Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betonowanie parku krajobrazowego

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Żaden małopolski park krajobrazowy nie ma uchwalonego planu ochrony
Żaden małopolski park krajobrazowy nie ma uchwalonego planu ochrony fot. Michał Gaciarz
Środowisko. Urzędnicy marszałka mieli kilka lat na opracowanie planów ochrony unikatowych terenów. Nie uchwalono jeszcze żadnego.

Aktywiści z Inicjatywy Ratujmy Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy prowadzą akcję na rzecz jak najszybszego uchwalenia planu ochrony dla tego miejsca. - Bez niego cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Krakowa i sąsiednich gmin będą podlegały szybkiej degradacji - przekonuje Piotr Ciochoń, przedstawiciel Inicjatywy.

Maile do radnych

Brak szczegółowych przepisów regulujących, co wolno budować, a czego nie na terenach o wyjątkowych walorach - to problem wszystkich parków krajobrazowych w Małopolsce i większości w Polsce. Na 11 takich parków w naszym województwie dla 8 wprawdzie opracowano plany ochrony, ale jeszcze żadnego z nich nie uchwalono.

Prac nie zaczęto nad planami dla trzech największych. - I co się z tym wiąże - o najbardziej skomplikowanej sytuacji - podkreśla Agnieszka Grybel-Szuber, rzeczniczka prasowa marszałka. Oprócz Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, są to jeszcze Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie i Park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Przed dzisiejszą sesją małopolskiego sejmiku radni mają zostać zasypani mailami z żądaniem uchwalenia planu ochrony dla jednego z nich. Domagają się również odwołania dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZPKWM) oraz wydzielenia parku bielańsko-tynieckiego i utworzenia dla niego osobnej instytucji, która zajęłaby się jego ochroną.

Nie było pieniędzy

- W 2009 roku parki krajobrazowe przeszły pod nadzór marszałka. Od tego czasu w ciągu pięciu lat powinny być opracowane i uchwalone plany ochrony dla parków. To było naprawdę dużo czasu i nie ma wytłumaczenia dla faktu, że dotychczas tego nie zrobiono - argumentuje Piotr Ciochoń.

- Nie było pieniędzy - odpiera zarzuty Marek Kołodziej, kierownik krakowskiego oddziału ZPKWM. - Opracowanie planu to wydatek kilkuset tysięcy złotych, dopiero teraz otrzymaliśmy unijne dofinansowanie - dodaje. To pozwoli na przedstawienie planu w roku 2018.

- Cztery lata po terminie zobaczymy projekt planu ochrony, a nie wiadomo, kiedy zostanie uchwalony. Do tego czasu cenne tereny, choćby takie jak Łąki Pychowickie zostaną zabetonowane i zabudowane - alarmuje Piotr Ciochoń.

Coś tam jest chronione

Według Marka Kołodzieja nie można mówić, że tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego nie są w ogóle chronione. Takie same stanowisko zajmuje Urząd Marszałkowski, któremu podlega ZPKWM.

To prawda, bo nadal obowiązuje zarządzenie wojewody małopolskiego sprzed dekady, które określa, choć nie tak szczegółowo jak plan ochrony, co wolno budować na jego terenie, a czego nie. Do tego dla części obszarów obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego, a to one określają tereny, na których wolno stawiać budynki, a które muszą pozostać zielone.

Nawet Piotr Ciochoń przyznaje, że w ostatnim czasie władze Krakowa zaczynają bardziej zauważać problem ochrony zieleni i krajobrazu. I dlatego udało się w ostatnim czasie uchwalić kilka planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów chronionych. Ale podkreśla, że kolejność powinna być taka, że najpierw należałoby uchwalić plan ochrony Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, a dopiero potem - zgodne z nim - plany zagospodarowania przestrzennego.

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy zajmuje ponad 6,4 tys. ha. Położony jest na terenie Krakowa, Liszek oraz Czernichowa. Obejmuje fragment malowniczej doliny Wisły wraz z trzema ważniejszymi kompleksami leśnymi: Laskiem Wolskim oraz drzewostanami w okolicach Tyńca i Czernichowa. Nazwa parku wywodzi się od dwóch starych klasztorów: Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Betonowanie parku krajobrazowego - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski