Betonowy kosmodrom

Redakcja
Dojazdy do garaży (z prawej) straszą dziurami. W głębi domki osiedla "Na Skarpie" Fot. Zbigniew Wojtiuk
Dojazdy do garaży (z prawej) straszą dziurami. W głębi domki osiedla "Na Skarpie" Fot. Zbigniew Wojtiuk
MIECHÓW. Przysłowie "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść", da się odnieść również do niektórych części miasta, administrowanych przez kilka podmiotów.

Dojazdy do garaży (z prawej) straszą dziurami. W głębi domki osiedla "Na Skarpie" Fot. Zbigniew Wojtiuk

Taką enklawą jest między innymi obszar przed blokami mieszkalnymi nr 18 i nr 19 w zachodniej części os. Gen. Sikorskiego. Droga dojazdowa jest własnością gminną, kilkadziesiąt garaży stoi na gruncie Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". Dojazd do nich podziurawiony jak sito, niszczy zawieszenia pojazdów już od kilkunastu lat.

- Jedną z moich interpelacji, która znalazła odzwierciedlenie w tegorocznym budżecie jest wykonanie nawierzchni asfaltowej terenu od kotłowni K - 2 do bloku nr 18 i nr 19 na osiedlu Gen. Sikorskiego wraz z rozbudową miejsc postojowych. Zaplanowano na to w budżecie 50 tysięcy złotych - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. Jest w tej inwestycji ujęte położenie nakładki asfaltowej na drodze dojazdowej do bloków i części domków "Na Skarpie", którą gmina przejęła od spółdzielni pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Tereny "garażowe" obok nie zostały przejęte gdyż SM "Przyszłość" do dziś o to nie wnioskowała.

- Nie możemy partycypować w budowie czegokolwiek na terenie, który nie jest nasz - zaznacza zastępca burmistrza Wojciech Pengiel. - Traktowani jesteśmy jak "wydzielone" z większej części miasteczko. Ale podatki odprowadzamy do Gminy rokrocznie, w tym także od wspomnianych tu garaży - daje odpór prezes SM "Przyszłość" Bogdan Pawela.

Jednak można się mimo rozbieżności interesów dogadać. Świadczy o tym porozumienie zawarte 15 lutego br. między SM "Przyszłość" a Gminą Miechów w sprawie zagospodarowania działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1958/20 i 2921 położonych w Miechowie. - Będą na nich budowane garaże trwałe, przybędzie też miejsc parkingowych - informuje prezes.

Gmina Miechów niezwłocznie po podpisaniu porozumienia przystąpi do realizacji prac dotyczących zagospodarowania terenu tych działek. Na działkach powstaną garaże o charakterze trwałym oraz miejsca postojowe. Garaże - blaszaki, jeśli zajdzie konieczność, mają być rozebrane.

"Gmina Miechów oraz SM "Przyszłość" ustalają, że wspólnie będą uczestniczyć w partycypacji w kosztach realizacji inwestycji urządzenia miejsc postojowych (parkingów) oraz wyłożenia na utwardzonej drodze (na działce 2921) nawierzchni bitumicznej z tym, że wysokość partycypacji ze strony SM "Przyszłość" w Miechowie zamknie się kwotami po 5 tys. zł na każde z tych zadań, czyli łączną kwotę 10 tys. zł. Należności z tytułu partycypacji w wysokości określonej w stosownym punkcie porozumienia zostaną przelane z konta SM "Przyszłość" na konto Gminy Miechów po całkowitym zakończeniu inwestycji" - czytamy w dokumencie.

Czy nie można przy okazji porozumieć się także w kwestii dojazdów i terenów gdzie już stoi kilkadziesiąt garaży trwałych? - Ten betonowy kosmodrom z lat 80 - tych straszy dziurami już od kilkunastu lat. Nie bez winy pozostają ci, którzy budowali domki "Na Skarpie". Ale przecież jakoś musieli dowieźć materiał. Teraz mamy dziurawe dojazdy do garaży i dodatkowo egipskie ciemności. Gdyż na oświetlanie od strony północnej także nie można się doczekać - utyskuje jeden z właścicieli garażu naprzeciwko domków jednorodzinnych.

Zbigniew Wojtiuk

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie