Będzie więcej kierunków zamawianych

Redakcja
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniło kryteria przyznawania dotacji w ramach kolejnej edycji programu "Kierunki zamawiane". Dzięki temu najlepsze uczelnie w kraju będą miały większe szanse na otrzymanie pieniędzy.

STUDIA. Rosną szanse najlepszych uczelni - także krakowskich - na ministerialne dotacje

W ubiegłym roku większość wniosków złożonych przez te szkoły przepadło w konkursie. Politechnika Warszawska w ogóle nie dostała pieniędzy, podobnie jak Politechnika Krakowska. Akademia Górniczo-Hutnicza otrzymała 20 mln zł, ale tylko na inżynierię i ochronę środowiska. Sześć innych wniosków przepadło. Eksperci wysoko ocenili za to wnioski z mało znanych szkół niepublicznych i niewielkich państwowych wyższych szkół zawodowych. Najlepsze uczelnie techniczne w kraju głośno zaprotestowały, twierdząc, że ministerstwo zorganizowało konkurs na ładne pisanie wniosków i tylko to się liczyło przy przyznawaniu dotacji.

W tym roku MNiSW postanowiło zmienić nieco kryteria przyznawania pieniędzy. - Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w ubiegłym roku najlepsze uczelnie wypadły z konkursu - mówi Bartosz Loba, rzecznik MNiSW. - Biorąc to pod uwagę wprowadziliśmy dodatkowe kryteria, tak by w większym stopniu o przyznaniu dotacji decydowała jakość uczelni.

Po raz pierwszy pojawią się więc punkty za wyróżniającą ocenę przyznaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Za to będzie można dostać 12 punktów. Taka ocena to rzadkość. Ma ją jedynie 28 uczelni, głównie publicznych. W tym roku więcej punktów dostaną też projekty obejmujące staże studenckie u pracodawców. Do tej pory można było zdobyć za to 5 punktów, teraz będzie 15. Więcej punktów (8 zamiast 5) dostaną też projekty uczelni biorących udział w ramowych programach badawczych UE.

- Cieszą nas te zmiany, bo widać, że ministerstwo dąży do zobiektywizowania kryteriów. Dzięki temu będziemy mieć większe szanse na otrzymanie dotacji - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Do wczoraj ministerstwo przyjmowało wnioski od uczelni. Listę kierunków zamawianych poznamy prawdopodobnie na początku maja. Do rozdania jest 200 mln zł. Krakowskie uczelnie solidnie się do tego przygotowały. AGH będzie walczyć o pieniądze na automatykę i robotykę, budownictwo, energetykę, fizykę techniczną, informatykę, inżynierię materiałową, matematykę, mechatronikę oraz mechanikę i budowę maszyn.

Politechnika Krakowska chce, by ministerstwo zamówiło u nich kształcenie na energetyce, budownictwie (na Wydziale Inżynierii Lądowej), informatyce (na trzech wydziałach), biotechnologii, automatyce i robotyce, inżynierii materiałowej, mechanice i budowie maszyn, fizyce (w nowych specjalnościach: technologie multimedialne, nowoczesne materiały i nanotechnologie), matematyce (matematyka w finansach i ekonomii), inżynierii środowiska, budownictwie oraz ochronie środowiska (wszystkie trzy na Wydziale Inżynierii Środowiska).

W konkursie wystartował też Uniwersytet Jagielloński. Wydział Chemii oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii powalczą o pieniądze na studia II stopnia na fizyce, chemii i ochronie środowiska. UJ chce też pieniądze na studia na kierunkach unikatowych, są to: zaawansowane materiały i nanotechnologia, biochemia (Wydział BBB), biofizyka (na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), biofizyka (na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) i międzywydziałowe studia matematyczno-przyrodnicze. Wydział Matematyki i Informatyki UJ chce natomiast zamówić studia na matematyce i informatyce.
Dzięki zamawianemu kształceniu uczelnia może zwiększyć liczbę studentów danego kierunku, polepszyć ofertę dydaktyczną, a najlepsi studenci mają szansę na stypendium w wysokości 1 tys. zł.

ANNA KOLET-ICIEK

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie