18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Będziemy konkurować z Platformą

Redakcja
Fot. Magdalena Uchto
Fot. Magdalena Uchto
ROZMOWA KONTROLOWANA. Z posłem ZBYSŁAWEM OWCZARSKIM - o tym, kto szuka członków do rejestrującej się partii "Polska jest Najważniejsza", o asystencie, który jest w PiS-ie i starcie do Sejmu

Fot. Magdalena Uchto

Jest Pan jednym z czterech w Małopolsce koordynatorów ds. tworzenia struktur "Polska jest Najważniejsza". Ludzie chcą za wami pójść?

- Na stronie PJN zalogowało się - na przełomie listopada i grudnia - ponad 600 osób z Małopolski. Ale zgłaszają się też inne osoby, które wcześniej się nie zalogowały. Istnieje możliwość bycia członkiem lub sympatykiem PJN. A zadaniem zespołu koordynującego - który w Małopolsce tworzą: europoseł Paweł Kowal, posłowie Jacek Pilch, Kazimierz Hajda i ja - jest przyjęcie pierwszych członków, którzy złożą deklaracje, oraz rejestracja kół terenowych PJN.

- W którym okręgu będzie Pan poszukiwał członków i sympatyków?

- W okręgu 13., czyli krakowskim, obejmującym miasto Kraków oraz trzy powiaty: ziemski krakowski, miechowski i olkuski.

- W którym z tych terenów jest najwięcej zainteresowanych PJN-em?

- Zdecydowanie w Krakowie. Tu wyznaczeni są trzej pełnomocnicy, którzy będą tworzyć pierwsze koła w Krakowie i powiecie krakowskim. Zgodnie ze statutem, w PJN mogą być koła terenowe, tematyczne lub branżowe. I dlatego w danej jednostce administracyjnej może działać nawet kilka kół.

- Te osoby, które przychodzą do PJN, są obecnie związane z którąś z partii politycznych?

- Na spotkaniach najczęściej pojawiają się ci, którzy dotychczas nie należeli do jakiejkolwiek partii. Myślę, że ta grupa to nawet ponad 90 procent.

- A jak jest w powiecie miechowskim? Czy osoby, które razem z Panem działały wcześniej w Prawie i Sprawiedliwość, teraz chcą przejść do PJN?

- Z tego co wiem, część działaczy PiS wysłała już rezygnacje do władz tej partii. Ale zgłaszają się do nas osoby niezwiązane z PiS-em. Na razie nie było żadnych spotkań formalnych. Rozmawiamy w grupach. Ostatnio był u nas nawet członek demokraci.pl.

- Jaka jest sytuacja z Pana asystentem? Czy - jako członek PIS-u - może pełnić tę funkcję w sytuacji, gdy Pan jest już w PJN?

- Tu nie ma żadnych przeszkód. Ale - o ile mi wiadomo - mój asystent rozważa przejście do PJN.

- Kiedy objął Pan mandat posła, jeszcze z ramienia PiS-u, otworzył Pan kilka biur poselskich. Tu, gdzie jedynie Pan w nich urzęduje, jak na przykład w Miechowie czy Słomnikach, wystarczyło zmienić tabliczkę. Ale co w przypadku, gdy jedno biuro jest dla kilku posłów PiS, jak np. w Skale?

- Lokale rzeczywiście były wspólne, ale każdy z nas zawierał odrębną umowę z właścicielem - ja również. Poza tym spotykamy się ze swoimi wyborcami w różnych dniach. Główne biuro jest w Miechowie i tu przychodzi najwięcej interesantów. Rozmawiamy nie o poglądach, ale o problemach.

- Będzie Pan "jedynką" na liście PJN w okręgu krakowskim?

- Mam zamiar ponownie ubiegać się o mandat posła z okręgu 13. Na razie nie ma dyskusji o miejscu na listach. Decyzje zapadną później, ale mogę założyć, że będę miał pierwsze miejsce na liście.

- Z kim z Platformy Obywatelskiej wolałby Pan konkurować w tym okręgu - z Jarosławem Gowinem czy Ireneuszem Rasiem?
- Obu znam i nie zastanawiałem się nad nazwiskami. Ale myślę, że to właśnie z Platformą będziemy tu konkurować o wyborców. Przy słabnących notowaniach PO ktoś musi zyskać.

- Jest jeszcze PiS, SLD...

- Myślę, że PiS ma już twardy elektorat. Natomiast SLD wyciąga miecze i toporki i zaczyna wojować z kościołem, co z pewnością ograniczy jego elektorat - do 10 procent w skali kraju. Dlatego dziś naszym zadaniem jest dotrzeć do jak największej liczby osób i przekonać je do programu i sposobu prowadzenia polityki przez PJN.

- Wybory parlamentarne czekają nas prawdopodobnie jesienią, ale jesteśmy już po wyborach samorządowych. Jak Pan ocenia nowe władze lokalne - burmistrza Miechowa, starostę i Zarząd Powiatu? Myśli Pan, że możliwa jest udana współpraca między Panem a samorządowcami?

- Każda nowa władza samorządowa otrzymuje duży kredyt zaufania od społeczeństwa. I - jeśli jest wola współpracy ze strony burmistrza, wójta, starosty - rolą posła w terenie jest oczywiście współdziałanie ze wszystkimi samorządowcami. I to na wielu płaszczyznach.

- Tak jak jest to na przykład w przypadku starania się o pozyskanie pieniędzy na modernizację dworca PKP w Miechowie? W ślad za Pana interpelacją w tej sprawie do ministra infrastruktury pismo wysłał również burmistrz Miechowa. Takie dwutorowe działania są - Pana zdaniem - bardziej skuteczne?

- Z pewnością. Mam nadzieję, że wspólne działania w sprawie remontu miechowskiego dworca okażą się skuteczne. Mam informację, że odpowiedzi od ministra Cezarego Grabarczyka - ze względu na trudność tematu - mogę się spodziewać w marcu. Dodatkowo zamierzam złożyć też interpelację w sprawie zamkniętego dworca w Charsznicy oraz dworca w Kozłowie, który wymaga nie tylko modernizacji. Tam konieczne jest bezpieczne przejście podziemne. Ale w kwestii współpracy z samorządami muszę jeszcze podać przykład tej ze starostą. Równolegle interweniowaliśmy w sprawie kontraktowania usług medycznych. I to pozwoliło na przeanalizowanie jeszcze raz sytuacji związanej z zawieraniem umów na świadczenie usług medycznych. I dziś mamy w Miechowie Poradnię Kardiologiczną; przywrócona została także Poradnia Ortodontyczna. I to jest ten efekt współpracy między samorządowcami a posłem.

Magdalena Uchto

magdalena.uchto@dziennik.krakow.pl

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.