Belg Loyola najlepszy w Pucharze Europy

(ŻUK)
W krakowskiej hali walczyło aż 204 szermierzy
W krakowskiej hali walczyło aż 204 szermierzy Fot. Archiwum
Szermierka. Po raz trzeci na krakowskich planszach rozgrywany był turniej rangi Pucharu Europy Kadetów w szpadzie dziewcząt i chłopców o „Trofeum Smoka Wawelskiego”.

Krakowski Klub Szermierzy, organizator szpadowych zmagań do przeprowadzenia turnieju wybrał nowo powstałą małą halę krakowskiej Areny.

Do zmagań chłopców do lat 17 przystąpiło aż 204 zawodników z całego świata w tym m.in. z Niemiec, Francji, Kanady a nawet Australii. Najliczniejsza oczywiście była ekipa z Polski – 64 zawodników.

Każdy z uczestników musiał rozpocząć zmagania od walk grupowych. Po pierwszej turze z turnieju wyeliminowanych zostało 57 zawodników zaś po drugiej kolejnych 41. Potem walczono systemem pucharowym. Zwycięzcą został Neisser Loyola z Belgii, pokonując reprezentanta Francji – Axela Mallo 15:12.

W turnieju udział wzięło dziesięciu krakowian w tym dwóch reprezentowało barwy organizatora. Najlepiej powalczył zawodnik KKS Kraków – Iwo Janecki. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 73. miejscu

Fakt, iż po raz kolejny organizację przyznano Krakowskiemu Klubowi Szermierzy jest dużym wyróżnieniem zarówno dla samego klubu, jak i miasta Krakowa. Impreza jest całkowicie niedochodowa, budżet opiera się głównie na środkach pozyskanych od sponsorów.