Belgia: Dwoje dzieci w wieku dziewięciu i jedenastu lat...

Belgia: Dwoje dzieci w wieku dziewięciu i jedenastu lat zostało poddanych eutanazji

Kazimierz Sikorski AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Belgia: Dwoje dzieci w wieku dziewięciu i jedenastu lat zostało poddanych eutanazji

©123rf/Yuriy Klochan

Dwóch chłopców w wieku zaledwie dziewięciu i jedenastu lat zostało poddanych eutanazji, podały belgijskie władze. Belgia jest jedynym krajem na świecie, który dopuszcza eutanazję dzieci.
Belgia: Dwoje dzieci w wieku dziewięciu i jedenastu lat zostało poddanych eutanazji

©123rf/Yuriy Klochan

Dzieci, których nazwisk nie ujawniono, dostały zastrzyki śmierci, gdyż prawo Belgii jako jedyne na świecie dopuszcza nieuleczalnie chorym dzieciom w "nieznośnym cierpieniu" wybrać śmierć. Eutanazji chłopców dokonano między 1 stycznia 2016, a 31 grudnia 2017 r., ale informację ujawnił dopiero teraz raport CFCEE - komisji regulującej eutanazję w tym kraju. Śmierć i wiek chłopców potwierdzili również belgijscy urzędnicy. Dodali, że w tym samym okresie eutanazji podano również siedemnastolatka, który cierpiał na zanik mięśni.

Dziewięciolatek, jak ujawniła belgijska prasa miał guza mózgu, lekarze nie dawali mu żadnych szans na wyleczenie. Z kolei u jedenastolatka zdiagnozowano śmiertelne torbiele. Obaj chłopcy jako pierwsi poddani zostali eutanazji na mocy prawa, które dopuszcza takie rozwiązanie w przypadku dzieci poniżej 12 lat.

W Belgii obowiązują jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących eutanazji. Ustanowione w 2014 r. prawo zezwala lekarzom na przerwanie życia dziecka, w przypadku, gdy ono samo o to poprosi, a badania potwierdzą, że rozumie swoją decyzję. Konieczna jest też do zgoda rodzica. Zwolennicy wprowadzonych przepisów przekonują, że nawet dzieci powinny mieć prawo do śmierci w określonych warunkach. Według przeciwników dzieci są za młode, by móc decydować o tym samodzielnie.

Luc Proot, jeden z członków komisji CFCEE broni decyzji o eutanazji dzieci. - Widziałem, jak one cierpią, nie mieli szans na ratunek - mówił i przypomniał, że przed poddaniem dziecka eutanazji lekarze muszą stwierdzić, że jest ono "w beznadziejnej z medycznego punktu widzenia sytuacji i potwierdzić, że bardzo cierpi i tylko spełnienie jego życzenia przyniesie mu ulgę. Każdy przypadek jest dokładnie badany.

Tak było m.in. z chłopcem, który wyraził wolę śmierci na piśmie. Psychiatrzy poddali go badaniom, w tym testowi na inteligencję, by potwierdzić, że wolę wyraził sam, bez wpływu innych osób.

Decyzja o wprowadzeniu kontrowersyjnego prawa wywołała i wciąż budzi kontrowersje nie tylko w Belgii, ale na całym świecie. Biskupi nazwali przepisy z 2014 r. "krokiem za daleko", ale grupa 162 belgijskich medyków napisała, że medycyna jest w stanie kontrolować fizyczny ból i niepokój towarzyszący zbliżającej się śmierci.

Prof. Stefaan Van Gool, specjalista chorób dziecięcych w Belgii powiedział: "Obecnie nie ma obiektywnego narzędzia, które mogłoby pomóc w stwierdzeniu, że dziecko ma pełną zdolność do wyrażania świadomej zgody na śmierć".

Wim Distelmans, szef belgijskiej komisji ds. eutanazji: "Na szczęście jest bardzo mało dzieci, które spełniają kryteria śmierci na życzenie, ale to nie znaczy, że powinniśmy odmówić im prawa do godnej śmierci".


BE VTM/x-news

POLECAMY:


Komentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bogobojny morderca

artamator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Tylko Bóg jest prawdziwym sędzią w sprawach życia a ci na sali to chorzy umysłowo ludzie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie długo sam tam pojade

,.,.. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

żyć w cierpieniu nie sensu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a w Polsce fashyzm

młody wykształcony z dużego miasta ( czyli słoiko-leming ) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

W Belgii dopiero muzułmanie przynoszą prawdziwą cywilizację .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to taki naród

alam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Do dzis sa dumni z króla , autora ludobójstwa w Kongo .Nie wróże im dobrej przyszłosci .Juz dzis zbieraja tego żniwo, islam wchodzi tam jak w masło.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
godne odejście zamiast cierpienia

Mikołaj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

O wiele lepsze jest godne odejście niż nie wyobrażalne cierpienie bez szans na wyleczenie.W tym naszym zakłamanym kościelnym państwie jest zasada: " niech się urodzi bez mózgu i szans na życie aby...rozwiń całość

O wiele lepsze jest godne odejście niż nie wyobrażalne cierpienie bez szans na wyleczenie.W tym naszym zakłamanym kościelnym państwie jest zasada: " niech się urodzi bez mózgu i szans na życie aby zostało ochrzczone i pochowane " ! CIEMNOGRÓD STO LAT ZA CYWILIZACJĄ !zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no a w Polsce fashyzm

młody wykształcony z wielkiego miasta czyli słoiko-leming (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Prawdziwą cywilizację przynoszą dopiero Belgii muzułmanie .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
za to Polscy księża hurtowo dymają dzieci.

Nie jesteśmy lepsi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No to kiedy rehabilitacja zbrodniarzy nazistowskich?

Więźniowie Auschwitz cierpieli z głodu, komora gazowa tylko skróciła im męki. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Podobnie lekarze biorący udział w akcji T4 - chorzy niepotrzebnie cierpieli, oni im pomogli.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ja też chcę eutanazję

Stary UBek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Jak żyć za marne grosze?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawo

Nick (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

Każdy człowiek powinien mieć zagwarantowane prawo do godnej śmierci. Od człowieka powinno zależeć, czy skorzysta z tego prawa. Jeżeli świadomie i dobrowolnie chce eutanazji na żądanie, to powinien...rozwiń całość

Każdy człowiek powinien mieć zagwarantowane prawo do godnej śmierci. Od człowieka powinno zależeć, czy skorzysta z tego prawa. Jeżeli świadomie i dobrowolnie chce eutanazji na żądanie, to powinien ją dostać. Żaden inny człowiek (chodzi głównie o duchownych) nie ma prawa narzucać człowiekowi śmierci naturalnej. Duchowni mogą radzić dotrwanie do śmierci naturalnej, ale nie mają prawa tego narzucać. Człowiek w końcu ma wolną wolę. Jeżeli Bóg szanuje wolą wolę człowieka (np. szanuje jego decyzję o samobójstwie), to tym bardziej powinni ją szanować duchowni. Decyzja człowieka o skorzystaniu z eutanazji wynika z jego wolnej woli i wara od niej wszystkim decydentom !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niewiadoma

Jasnowidz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Nie ma chyba na tym świecie nic pewnego. Nikt chyba nie potrafi stwierdzić czy decyzja o zabiciu dziecka z tego powodu ze cierpi i prawdopodobnie cierpieć będzie do końca a swoich dni jest dobra....rozwiń całość

Nie ma chyba na tym świecie nic pewnego. Nikt chyba nie potrafi stwierdzić czy decyzja o zabiciu dziecka z tego powodu ze cierpi i prawdopodobnie cierpieć będzie do końca a swoich dni jest dobra. Jest chyba tyle samo argumentów za jak i przeciw. A swoją drogą co muszą czuc wykonawcy smierci dziecka i caly ten zespół który orzeka o jej dopuszczeniu? zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo