MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Betonowanie" Pustyni Błędowskiej. Fakt czy internetowa burza w szklance wody? Z nowych ścieżek korzystają tłumy turystów. ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Ścieżki pieszo-rowerowe na Pustyni Błędowskiej
Ścieżki pieszo-rowerowe na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny
Po zakończeniu budowy ścieżek pieszo-rowerowych na Pustyni Błędowskiej w internecie wylała się lawina negatywnych komentarzy. Dostało się władzom gminy Klucze za rzekome betonowanie naturalnego krajobrazu tego terenu. W rzeczywistości nie ma mowy o żadnym betonowaniu pustyni.

Nowa infrastruktura na Pustyni Błędowskiej

W ub. miesiącu pisaliśmy, że dobiegła końca budowa ścieżek pieszo-rowerowych na terenie gminy Klucze, w tym na Pustyni Błędowskiej. Na nowopowstałą atrakcję w mediach społecznościowych wylała się fala krytyki. Internautom nie spodobało się rzekome betonowanie pustyni.

- Tak, koniecznie trzeba zabetonować, tego właśnie potrzebujemy. Najlepiej za unijne pieniądze, bo unia dobrze płaci za betonowanie rynków i parków – napisał pan Łukasz.

- Ciągle tylko betonują. Kto na to pozwolił? – napisała pani Elżbieta.

- Kto śmiał s*******ić tak piękną pustynię?! To po to się wykarczowało tyle hektarów lasu w celu odsłonięcia piasku, aby teraz to wszystko wyasfaltować? Niech już lepiej zarośnie wszystko, przynajmniej zwierzyna będzie miała się, gdzie wylegiwać. To nie jest hejt, to jest krzyk natury – napisał pan Piotr.

Wśród wielu słów krytyki nie brakuje także głosów zadowolonych turystów i mieszkańców, którzy chętnie korzystają z nowych ścieżek. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chwalą sobie możliwość pokonania trasy, z której roztaczają się niezwykłe pustynne krajobrazy.

- Do tej pory można było pospacerować jedynie po piasku. Teraz można się przejść wygodną ścieżką, która wcale nie odejmuje urody temu miejscu. Fajnie, że to powstało. Mam jedynie nadzieję, że z biegiem czasu tych ścieżek nie przykryje piach - mówiła pani Izabela spotkana na Pustyni Błędowskiej.

W rzeczywistości w krajobrazie Pustyni Błędowskiej niewiele się zmieniło. Część ścieżek przebiegających po jej terenach znajduje się na granicy pustyni i lasu. Krótki odcinek przy Róży Wiatrów wyłożony jest kostką brukową. Większość ścieżek jest natomiast pokryta twardą nawierzchnią z kruszywa. Asfalt pojawia się jedynie na leśnych odcinkach trasy.

Wzdłuż ścieżek rowerzyści i spacerowicze mają do dyspozycji drewniane ławki i leżaki, na których można odpocząć. Na całym odcinku przebiegającym przez Pustynie Błędowską i okolice zamontowane zostały oświetlenie oraz monitoring. Brakuje jednak oznakowania ścieżek. Jak podają przedstawiciele gminy Klucze znaki pojawią się tam we wrześniu tego roku.

Warto zaznaczyć, że w związku z powstaniem nowej trasy pieszo-rowerowej wprowadzone zostały nowe zasady organizacji ruchu przy Róży Wiatrów. Samochody odwiedzających to miejsce nie będą dojeżdżać do samej pustyni. Przy wjeździe powstały bowiem szlabany.

Powstanie ścieżek pieszo-rowerowych to nie koniec nowości na Pustyni Błędowskiej

Na terenie pustyni ma powstać także centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej. W środku będzie można poznać historię Pustyni Błędowskiej oraz wydobycie rud cynku i ołowiu w powiecie olkuskim. Tuż obok stanie ponadto wieża widokowa, której rolę będzie pełniła odpowiednio zaadaptowana wieża szybowa „Dąbrówka”.

Ukraińscy ratownicy medyczni na froncie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski