Będzie unijna kanalizacja

Redakcja
Dzięki unijnej dotacji w Gdowie rozbudowywana jest oczyszczalnia ścieków. Niebawem w tej gminie ruszy kolejna sanitarna inwestycja dofinansowana z UE. Fot. archiwum
Dzięki unijnej dotacji w Gdowie rozbudowywana jest oczyszczalnia ścieków. Niebawem w tej gminie ruszy kolejna sanitarna inwestycja dofinansowana z UE. Fot. archiwum
Pieniądze przyznane czterem wielickim gminom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli przeznaczonej na poprawę zaopatrzenia mieszkańców wsi w "podstawowe usługi", zostaną zagospodarowane na budowę kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Dzięki unijnej dotacji w Gdowie rozbudowywana jest oczyszczalnia ścieków. Niebawem w tej gminie ruszy kolejna sanitarna inwestycja dofinansowana z UE. Fot. archiwum

DOTACJE. Gminy Gdów, Kłaj, Niepołomice i Wieliczka otrzymają na sanitarne inwestycje łącznie blisko 13 mln złotych

Najwięcej - prawie 4 miliony złotych na tego rodzaju przedsięwzięcia otrzyma gmina Wieliczka. Do Niepołomic trafi blisko 3,4 miliona złotych, do Kłaja - prawie 3 miliony złotych, a do Gdowa - ponad 1,8 mln złotych.

Władze Niepołomic spożytkują unijne dofinansowanie na budowę sanitarnej sieci w Ochmanowie. Przetarg na wykonanie tej inwestycji już ogłoszono. Do końca września br. powstanie w tej miejscowości m.in. osiem kilometrów kanalizacji i dwie małe oczyszczalnie ścieków. - Chcemy, by prace ruszyły już w połowie kwietnia - mówi burmistrz Niepołomic Roman Ptak o inwestycji o łącznej wartości około 8 milionów złotych.

Gmina Gdów czeka z ogłoszeniem konkursu ofert na wykonanie kanalizacji (od obrzeży Gdowa w kierunku Fałkowic) na podpisanie umowy o przyznaniu dofinansowania z PROW. - Planujemy, że budowa sanitarnej sieci ruszy za około trzy miesiące, a finał tej inwestycji nastąpi w roku 2011. To będzie pierwszy etap budowy kanalizacji w tym rejonie gminy - stwierdza wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Natomiast przydomowe oczyszczalnie ścieków powstaną we wszystkich miejscowościach na południu gminy Wieliczka, przy 500 gospodarstwach, których właściciele złożyli stosowne wnioski w magistracie, nim władze podkrakowskiego rejonu wystąpiły o dotację z PROW. Łączny koszt inwestycji, które będą współfinansowane z gminnego budżetu, to ponad 5,3 mln złotych.

Władze Kłaja planują, że dotowana z UE, a szacowana w sumie na 6 mln zł, budowa kanalizacji w Grodkowicach ruszy w przyszłym roku. - Fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można wykorzystywać przez dwa lata, dlatego raczej zaczekamy trochę z tą inwestycją. Potrzeba na to także dużo własnych pieniędzy, a bardzo trudno byłoby znaleźć je w naszym tegorocznym budżecie - mówi wicewójt Kłaja Wiesław Średniawa.

Jolanta Białek

wielicki@dziennik.krakow.pl

Ekoprocenty i ekoplany

BISKUPICE:

kanalizacji nie ma tam w ogóle, a unijne kryteria dotyczące przyznawania funduszy na tego typu inwestycje (m.in. określona liczba mieszkańców na 1 km kw.) uniemożliwiają władzom tego rejonu starania o takie dofinansowanie. Z budżetu gminy zrealizować kanalizację nie sposób, ale w tym roku rozpocznie się budowa małej oczyszczalni ścieków przy SP w Biskupicach, do której w przyszłości będzie można podłączyć także część domów.

GDÓW:

gmina jest skanalizowana w 23 proc. W tym roku przybędzie tam na pewno 3 - 4 proc. tego rodzaju sieci, a być może więcej, ponieważ wkrótce rozpoczną się starania o unijną dotację także na budowę kanalizacji w Niegowici. Dotacja z PROW jest kolejną "sanitarną" dla Gdowa, gdzie w tym roku zakończy się rozbudowa oczyszczalni ścieków, dotowana z UE.

KŁAJ:

stopień skanalizowania wynosi 56 proc. Obecnie trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków "Szarów", która będzie służyć mieszkańcom wszystkich miejscowości w zachodniej części gminy. Inwestycję o wartości ponad 7 milionów złotych, na którą Kłaj otrzymał dotację unijną, rozpoczęto w 2009 roku, a finał prac ma nastąpić pod koniec tego roku.
NIEPOŁOMICE:

kanalizację ma ponad 70 proc. gospodarstw. Do zrobienia pozostało jeszcze w sumie ok. 40 km sieci we wschodniej części gminy: w "unijnym" Ochmanowie oraz Zagórzu, Suchorabie i Słomirogu. Zagórzańska inwestycja, na którą gmina zamierza pozyskać pożyczkę z WFOŚ, ruszy za kilka miesięcy. - Za cztery lata zamkniemy temat budowy kanalizacji w gminie Niepołomice - twierdzi burmistrz Roman Ptak.

WIELICZKA:

gmina jest skanalizowana w niespełna 42 proc., a po zak- sanitarnej inwestycji dotowanej z Funduszu Spójności, wskaźnik ten wzrośnie do ponad 60 proc.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie