Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskid Myślenicki (i cały Beskid Wyspowy) na jesień i każdą inną porę roku [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Jesień to doskonała okazja do tego, aby zdobyć koronę, a dokładnie Koronę Beskidu Myślenickiego. To nowa odznaka ustanowiona przez oddział PTTK Lubomir w Myślenicach. Przewodnicy zachęcają do tego, aby wybrać się m.in. na Luboń Wielki, Koskową Górę, Lubomir, albo inny z 50 szczytów. Albo zobaczyć inne ciekawe miejsca, jak choćby Kopytko w Sieprawiu, albo jeden z Diabelskich Kamieni.

FLESZ - Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

od 16 lat

Każdy szczyt ma coś w sobie. Na szczycie Lubomira, który dał nazwę myślenickiemu oddziałowi PTTK, znajdziemy obserwatorium Astronomiczne, a nieco poniżej niego Polanę Spadzistą. Z Koskowej rozciąga się niezwykła panorama, można stąd zobaczyć Mogielicę, Tatry i Beskid Śląski, a z drugiej jest widok na Kraków. Babica to szczyt trochę połoniasty, ale z ładnymi widokami, Zbójecka Góra to najdalej na południe wysunięty punkt powiatu myślenickiego, a Glichowiec to z kolei kurhany, które również warto zobaczyć

– mówi Mateusz Murzyn, prezes oddziału PTTK Lubomir.

Na Babicę będzie się można wybrać razem z przewodnikami. W ramach projektu „Myślenickie Szlaki” 24 października odbędzie się wycieczka, której celem będzie właśnie ten liczący 728 m szczyt, a przy okazji też Trzebuńska Góra, Sularzówka, Plebańska Góra i Polana Mikołaj, gdzie przy ognisku „Lubomir” podsumuje ten sezon.

Podsumowanie sezonu nie oznacza jednak jego końca. Na 28 listopada planowana jest bowiem wycieczka „Szlakiem Cudu nad Rabą”, czyli w miejsca, gdzie w w listopadzie 1914 roku toczyły się zacięte walki z Rosjanami i gdzie, jak głosi legenda, miał miejsce cud, który ocalił Myślenice przed najazdem wrogich wojsk.

Chcemy odwiedzić okopy w Osieczanach, cmentarz pierwszowojenny w Drogini i Kopiec Piłsudskiego

– mówi Mateusz Murzyn.

Celem tego projektu jest promocja tego rejonu, nie tylko gór, bo na „Myślenickich Szlakach” znalazły się też: skała Kopytko w Sieprawiu, Diabelski Kamień w Rudniku, Kalwaria Zebrzydowska, i z drugiej strony - Szczyrzyc.

Oprócz tego, PTTK Lubomir realizuje jeszcze inny projekt, choć sięgając już dalej, poza region myślenicki, a jest to projekt „Szlakiem Bitew Małopolski”. Już w tę niedzielę wyruszają do Krzywopłotów i na Pustynię Błędowską, a 7 listopada do Łowczówka, Ciężkowic i Rożnowa.

Z kolei dobczyccy przewodnicy zapraszają na Złaz Turystyczny na Suchej Polanie. Wycieczka trasą: Przełęcz Jaworzyce - Lubomir – Łysina – Sucha Polana odbędzie się już w tę niedzielę. Jest ona częścią projektu „Przewodnicy PTTK – mieszkańcom” podobnie jak niedawna wycieczka do najciekawszych miejsc powiatu myślenickiego. Na trasie tamtej znalazły się m.in.: Cisy Raciborskiego oraz Przełęcz Sanguszki z krzyżem konfederatów barskich w Harbutowicach, zabytkowy kościół w Zakliczynie, Zawadka i Tokarnia z Kalwarią Tokarską na zboczu Urbaniej Góry.

Tak blisko! I tak pięknie! Las pachnie, widoki piękne, bogactwo przyrodnicze, kulturowe, historyczne. Nie trzeba jechać w Tatry czy Pieniny, by wśród śpiewu ptaków i szumu wiatru wędrować po ciekawych szlakach

– podsumowała tę wyprawę Maria Topa, przewodniczka oddziału PTTK Dobczyce.

Łukasz Bajer, również przewodnik dobczyckiego oddziału PTTK Dobczyce jest inicjatorem i organizatorem Dusiołka Górskiego. W tym roku mija 10 lat od zorganizowania pierwszego! Ten rekreacyjny rajd turystyczny na orientację szlakami Beskidu Wyspowego, na mecie którego każdy uczestnik otrzymuje słoik dżemu wiśniowego, odbędzie się już za tydzień, w sobotę. Start jak zawsze - z Wiśniowej.

Także za tydzień w sobotę w Myślenicach odbędzie się Jesienny Bieg na Uklejnę z mapą.
To wydarzenie, jak piszą organizatorzy, będzie miało charakter sportowo-rekreacyjnego biegu lub marszu na orientację, a jest adresowane do tych, którzy pragną sprawdzić się i rywalizować w innej niż zazwyczaj formie.

Do wypraw na Uklejnę zachęca też myślenicka Fundacja „Owocna”. Organizuje ona konkurs – wyzwanie pod hasłem „Cudze chwalicie… Swoje poznajcie!” i zachęca do nadsyłania (do 5 października br.) na adres [email protected] prezentacji ze zdjęć z wypraw do lasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski