Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez ptasiej grypy

Redakcja
W Polsce i Europie nie ma zagrożenia ptasią grypą. Od 1 stycznia obowiązuje całkowity zakaz sprowadzania drobiu z Tajlandii. Mówili wczoraj o tym goszczący w firmie Konspol Holding członkowie Europejskiego Klubu Drobiarstwa (European Poultry Club).

NOWY SĄCZ. Z drobiem do Europy

EPC działa od roku 2002 w 12 krajach. W skład tej organizacji wchodzi ponad 80 osób. Jednym z założycieli klubu i członków zarządu jest Kazimierz Pazgan - prezes Konspolu. Właśnie on zaprosił do Nowego Sącza prezydenta Gerharda Wagnera, wiceprezydenta Nauma Babajewa, Franka Zandersa, Joachima Koecklera i Heidy Schonebeck. Tematem obrad była sytuacja polskiej branży drobiarskiej na trzy miesiące przed naszym wejściem do Unii Europejskiej.
   Wiceprezes Krajowej Rady Drobiarskiej Antoni Rączka powiedział, że sytuacja w tej dziedzinie gospodarki na początku br. nie jest najlepsza. W związku ze słabym urodzajem zbóż w roku 2003, drogie będą pasze. Już 12 stycznia tego roku skończył się bezcłowy kontyngent dla polskich eksporterów do krajów UE. Do zwiększenia kosztów produkcji drobiu przyczynia się również zakaz stosowania w tuczu ptaków tzw. mączek mięsno-kostnych. Zastępuje się je soją, która jest znacznie droższa.
   - Sytuacja dla naszych producentów może stać się lepsza po naszym wejściu do Unii - podkreślił Antoni Rączka. - Co prawda, jak to powiedział podczas tej konferencji Gerhard Wagner, rynek drobiarski w krajach "piętnastki" nie jest dotowany, ale jednak wszyscy eksporterzy mięsa do innych krajów otrzymują specjalne dotacje. Są też dopłaty do produkcji zbóż, co sprawia, że pasze stają się tańsze. Liczymy, że i Polacy będą mogli z tego korzystać.
   - "Konspol" jest obecny na rynkach zachodnich od dłuższego czasu - powiedział nam prezes Kazimierz Pazgan. - Od lat przygotowujemy się do naszego wejścia do Unii Europejskiej. W całym naszym holdingu dokonaliśmy wielu inwestycji oraz zmian technologicznych, żeby spełnić wysokie wymogi ekologiczne, sanitarne i weterynaryjne. Na pewno przedstawicieli polskiej branży drobiarskiej czeka wiele pracy. Nie będzie bowiem łatwo wejść na europejskie rynki. Ale jesteśmy optymistami. Ponadto liczymy, że po 1 maja br. będzie nam też prościej nawiązać współpracę z krajami spoza tej wspólnoty.
   Zdaniem Antoniego Rączki, 56 polskich firm uzyskało już certyfikaty dopuszczające do wejścia na rynku unijne, a 13 czeka w kolejce do decyzji Komisji Europejskiej. Ponad 40 przedsiębiorców otrzyma tzw. okres przejściowy do roku 2005. Wiadomo jednak, że setka producentów nie będzie stanie spełnić surowych norm i stopniowo będzie musiała zmienić profil swoich przedsiębiorstw.
PIOTR GRY˛LAK

Nie ma zagrożenia

Gerhard Wagner zapytany przez "Dziennik" o "ptasią grypę" zapewnił nas, że w Europie, a więc i w Polsce, nie ma żadnego zagrożenia. Owszem, dwa lata temu zanotowano na naszym kontynencie sporadyczne przypadki tej choroby, ale podjęte przez "Brukselę" zdecydowane działania, zdusiły w zarodku groźbę rozprzestrzenienia się tej plagi. Ponadto od 1 stycznia br. obowiązuje całkowity zakaz sprowadzania drobiu z Tajlandii. Mięso europejskie jest całkowicie zdrowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski