MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Betonowy kajak krakowskich studentów pomknął po złoto. Pomogło mu m.in. podwyższenie burt

Małgorzata Mrowiec
Studenci Politechniki Krakowskiej znów zdobyli złoty medal w międzynarodowych zawodach betonowych kajaków! W zawodach w Niemczech zwyciężyła drużyna mieszana: Anna Topa i Marcin Różycki. "Sportowy, ale przede wszystkim naukowy sukces, to też zasługa kilkudziesięciu studentów z Koła Naukowego Footprint, którzy pracowali nad wyjątkową łódką z betonu" - podkreśla krakowska uczelnia, informując o najnowszym osiągnięciu swoich studentów.

Zwycięski kajak PKanoe został zbudowany z innowacyjnego materiału cementowego, który studenci Politechniki Krakowskiej wytrwale udoskonalają przez coraz to bardziej pomysłowe modyfikacje. Dzięki nim kajak spektakularnie schudł - z 200 do niespełna 40 kilogramów - i przyśpieszył.

Tegoroczne 19. Deutsche Betonkanu-Regatta w niemieckim Brandenburg an der Havel były trzecimi międzynarodowymi zawodami, w których ekipa PKanoe wzięła udział. Debiut betonowych konstrukcji autorstwa studentów skupionych w Kole Naukowym Footprint miał miejsce podczas 18. edycji tych samych zawodów, w 2022 roku. Wtedy pierwsze betonowe PKanoe nie zameldowało się na podium, ale zdobyte doświadczenie studenci wykorzystali w następnych dwóch startach. Opracowywali kolejne betonowe konstrukcje, które były lżejsze i szybsze.

- W drugiej edycji zmieniliśmy zarówno kształt kajaka, jak i materiał, co pozwoliło nam uzyskać lekki i szybszy kajak. Zamieniliśmy 200-kilogramową łódź w 39 kg sportowego kadłub - tłumaczy dr inż. Katarzyna Mróz z Wydziału Inżynierii Lądowej, opiekunka Koła Naukowego Footprint. - W tym roku wprowadziliśmy kolejne modyfikacje, dzięki którym zawodnicy mogli w pełni używać zasięgu i siły wioseł, a także rozwinąć większą prędkość - podwyższyliśmy burty, dopracowaliśmy usztywnienie i zbudowaliśmy opływowe pokrywy.

Modyfikacje łódki zaowocowały przed rokiem tym, że z zawodów BetonKanoRace w Delft w Holandii studenci Politechniki przywieźli dwa złote puchary. Holenderskie zawody były mniejsze niż tegoroczne 19. Deutsche Betonkanu-Regatta w niemieckim Brandenburg an der Havel. W nich ekipa z Politechniki Krakowskiej była jedyną reprezentującą Polskę wśród 134 załóg (męskich, kobiecych i mieszanych) z 44 uniwersytetów, w tym z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Węgier. Wszystkie drużyny z Krakowa przeszły eliminacje, a w jednej z trzech medalowych kategorii - drużyn mieszanych - studenci PK stanęli na najwyższym stopniu podium.

Do Niemiec pojechały z Krakowa dwa kajaki: biały i czarny, a pomysł na to zrodził się już rok temu, kiedy powstała koncepcja zbudowania łodzi z dwóch materiałów: białego RPC (betonu z proszków reaktywnych) i czarnego geopolimeru. Ostatecznie obydwa tegoroczne kajaki wykonane zostały z RPC, w czarnym dodano tylko barwiący pigment. Decyzja o pozostaniu przy jednym materiale - jak wyjaśnia uczelnia - wynikała z wymagań konkursowych 19. Deutsche Betonkanu-Regatta, które zakładają wykorzystanie tylko materiałów cementowych. Geopolimer studenci planują użyć do konstrukcji łódki w kolejnej edycji projektu.

- Finałowy wyścig różnił się diametralnie od tego półfinałowego, w którym popełniliśmy mnóstwo błędów i do ostatniej chwili drżałem o to, czy się zakwalifikujemy, ale ostatecznie tego dokonaliśmy i to było najważniejsze - mówi starcie w zawodach w Niemczech ich złoty medalista Marcin Różycki, od 2019 roku zaangażowany w działalność KN Footprint i projekt betonowych kajaków. - Zupełnie inaczej wyglądał finałowy bieg, który z mojej perspektywy był perfekcyjny. Czułem, że z Anią robimy wszystko tak jak na treningach i każdy manewr był pod kontrolą, tempo idealne, z dramatyczną mocną końcówką. Wpłynęliśmy pierwsi na metę, wyprzedzając konkurencję na ostatnich 20-10 metrach - relacjonuje.

Jak podkreślił Marcin Różycki, zwycięstwo to owoc pracy każdej osoby zaangażowanej w projekt betonowego kajaka, od wspierającej studentów uczelni i jej jednostki FutureLab PK, przez opiekunów i każdego członka Koła Naukowego Footprint. - Przez ostatnie lata, w różnym składzie, tworzyliśmy wspaniały zespół, który rozwijał się w niesamowitym tempie na wielu płaszczyznach. To niesamowite uczucie wiele emocji i wspaniałe wspomnienia. Dwa lata temu przyjechaliśmy do Brandenburg an der Havel nie wiedząc czego możemy się spodziewać, a poziom tych zawodów nas zaskoczył. Teraz spełniłem swoje marzenie: wygrać tutaj i stworzyć taką piękną historię PKanoe, Politechniki i naszego kraju - dodaje złoty medalista.

Dr inż. Katarzyna Mróz natomiast już zapowiada kontynuację prac projektowych.

- W przyszłym roku planujemy kilkutorowe działania. Po pierwsze - realizacja dotychczasowego planu budowy kajaka z geopolimeru. Po drugie - projekt materiałowy na osiągniecie najlżejszego kajaka. Po trzecie - praca nad kształtem kajaka, aby osiągać jak najlepsze rezultaty na torze. Nasze koło naukowe stało się kołem interdyscyplinarnym. Mamy w swoim składzie studentki i studentów z Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, co pozwala nam na dużo szersze ujęcie tematu - zaznacza dr Mróz.

Projekt budowy kajaków z betonu oraz starty w zawodach są możliwe dzięki finansowaniu ze środków Politechniki Krakowskiej i FutureLab PK (jednostki uczelni wspierającej najlepszych studentów i ich naukowe pomysły). Projekt został zrealizowany także przy wsparciu finansowym ministerialnego projektu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" oraz wsparciu merytorycznym firmy Polaczyk, specjalizującej się w budowie kajaków sportowych i szkoleniach.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski