Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez książeczki wojskowej ani rusz

SUB
PRAWO. Od sierpnia urzędy miast i gmin nie będą wymagały okazania książeczki wojskowej od osób chcących się zameldować na pobyt stały lub czasowy. Dokument ten może się jednak okazać niezbędny przy zaciąganiu kredytu.

Urzędnik ma prawo żądać książeczki podczas meldunku, bowiem nadal obowiązują przepisy o ewidencji ludności z 1974 r. Jednak MSWiA już podjęło działania, by to zmienić - 1 sierpnia wejdzie w życie nowa Ustawa o ewidencji ludności. - Już od dłuższego czasu staliśmy na stanowisku, że brak książeczki nie może być przeszkodą przy zameldowaniu czy wymeldowaniu. Takie były nasze sugestie dla urzędów - tłumaczy rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Mimo tych rekomendacji książeczka wojskowa nadal znajduje się w wykazie dokumentów niezbędnych do zameldowania m.in. w Urzędzie Miasta Krakowa (obowiązek dotyczy mężczyzn do 50. roku życia).

To, że zmieni się prawo dotyczące meldunków, nie oznacza, że szaremu obywatelowi książeczka nie będzie w ogóle potrzebna; np. niektóre banki żądają jej przy podpisywaniu umów na kredyt. - Nie ma w tej sprawie reguły ustawowej, każdy bank może więc decydować po swojemu - przyznaje dr Tadeusz Białek, szef zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich.

Przepisy mówią, że o utracie lub zniszczeniu książeczki należy powiadomić wojskowego komendanta uzupełnień; nie można też jej przewozić poza granice kraju. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów nakłada na posiadaczy książeczek obowiązek informowania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - albo WKU - o każdej zmianie adresu zameldowania.

(SUB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski