Bez kompleksów buszujący w sieci

Redakcja
Warsztaty Szkoły @ktywnego Seniora Fot. Jerzy Woźniakiewicz
Warsztaty Szkoły @ktywnego Seniora Fot. Jerzy Woźniakiewicz
ROZMOWA. Z Marią Jedlińską, współautorką nowatorskich rozwiązań WBP w Krakowie w stymulowaniu aktywności osób starszych

Warsztaty Szkoły @ktywnego Seniora Fot. Jerzy Woźniakiewicz

Jak w dobie komputeryzacji i elektronizacji życia zmienia się rola współczesnej biblioteki?

- Biblioteka XXI wieku musi być silną instytucją kultury - silną nie tylko merytorycznym przygotowaniem swoich pracowników, ale również dobrze wyposażonym, nowoczesnym zapleczem technicznym. Biblioteki umożliwiają czytelnikom korzystanie z wielu źródeł informacji. Internet daje jeszcze większe możliwości. Jest środkiem, bez którego trudno dzisiaj funkcjonować w świecie wiedzy. W takiej rzeczywistości biblioteki w XXI w. powinny czynnie uczestniczyć w budowaniu społeczeństwa uczącego się ustawicznie. Pojęcie to dotyczy także seniorów. Osoby na emeryturze mogą i chcą zdobywać wiedzę. W Polsce tylko około 5 procent z nich bierze czynny udział w zajęciach proponowanych przez instytucje kształcenia ustawicznego.

Znaczną część swojej działalności kieruje do osób starszych Regionalne Centrum Integracji Społecznej (RCIS) jako jedna z agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dlaczego właśnie seniorom potrzebne są różnego rodzaju działania edukacyjne oparte o nowe technologie?

- Bo ta grupa wiekowa najbardziej narażona jest na "alienację technologiczną". Generalną zasadą przyjętą przez RCIS jest promocja współpracy międzypokoleniowej. Zaproponowano zamianę ról: młodzi, energiczni ludzie - pracownicy biblioteki - stają się nauczycielami seniorów, wprowadzając ich w nieznany świat nowych mediów. Kontakt z młodymi podczas kursów komputerowych to okazja do otwarcia się na innych, nabrania odwagi. Obie grupy mogą się wiele od siebie nauczyć, głównie w ramach Szkoły @ktywnego Seniora.

Szkoła @ktywnego Seniora ([email protected]) działa już dwa lata i wciąż się rozwija. To oznacza, ze jesteście potrzebni.

- Założeniem [email protected] jest wyzwolenie aktywności osób w średnim i starszym wieku, stworzenie im warunków do integracji i samorealizacji. Program ma pomóc w tworzeniu środowiskowych grup osób starszych, które pragną rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowe umiejętności, wymieniać wiedzę i doświadczenia, realizować swoje pomysły. Bazą do realizacji tych zamierzeń są nowe technologie. To na nich opiera się większość działań realizowanych w ramach [email protected]

Najpierw, w ramach [email protected], prowadzone były szkolenia komputerowe dla seniorów.

- Zainteresowanie było tak duże, że utworzono listę rezerwową oczekujących, obejmującą ponad 100 chętnych. Z czasem liczba propozycji działań, których autorami w znacznej części byli sami seniorzy, zaczęła wzrastać. Działania prowadzone w ramach [email protected] zgrupowane są w następujące moduły: 1. Senior w świecie nowych technologii - cykl kursów komputerowych, szkoleń, wykładów; 2.Senior w świecie kultury i sztuki - warsztaty, wykłady, spotkania, prezentacja prac seniorów; 3. Senior świadomym i pełnoprawnym obywatelem - warsztaty, seminaria dla seniorów i trenerów.

Obecnie w ciągłej realizacji są projekty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Krajowe to na przykład: "Szkoła @ktywnego Seniora - [email protected]: edukacja dla kultury"; "Szkoła @ktywnego Seniora: senior buszujący w sieci". Głównym ich założeniem było propagowanie nowych technologii wśród seniorów jako środka do rozwoju własnych zainteresowań i pasji.

A projekty międzynarodowe?

- To przede wszystkim projekt Students to Senior Citizens: ICT and Inter-Generation Communication (2007-2009) finansowany przez Komisję Europejską (LLP Grundtvig). Realizowany był przez 6 państw europejskich. Jego zakończenie odbyło się w Krakowie (czerwiec 2009) w formie trzydniowego maratonu ciekawych spotkań, wśród których były m.in.: spotkanie koordynatorów krajowych projektu (Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Polska), Międzynarodowa konferencja "Seniorzy w nowoczesnym społeczeństwie europejskim" i Międzynarodowe Spotkanie Seniorów.

... i ciesząca się wielkim powodzeniem Komputerowa Olimpiada Seniorów.

- Uczestniczyły w niej osoby powyżej 60. roku życia w pięciu miastach: Paryżu, Pradze, Selb, Sewilli i Krakowie. Najstarsza osoba miała 85 lat (Polska). Wszyscy odpowiadali na te same pytania w tym samym czasie. Olimpiada miała dwie edycje (w maju 2008 i 2009). Laureaci obu edycji spotkali się w Krakowie. Podczas podsumowującej projekt międzynarodowej konferencji "Seniorzy w nowoczesnym społeczeństwie europejskim" (Kraków, 2009) zostały im wręczone nagrody i certyfikaty.

Co działo się podczas Międzynarodowych Spotkań Seniorów?

- Wzięło w nich udział ponad 60 osób z Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Polski. Gości z zagranicy podejmowali uczestnicy Szkoły @ktywnego Seniora, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie prace malarskie i prezentacje multimedialne pt. "Kraków w oczach seniorów" będące efektem wycieczek z przewodnikiem oraz prac warsztatowych prowadzonych pod kierunkiem pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wszystkie prezentacje zostały wydane w formie albumu.

Od tego roku realizowany jest projekt "TeachNET - edukacja w każdym wieku".

- Zaplanowany jest na dwa lata. Jego celem jest wypracowanie specjalnej oferty edukacyjnej dla nauczycieli prowadzących zajęcia z seniorami. Z kolei założeniem projektu HEuRIT(AGE) (2009 - 2011) jest wykorzystanie doświadczenia osób starszych oraz stymulacja poczucia przynależności do wspólnego europejskiego kręgu kulturowego i historycznego. Ma w tym pomóc dialog z młodym pokoleniem i nabywanie przez seniorów umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami.

Ile osób w starszym wieku uczestniczyło w różnego typu bezpłatnych zajęciach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie przez ostatnie dwa lata?

- Ponad 1000. Mówimy o nich "nasi seniorzy" - zdyscyplinowani, chłonni wiedzy, z dużym poczuciem humoru, bez którego niejednokrotnie podejmowane działania byłyby trudne w realizacji. Atmosfera życzliwości, wyczucia i taktu połączona z wiedzą, mądrością, doświadczeniem stanowi warunek rozwoju, zachęca do nauki, inspiruje, pomaga realizować pasje. Ten wspólnotowy charakter pracy trafnie określiła we wstępie do książki "Kraków w oczach seniorów" uczestniczka warsztatów Szkoły @ktywnego Seniora:

"W dobie permanentnej edukacji wspólne zmagania mają sens, pomagają nam seniorom poznawać i rozumieć realia współczesności. Ważne jest ustawiczne kształcenie, rozwijanie umiejętności i kształtowanie zdrowych relacji międzyludzkich opartych na wiedzy".

Rozmawiała: Majka Lisińska-Kozioł

Aktualnie działania prowadzone są w ramach nowo tworzonych sekcji: artystyczna: w grudniu jeszcze jedno otwarte spotkanie (15.12.09, godz. 12, sala 232), seniorzy robią ozdoby świąteczne; - sportowa: brydż (spotkania 2. i 4. piątek miesiąca, godz. 10, sala 232); - Nordic Walking: (spotkania w każdy piątek, godz. 11, przed wejściem do hotelu Cracovia); -klub j. angielskiego: (brak miejsc); - krajoznawczo-historyczna: (terminy będą podane później); teatralna: (terminy będą podane później, ale już przyjmowane są zgłoszenia.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie