Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez punktów za bezrobocie

ALG
Rozwój bazy sportowej, ochrona centrów wsi oraz budowa świetlic i domów ludowych to, zdaniem szefów samorządów gminnych, najpotrzebniejsze inwestycje na terenach wiejskich. Tak przynajmniej wynika z rekonesansu przeprowadzonego w związku z planowaną realizacją Sektorowego Programu Operacyjnego.

Boiska tak, melioracje nie

   Wójtowie, którzy wypełniali ankietę, mieli wskazać, którymi z zadań mogących uzyskać dofinansowanie w ramach SPO są najbardziej zainteresowani. Pieniądze z programu nie mogą być przeznaczone na takie zadania, jak: budowa wodociągów, kanalizacji, melioracji czy dróg dojazdowych do pól. Dotyczy on bowiem tych przedsięwzięć, które zaliczono do działań z zakresu odnowy wsi, zmierzających do podnoszenia ich atrakcyjności turystycznej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Finansowaniem mogą być objęte m.in. budowa ścieżek rowerowych, zachowanie tradycyjnych zawodów, urządzanie terenów zielonych czy zagospodarowanie zbiorników wodnych (ale pod kątem atrakcyjności turystycznej).
   - W przypadku powiatu proszowickiego zgłoszone do realizacji zadania opiewają na łączną kwotę 3 milionów złotych. To oznacza, że w porównaniu z kolegami z innych powiatów wykazują bardzo realistyczne podejście do problemu. Średnia wartość zadania zgłoszonego przez gminy powiatu proszowickiego to 330 tysięcy złotych - mówi Marcin Wójtowicz z Urzędu Marszałkowskiego.
   Dofinansowanie, jednej inwestycji wynosi 80 procent jej wartości, ale nie więcej niż 450 tys. zł. Gmina ma pokryć tylko 20 procent. Aby jednak została zakwalifikowana do udziału w programie, musi zdobyć co najmniej 3 punkty w specjalnej klasyfikacji, obejmującej m.in. takie cechy, jak poziom bezrobocia, walory terenowe, liczbę obiektów zabytkowych. W przypadku powiatu proszowickiego warunku tego nie spełniła tylko Pałecznica, pozostałym przyznano po 3 potrzebne punkty. Mimo to kryteria punktowania wywołały sporo kontrowersji. Żadna z gmin nie otrzymała na przykład punktu za poziom bezrobocia. - Ze statystyk wynika, że powiat proszowicki należy do tych, które w województwie są dotknięte tym problemem w najmniejszym stopniu - stwierdził Marcin Wójtowicz.
   Żadna gmina - co jest już mniejszą niespodzianką - nie otrzymała punktu za walory terenowe, stanowiące o atrakcyjności turystycznej. Natomiast Pałecznica, jako jedyna w powiecie, nie otrzymała punktu za nasycenie obiektami zabytkowymi. Z danych, z których korzystano w Urzędzie Marszałkowskim przy układaniu klasyfikacji, wynika, że nie ma ich tam nawet trzech. Oczywiście wójt Marcin Gaweł zdecydowanie się z tym nie zgadza.
   Na pytanie o to, co konkretnie chcieliby zrobić za pieniądze z programu na swoim terenie, nie wszyscy szefowie samorządów jeszcze odpowiadają precyzyjnie. - Jesteśmy zainteresowani skorzystaniem ze środków, które oferuje program, ale nie podjęliśmy jeszcze żadnych konkretnych decyzji co do tego, na jakie zadania będziemy chcieli je pozyskać. Ponieważ jednak gmina jest duża, potrzeb nie brakuje, a na liście znajdują się bardzo ciekawe propozycje, na pewno coś dla siebie znajdziemy - powiedział nam zastępca wójta gminy Koniusza Jacek Tomasik.
   Bardziej sprecyzowaną wizję mają w Nowym Brzesku. - _Postawiliśmy sobie ambitne zadanie przeprowadzenia odnowy naszego rynku. Mam na myśli przebudowę na wzór tej, którą dwa lata temu przeprowadzono w Koszycach.__Zresztą już podjęliśmy w tym kierunku pewne działania - _mówi wójt Jan Chojka.
   Wójt Koszyc Stanisław Rybak ma natomiast nadzieję, że przy okazji realizacji programów uda się uaktywnić środowiska wiejskie. Program zakłada bowiem zaangażowanie sołectwa w przygotowanie inwestycji, która będzie realizowana na jego terenie.
(ALG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski