Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez burzy opowieść jest marna

MM
Najchętniej bohaterami opowiadań czyniono zjawy z Pieskowej Skały: Rycerza bez głowy i ducha niewiernej kasztelanowej Doroty, która została wtrącona do lochu, skazana na śmierć głodową. Ponadto utwory młodych autorów pomieściły m.in. diabły liczące swe skarby w noc sylwestrową na Diabelskim kamieniu na Górze Tulei, krwiożercze wielkie psy strzegące zamku w Rudnie, zmory z Libiąża, Białą Damę z Niedzicy, obłąkaną z powodu nieodwzajemnionej miłości... W opowiadaniach jest i strasznie, i na wesoło. Pojawiły się ujęcia satyryczne, niektórzy w jednym opowiadaniu wymieszali kilka różnych wątków, różnych legend. Są też prace, w których duch się wprawdzie nie pojawił, ale nie zabrakło sytuacji grozy.

Duchy - do przewodnika

Na bazie związanego z Małopolską przekazu, legendy, w której występuje duch, upiór czy zjawa - młodzi autorzy tworzyli swoje opowiadania na konkurs "Strachy na Lachy, czyli duchy Małopolski". Na konkurs nadeszło 67 prac literackich.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę zdobył Tomasz Kalita z LO im. Świętej Rodziny w Krakowie, za opowiadanie "Nie wracając". Jest w nim i seans spirytystyczny, i odrealniona podróż (ze ścian pokoju wypływają gondole, do jednej z nich wsiada główny bohater i wraz z dziwacznym gondolierem płynie przez... morze kości do gry), i spotkanie z duchem - Czarną Damą z Pałacu Wielopolskich, która została ścięta za zdradę męża. Wśród laureatów w tej kategorii wiekowej z Krakowa jest jeszcze zdobywczyni III nagrody - Katarzyna**Południak z VI LO za opowiadanie "Nawojka" (tu duch został "stworzony" na bazie postaci historycznej).
W kategorii gimnazjów I nagrodę przyznano
Adamowi Wiśnieckiemu z Gimnazjum nr 42 w Krakowie za opowiadanie "Pieskowa Skała Love Story" (w opowiadaniu tym autor ironicznie, z uśmiechem, traktuje swoich bohaterów, ale i pisanie o duchach: "Wtem rozległo się donośne wycie, niebo przeszył oślepiający blask, aprzerażający hałas uderzył wich bębenki. Tak właśnie rozpoczęła się burza. Musi ona być wkażdej strasznej historii, ajeżeli jej nie ma, to opowieść jest marnainierealna").
Są też inni laureaci z Krakowa wśród gimnazjalistów: jedną z dwóch równorzędnych II nagród**
zdobyła Dorota Walas z Gimnazjum nr 16, a jedną z dwóch III nagród-**Maja Kozik z Gimnazjum nr 16. Wyróżnienia otrzymały natomiast: Karolina**Wolarska z Gimnazjum nr 30 i Agnieszka Rojowska** z Gimnazjum nr 42.
Organizatorem konkursu na opowiadanie z duchem było Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana. Ono też ogłosiło konkurs "Ścieżki i bezdroża Małopolski", w którym uczestnicy (do 30 IV) mogą zredagować wybrane rozdziały alternatywnego młodzieżowego przewodnika po Małopolsce. Również wybrane najlepsze prace z konkursu "Strachy na Lachy..." mają zostać włączone do tego tworzonego przewodnika. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski