Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez nowości na liście leków dla seniorów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
archiwum
Zdrowie. Od początku miesiąca obowiązuje kolejny wykaz bezpłatnych lekarstw. Zmiany są jednak tylko kosmetyczne. Nowe środki mają trafić na listę w styczniu.

Po pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania programu dedykowanego najstarszym chorym, senioralny spis został uzupełniony o kolejne 20 lekarstw.

Żadne z nich nie zawiera jednak nowych substancji czynnych, pominiętych przy okazji tworzenia pierwszej listy. Bez opłat pacjenci mogą odebrać w aptekach łącznie 1149 środków, stosowanych w terapii m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, jaskry, osteoporozy, wysokiego poziomu cholesterolu, choroby Parkinsona czy Alzheimera.

WIDEO: Leki dla seniorów

Źródło: gazetalubuska.pl

Na nowości, o które apelują lekarze, farmaceuci i chorzy, trzeba będzie poczekać co najmniej do stycznia.

- Skala potrzeb jest ogromna, a każdy pacjent oczekuje, że w pierwszej kolejności poszerzone zostaną grupy leków, które sam przyjmuje. Na pewno warto rozważyć dodanie substancji przeciwbólowych, które można stosować łącznie z aspiryną, być może również środków dla cukrzyków i osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów - ocenia dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny i prezes Fundacji Razem w Chorobie.

Resort zdrowia zapewnia, że prace nad rozbudowaniem wykazu trwają. W kolejnym spisie mają pojawiać się m.in. leki stosowane w pierwszym etapie terapii nadciśnienia tętniczego, nowe środki dla chorujących na jaskrę oraz krótkodziałające insuliny. Poszerzanie listy powinien ułatwić zwiększony budżet. W przyszłym roku na refundację leków 75 plus zarezerwowano ponad 560 mln zł.

Tylko we wrześniu bez opłat wydano seniorom ponad 2,7 mln opakowań różnych preparatów. W przeliczeniu na jedną osobę, która zrealizowała receptę, ich wartość wyniosła ok. 28 zł.

Z nowego przywileju skorzystał jednak dopiero co trzeci uprawniony. Pacjenci wskazują, że dużym utrudnieniem w dostępie do bezpłatnych środków jest konieczność dodatkowej wizyty u lekarzy rodzinnych - jedynych uprawnionych do wystawiania specjalnych recept. Ulga jest mniejsza niż oczekiwali seniorzy także dlatego, że środki umieszczone na wykazie przysługują za darmo jedynie w określonych chorobach. - Nie sztuką jest dopisywanie kolejnych preparatów do listy, jeśli będzie mogła z nich skorzystać tylko wąska grupa chorych. W pierwszej kolejności warto więc rozważyć poszerzenie wskazań, uprawniających do pełnej refundacji - mówi dr Borkowski.

[email protected]

Jak Czytać Wykaz Leków 75+

Na Publikowanym przez nas dziś wykazie leki uporządkowane są alfabetycznie według substancji czynnych. W pierwszej kolejności należy więc odszukać w tabeli nazwę środka zawartego w danym preparacie. Informację o tym, jaka substancja została zastosowana w leku, można znaleźć na opakowaniu lub w dołączonej ulotce.
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. I)
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. II)
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. III)
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. IV)
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. V)
Lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ (cz. VI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski