Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez ciszy wyborczej

GEG
Nieoczekiwane skutki kalendarza wyborczego?

Bez ciszy wyborczej

Bez ciszy

wyborczej

Nieoczekiwane skutki

kalendarza wyborczego?

W niedzielę wyborczą, 25 września partie polityczne i komitety wyborcze będą mogły organizować wiece wyborcze, rozdawać ulotki, rozwieszać plakaty i reklamować się w telewizji. I wcale nie będzie to oznaczać złamania ciszy wyborczej. A wszystko to za sprawą nakładających się na siebie kalendarzy wyborczych kampanii parlamentarnej i prezydenckiej.

   Teoretycznie dzień przed każdymi wyborami i w samym dniu głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Nie wolno organizować wieców, rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów, reklamować się w radiu i telewizji. W tym roku przed wyborami do Sejmu i Senatu ciszy wyborczej nie będzie. Wprawdzie nie wolno będzie prowadzić agitacji wyborczej na rzecz kandydatów na posłów i senatorów, ale nie będzie takiego zakazu dla kandydatów na prezydenta. Zakłócenie ciszy wyborczej, które nie będzie złamaniem prawa, będzie więc niezwykle proste. Do takiego wniosku prowadzi porównanie opublikowanych już kalendarzy wyborczych.
   Z postanowienia prezydenta RP o zarządzeniu wyborów do Sejmu i Senatu wynika, że kampania wyborcza do Sejmu i Senatu zakończy się 23 września o godz. 24. Wtedy skończy się też nadawanie bezpłatnych audycji wyborczych w publicznej telewizji i publicznym radiu, przygotowywanych przez komitety startujące w wyborach parlamentarnych.
   Z kolei z postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenckich wynika, że od 24 września rozpocznie się nadawanie audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wystawiające kandydatów na prezydenta. To oznacza, że w sobotę poprzedzającą głosowanie na posłów i senatorów oraz w samą niedzielę wyborczą będzie można reklamować w radiu i telewizji kandydatów na prezydenta i ich komitety.
   Pierwszy sposób na ominięcie zakazu agitacji wyborczej dzień przed i w dniu głosowania na posłów i senatorów to nadanie swoim komitetom wyborczym takich samych lub bardzo podobnych nazw. Nie będzie to trudne zwłaszcza dla partii politycznych, bo zarówno w wyborach do parlamentu, jak i prezydenckich będą używać swojej tradycyjnej nazwy. W niedzielę, 25 września na ekranach telewizorów będą się więc pojawiać nazwy partii i komitetów, których kandydaci ubiegają się o miejsca w Sejmie i Senacie. Na ulicach miast młodzi działacze będą mogli rozdawać ulotki czy tylko symbole swojej partii, a w parkach i na placach będzie można organizować wiece wyborcze. Jeżeli do tego komitety będą miały takie samo hasło wyborcze, to i ono będzie mogło być reklamowane w sobotę przedwyborczą i niedzielę wyborczą (24 i 25 września).
   Jeszcze prostsza sytuacja będzie wtedy, gdy jakiś kandydat na posła lub senatora będzie równocześnie ubiegał się o urząd prezydenta RP. W takim przypadku telewizja będzie mogła pokazać nawet twarz samego kandydata i przekazywać relacje z jego wieców wyborczych. Można się więc spodziewać, że wiele partii i ich kandydatów zechce wykorzystać to sprzyjające nakładanie się kalendarzy wyborczych i wystawi te same osoby i w jednych, i w drugich wyborach.
   Przy takim zamieszaniu trudno będzie udowodnić, że kampania prezydencka nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą do Sejmu i Senatu. Z drugiej strony - nakładanie się tych kampanii będzie powodem wielu protestów i zarzutów o zakłócanie ciszy wyborczej. A w tym wszystkim trudno będzie się połapać wyborcom. I być może o to chodzi.
    GRZEGORZ SKOWRON

Kalendarze wyborcze

SEJM I SENAT

   do 4 sierpnia - podanie do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych;
   do 6 sierpnia - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego lub o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów i senatorów;
   do 8 sierpnia - powołanie okręgowych komisji wyborczych;
   do 16 sierpnia, do godz. 24 - zgłaszanie kandydatów do Senatu i okręgowych list kandydatów do Sejmu;
   do 26 sierpnia - przyznanie przez PKW - w drodze losowania - numerów dla list kandydatów do Sejmu; zgłaszanie przez komitety wyborcze kandydatów do obwodowych komisji wyborczych; podanie do publicznej wiadomości informacji o granicach i numerach obwodów wyborczych;
   do 4 września - powołanie obwodowych komisji wyborczych
   od 10 września do 23 września, do godz. 24 - bezpłatne audycje wyborcze w TVP i Polskim Radio;
   do 11 września - sporządzenie spisów wyborców;
   od 15 września - podanie do publicznej wiadomości informacji o kandydatach do Senatu i okręgowych listach kandydatów do Sejmu; składania wniosków o dopisanie do spisów wyborców;
   od 23 września, od godz. 24 - zakończenie kampanii wyborczej;
   25 września w godz. 6-20 - głosowanie.

PREZYDENT

   do 15 sierpnia - rejestracja w Państwowej Komisji Wyborczej komitetów kandydatów na prezydenta;
   do 25 sierpnia, do godz. 24 - zgłoszenie w PKW kandydatów na prezydenta; powołanie okręgowych komisji wyborczych;
   do 4 września - podanie do publicznej wiadomości informacji o granicach i numerach obwodów;
   do 9 września - zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych;
   do 18 września - powołanie obwodowych komisji wyborczych; podanie do publicznej wiadomości informacji o granicach i numerach obwodów;
   do 19 września - podanie do publicznej wiadomości informacji o kandydatach na prezydenta;
   od 24 września**do 7 października, do godz. 24 - bezpłatne audycje wyborcze w TVP i Polskim Radio;
   
do 25 września - sporządzenie spisów wyborców;
   
do 29 września - zgłaszanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców;
   
7 października, godz. 24 - zakończenie kampanii wyborczej;
   
9 października w godz. 6-20 - głosowanie. (GEG)**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski