Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez kłopotliwego kryterium

BAJ
BRZESZCZE. Wielkość dochodów gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma - jak się okazuje - niebagatelne znaczenie przy staraniach o pieniądze na rozwój miast w różnych schematach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Brzeszczach przygotowywany jest program rewitalizacji miasta, a w procesie tym mogą uczestniczyć także mieszkańcy. Trzy dni temu odbyły się tu warsztaty, na początku których burmistrz Teresa Jankowska wyjaśniła zebranym przede wszystkim powody opracowywania dokumentu. Jednym z głównych jest - jak się można domyślić - możliwość zdobycia zewnętrznych pieniędzy na różne zadania, zawarte w programie.
Gmina już w poprzednich latach składała różne wnioski, by uzyskać dofinansowanie z Unii, a kilka miesięcy temu wysłała projekt w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Rozwój miast, schemat B) na budowę ogólnodostępnej Sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach.
- Wniosek został oceniony pozytywnie na etapie tzw. preselekcji, lecz nie osiągnął odpowiednio wysokiej punktacji ze względu na kryterium - wskaźnik "G", czyli wielkość podstawowych dochodów gminy w przeliczeniu na mieszkańca - wyjaśnia Arkadiusz Laszczyk z Działu Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy w Brzeszczach. - To kryterium oceny de facto decydowało o wysokości otrzymanej punktacji i miejscu na liście rankingowej, a co za tym idzie - zakwalifikowaniu projektu do dalszego etapu - oceny techniczno-ekonomicznej i merytorycznej.
Lepiej jest natomiast w przypadku programów rewitalizacyjnych, czyli schemacie A działania Rozwój miast. - Tutaj kryterium dochodu nie obowiązuje, przez co zwiększają się szanse naszej gminy w pozyskaniu środków, choć ich wysokość jest ograniczona - tłumaczy burmistrz Jankowska. - W Małopolsce, w przeliczeniu na jedno miasto, przypada średnio ok. 2 mln zł. Nie będzie łatwo, ale szanse są.
Podczas warsztatów mieszkańcy zapoznali się także ze szczegółami programu rewitalizacji miasta, które przedstawiła Anna Ostręga, pracownik naukowy AGH w Krakowie i jego współautor. Była możliwość dyskusji i zadawania pytań autorce.
- Program zostanie też udostępniony w wersji elektronicznej na stronie urzędu, ale najpierw dokument musi zaakceptować Rada Miejska - wyjaśnia Arkadiusz Laszczyk.
(BAJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski