Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez armatek na Kasprowym

LK
W tym roku jeszcze nie ruszyła kolejka w Kotle Goryczkowym. Sztuczne śnieżenie by to zmieniło, ale mogłoby spowodować szkody w tatrzańskiej przyrodzie. Fot. Łukasz Kosut
W tym roku jeszcze nie ruszyła kolejka w Kotle Goryczkowym. Sztuczne śnieżenie by to zmieniło, ale mogłoby spowodować szkody w tatrzańskiej przyrodzie. Fot. Łukasz Kosut
Tegoroczna zima, uboga w opady śniegu w górach, sprawiła, że narciarze bardzo długo czekali na "białe szaleństwo" na Kasprowym. Zresztą, do dzisiaj zresztą nie kursuje kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, otwarto jedynie położoną tam trasę.

W tym roku jeszcze nie ruszyła kolejka w Kotle Goryczkowym. Sztuczne śnieżenie by to zmieniło, ale mogłoby spowodować szkody w tatrzańskiej przyrodzie. Fot. Łukasz Kosut

TATRY. W sprawie sztucznego śnieżenia tras - inaczej niż wobec poszerzenia miejsca dla narciarzy - Park występuje z ekologami

Wśród narciarzy powróciły więc pomysły, aby dopuścić sztuczne śnieżenie stoków. - Nikt nigdy oficjalnie nie wystąpił o taką zgodę - mówi o tych propozycjach Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Był jedynie taki epizod, że komitet organizacyjny pierwszej Uniwersjady wystąpił o śnieżenie Buli pod Kotłem Goryczkowym - miejsca, które także tej zimy było największym problemem w otwarciu tej trasy.

Park zgodził się wówczas na tymczasowe rozwiązanie: - Ułożono zaporę z luźnych kamieni, uszczelnioną folią, z której miały czerpać wodę przetransportowane tam armatki - wyjaśnia Skawiński. - Nie było to jednak w ogóle wykorzystane i do dziś się już zneutralizowało.

Jak jednak przyznaje dyrektor Skawiński, Polskie Koleje Linowe chciały wpisania możliwości śnieżenia na Kasprowym w zatwierdzane niedawno parkowe dokumenty. - PKL zgłaszał taką uwagę do zadań ochronnych parku.

W zatwierdzonym na początku stycznia zarządzeniu nie ma jednak o tym ani słowa, natomiast jako najistotniejsze zagrożenie dla tatrzańskiej przyrody wpisano w nim nadmierny pobór dla celów energetycznych, technicznych i komunalnych. - Z TPN jest pobierane ponad 20 milionów metrów sześciennych wody rocznie - mówi Marek Pęksa, zajmujący się w Parku między innymi zasobami wodnymi. - To woda pitna, do elektrowni czy do śnieżenia stoków położonych tuż pod Tatrami, na przykład Nosala. Są miesiące, kiedy bilans wodny jest ujemny - więcej wody z Tatr jest pobierane niż trafia na ich obszar jako deszcz czy śnieg - mówi. Jak podkreśla, taka sytuacja ma miejsce właśnie zimą. - W styczniu, lutym, czasem także w marcu. W "worku kuźnickim" mamy już wielu odbiorców wody - budynki PKL, klasztory, ujęcia wody pitnej dla Zakopanego, śnieżenie Nosala i hodowlę ryb. Nie można się zgodzić na to, by pobierać tu jeszcze więcej wody.

- To są nasze intuicyjne argumenty - dodaje Skawiński. - Chcemy jednak przygotować seminarium, na którym hydrolodzy podeprą je wiedzą naukową.

Narciarze chcący armatek na Kasprowym często przywołują przykład Słowacji, gdzie trasy w obrębie parku narodowego są sztucznie śnieżone. - Trasa pod Łomnicką Przełęczą - a tylko to miejsce można porównać z Kasprowym - nie jest i nie będzie naśnieżana - zaznacza Marian Sturcel ze słowackiego TANAP-u. - Śnieżone są trasy w Szczyrbskim Jeziorze i tuż nad Tatrzańską Łomnicą, ale są one położone znacznie niżej niż Kasprowy.

Inną różnicą, poza wysokością nad poziomem morza, jest też to, że Słowacy nie wpisali położonych w ich parku terenów użytkowanych narciarsko w obszary Natury2000, co zdecydowanie ułatwia działania narciarskim inwestorom.

(LK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski