 roku.

Władze gminy pomogą

Kamil Kłosowski w swojej działalności ma też wsparcie urzędników. Krzeszowiccy włodarze zapowiedzieli, że wesprą budowę trzeciej kładki pieszo-rowerowej w Dubiu (dwie zostaną zmodernizowane w ramach budżetu obywatelskiego).

- Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy poparli ten projekt - mówi autor zwycięskiego wniosku. - To zasługa wielu, wielu osób. To dzięki głosom mieszkańców nasze trzy gminy zyskają nowe oblicze tej malowniczej dolinki.

Teraz, razem z grupą młodych ludzi z okolicy, Kamil Kłosowski zajmują się kolejnym projektem „Zakochaj się w Krzeszowicach”. To program, który ma na celu promocję okolicy i jej atrakcji turystycznych - pałaców, zamków czy kościołów. A w przyszłości?

- Mamy świetną grupę aktywistów, z którą organizujemy różne inicjatywy czy zbiórki. Niedaleko Doliny Racławki znajduje się Dolina Eliaszówki. Może trzeba się zająć i tą okolicą? - mówi z uśmiechem Kamil Kłosowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski