Będzie więcej pieniędzy na leczenie Polaków. Rząd przyjął...

Będzie więcej pieniędzy na leczenie Polaków. Rząd przyjął nowelizację ustawy o 6 proc. PKB na ochronę zdrowia

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Rada Ministrów poparła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Dokument gwarantuje, że budżet na funkcjonowanie szpitali i przychodni osiągnie poziom 6 proc. PKB w 2024 roku, czyli rok szybciej niż zakładają obecnie obowiązujące przepisy.
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Nowa wersja ustawy powstała w efekcie porozumienia zawartego w lutym przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z protestującymi lekarzami rezydentami. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że wydatki na leczenie Polaków będą rosły szybciej niż gwarantują to obecnie obowiązujące przepisy. Jeszcze w tym roku budżet na funkcjonowanie szpitali i poradni ma wynieść 4,78 proc. PKB zamiast 4,67 proc. PKB. Docelowy poziom 6 proc. PKB nakłady na ochronę zdrowia osiągną w 2024 roku zamiast w 2025 roku.

Oprócz wysokości budżetu na leczenie Polaków, przyjęte przepisy regulują także m.in. kwestię wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów oraz ich starszych kolegów po fachu. Zgodnie z nią młodzi medycy w trakcie kształcenia specjalizacyjnego będą otrzymywać wynagrodzenie wyższe o 600-700 zł (w zależności od wybranej dziedziny medycy) w zamian za zobowiązanie do przepracowania co najmniej dwóch z pięciu lat po otrzymaniu dyplomu w rodzimej placówce finansowanej ze środków publicznych. Na podwyżki będą mogli liczyć również lekarze specjaliści. Od 1 lipca ci z nich, którzy zdecydują się na pracę wyłącznie w jednym szpitalu, mają zarabiać co najmniej 6750 zł brutto.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 25 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »