Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez parkingu splajtują

Tomasz Mateusiak
Maria i Józef Papiż pokazują miejsce do parkowania, które były burmistrz wyznaczył dla ich klientów. I tak żaden nie skorzysta, bo co chwilę ktoś tam parkuje na dłużej
Maria i Józef Papiż pokazują miejsce do parkowania, które były burmistrz wyznaczył dla ich klientów. I tak żaden nie skorzysta, bo co chwilę ktoś tam parkuje na dłużej Archiwum
Zakopane. Maria i Józef Papiżowie twierdzą, że urzędnicy doprowadzili ich do bankructwa. - Jeśli ktoś choć na chwilę zatrzyma się bezpośrednio przy moim kiosku, to mundurowi natychmiast wypisują mu mandat - skarży się kobieta

Błędne jest przekonanie ludzi, że każda osoba, która ma biznes w Zakopanem jest krezusem. Przykładem jest Maria Papiż, kioskarka prowadząca punkt z prasą w okolicach ronda kuźnickiego. Kobieta przekonuje, że urzędnicy przez nieprzemyślaną decyzję doprowadzili ją na skraj bankructwa.

- Źle się dzieje, bo podczas przebudowy drogi sąsiadującej z moim kioskiem zlikwidowano istniejący tu wcześniej parking dla moich klientów - góralka zalewa się łzami.

Był postój... i już go niema
Papiż prowadzi kiosk przy rondzie im. Jana Pawła II. - Z mężem pracujemy w tym miejscu 30 lat, ale wkrótce będziemy musieli zwinąć manatki i pójść na bezrobocie - ubolewa. Małżeństwo zbudowało kiosk zgodnie z prawem za swe pieniądze na ziemi należącej do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Klientów ma tak mało, że od miesięcy dokłada już do interesu. Nawet teraz, gdy rozpoczął się sezon, a w Zakopanem jest pełno gości ma dzienne obroty rzędu 150 zł.

Zdaniem kobiety jej problemy rozpoczęły się pięć lat temu, gdy w ramach dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu "GóralSki" przebudowano wiele ulic w Zakopanem. W tym także Chałubińskiego, przy której stoi jej kiosk. Nie powiadomiono małżeństwa, że zostanie zlikwidowane miejsce parkingowe przy ich kiosku. Gdy Papiżowie zrozumieli, co się szykuje, było już za późno. Postój zniknął.

Klienci kiosku płacą mandaty
Kioskarze zmianę szybko odczuli w kieszeniach. Ich obroty zaczęły spadać. Dziś są tam niskie, że kobieta - jak twierdzi - od początku roku dokłada do interesu.

- Cały czas chodzę do urzędu miasta z prośbą o przywrócenie postoju - mówi pani Maria. Ciągle spotyka się z odmową. Urzędnicy odpisują jej, że prawo nie pozwala na przywrócenie postoju dla aut przed jej kioskiem. Co prawda w 2014 r. były już burmistrz Janusz Majcher zlitował się i wyznaczył jedno miejsce postojowe przeznaczone dla jej klientów i dostawców ok. 60 m dalej, ale na niewiele się to zdało.

- Mimo że przy tej "kopercie" ustawiona jest tabliczka, że moi klienci mogą na niej stać do 30 minut to miejsce jest cały czas zajmowane przez kierowców szukających darmowego parkingu - ubolewa pani Maria. Zawiadamia policję, ale to niewiele daje i ludzie rzadko dostają mandat.

- Dziwne jest to, że jeśli ktoś choć na chwilę zatrzyma się bezpośrednio przy moim kiosku to mundurowi wyrastają jak spod ziemi i mandat wypisują bez wahania - zauważa.

Zdesperowana kobieta w obronie miejsca pracy zaczęła zbierać podpisy z poparciem klientów. Dziś jest na niej 155 nazwisk. Na ostatniej czerwcowej sesji rady miasta zwróciła się o pomoc do burmistrza Leszka Doruli.

- Problem pani Marii i jej męża jest złożony - mówi burmistrz. Faktycznie decyzje mojego poprzednika skrzywdziły Papiżów. Dziś jednak władza ma trochę związane ręce.

Władza nie może pomóc, bo grozi utrata dotacji
Jak tłumaczy Dorula przebudowa ul. Chałubińskiego w ramach "GóralSki" wiązała się z deklaracją miasta, że przez siedem lat po remoncie nie będzie wykonywało żadnych nowych prac. Budowa postoju dla klientów kiosku w starym miejscu wiązałaby się więc z koniecznością oddania przez miasto dotacji, jaką wzięto na remont.

- Na to nie możemy sobie pozwolić, więc faktycznie przywrócić parking przed kioskiem będziemy mogli dopiero w 2017 roku. Wówczas skończy się zapisana w prawie karencja - mówi burmistrz.

Dodaje jednak, że wraz z urzędnikami pracuje nad innym rozwiązaniem, które do tego czasu uchroni rodzinę Papiżów przed bankructwem.

Co to za pomysł? Tego Leszek Dorula zdradzić nie chce. Twierdzi jednak, że jeszcze w te wakacje poszkodowane małżeństwo kioskarzy znów zacznie zarabiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski