Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie12 produktów z Małopolski

NAT
Jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, za pięć miesięcy chleb prądnicki będzie miał szansę otrzymać unijny certyfikat. Produkowane na zakwasie żytnim pieczywo ma wielowiekową tradycję związaną z wioskami leżącymi niegdyś pod Krakowem: Prądnikiem Białym i Prądnikiem Czerwonym. Jego recepturę odtworzył Antoni Madej, krakowski piekarz. Chleb prądnicki pieczony jest w formie podłużnych, 4,5-kiloramowych bochnów.

W kolejce do rejestracji czeka również karp zatorski. Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Rolnictwa, Lokalna Grupa Producencka Karpia Zatorskiego odpowiedziała już na wszystkie pytania unijnych urzędników i wkrótce wniosek o rejestrację ryby powinien zostać opublikowany.

Małopolscy producenci starają się również o ochronę fasoli piękny jaś z Doliny Dunajca i jagnięciny podhalańskiej. Jeśli produkty te otrzymają certyfikat, Małopolskę będzie reprezentowało w Unii 12 produktów chronionych.

(NAT)

O co walczą producenci?

Unijny certyfikat to w praktyce jeden z trzech znaczków umieszczonych na produkcie:

Chroniona Nazwa Pochodzenia – oznacza, że jakość produktu jest ściśle związana z jego pochodzeniem. Cały proces produkcji związany jest z konkretnym obszarem geograficznym. Taki certyfikat otrzymał np. oscypek, wiśnia nadwiślańska i podkarpacki miód spadziowy.
Chronione Oznaczenie Geograficzne – oznacza, że produkt posiada specyficzną jakość, reputację przypisywanymi jego pochodzeniu geograficznemu. Znaczek ten widnieje np. na wielkopolskim serze smażonym, fasoli korczyńskiej lub andrutach kaliskich.

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – smakołyk oznakowany w ten sposób charakteryzuje się cechami, które wyraźnie odróżniają go od produktów w tej samej kategorii. Posiada go np. olej rydzowy, miody: dwójniak, trójniak.

(NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski