Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez przewodników nie ma turystyki [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski
Fot. Andrzej Wiśniewski
Kraków. Uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

_- To, że Małopolska jest tak dobrze postrzegana przez turystów, to Państwa wielka zasługa - _tak do przewodników zwrócił się wczoraj Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Uroczysta gala z okazji małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

Dla najbardziej zasłużonych przewodników były wczoraj odznaczenia i wyróżnienia. Tadeusz Sumper, współzałożyciel Oddziału Zakładowego PTTK przy andrychowskim „Andropolu” S.A., a także m.in. prezes koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych, został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski. Marszałek wyróżnił również przewodników specjalnymi dyplomami za „Wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce”.

_- Turystyka to ci, którzy ją tworzą. Nie można więc jej sobie wyobrazić bez przewodników - _dodał Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski.

A że o rozwój turystyki warto się troszczyć, wymownie świadczą liczby. W minionym roku Małopolskę odwiedziło prawie 14 milionów osób, o ponad 6 procent więcej niż w 2014 r. To zaś przekłada się bezpośrednio na nasze dochody. - W __2015 roku turyści odwiedzający Małopolskę wydali około 13,2 miliarda złotych - przypomniał Grzegorz Lipiec. Dodał również, że turystyka to jedna z „najważniejszych branż regionu”.

Przewodnicy dzieciom
A co to takiego? To wspaniała akcja, którą dla dzieci z domów dziecka, a także świetlic środowiskowych, corocznie organizują przewodnicy PTTK. W tym roku - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - wszyscy ruszyli „Śladami misjonarzy, świętych, zakonników, zakonów i zabytków architektonicznych”.

Najmłodsi turyści lepszych opiekunów nie mogli sobie wymarzyć. Zwiedzili nie tylko Kraków, ale także Wadowice, Zator, Kalwarię Zebrzydowską, Szczyrzyc, Tropie, Lipnicę Murowaną, Tarnów...

Ale to nie wszystko. Już jutro, a więc w Dzień Przewodnika, w Krakowie będzie można wziąć udział w bezpłatnych wycieczkach organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Przewodnickich.

Jeśli więc ktoś chce poznać tajemnice Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza, a także miejsca z nimi związane, powinien 21 lutego stawić się o godz. 10 przy Pawilonie Wyspiańskiego na krakowskim placu Wszystkich Świętych.

Również o godz. 10, ale przy ul. Krakowskiej 43, miejsce zbiórki wyznaczyli sobie wszyscy, którzy chcą ruszyć ścieżkami, którymi przed laty podążał święty brat Albert.

„Przy ciasteczku i kawie o Jamie Michalika” - to zaś wyprawa w niezwykły świat „Zielonego Balonika”, pierwszego polskiego kabaretu literackiego stworzonego w 1905 roku przez krakowskich pisarzy i poetów. Niestety, na spotkanie niedzielne limit miejsc został już wyczer-pany. Słynny krakowski lokal - w ramach akcji „Przewodnicy PTTK mieszkańcom” - będzie można zwiedzić za to w kolejną niedzielę. I tym razem trzeba wcześniej zarezerwować miejsce (tel. 508-574-080, e-mail: [email protected]).

_- W Krakowie i Małopolsce mamy rzeczy unikatowe. Chcemy je pokazywać, chcemy się nimi dzielić. Turystyki nie można więc wyobrazić sobie bez przewodników, bez państwa - _podkreślił wicewojewoda Piotr Ćwik.

Dni Młodzieży
- Rok 2016 jest rokiem szczególnym dla turystyki, a wszystko z uwagi na organizację w Krakowie i __Małopolsce Światowych Dni Młodzieży - przypomniał Grzegorz Lipiec. Również wicewojewoda nie ma wątpliwości, że będzie to „najważniejsze wydarzenie w tym roku”. - Światowe Dni Młodzieży to wielki potencjał - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski