Bez szans na odszkodowanie

DSF
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek płacić składkę wypadkową, natomiast nie mają prawa do odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy - stanowią przepisy obowiązujące od 1 stycznia.

Przedsiębiorcy i artyści

Od kilku tygodni przedsiębiorcy oraz ich organizacje interweniują, gdzie tylko mogą - przekonując, że taki zapis narusza zasady równości i sprawiedliwości społecznej. Pogląd ten podzielił m.in. rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił do pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego z wnioskiem o jak najszybsze rozwiązanie problemu.
W myśl ustawy z 18 grudnia 1976 roku, osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą płaciły do 1 stycznia tego roku niższą - w porównaniu z ich pracownikami - składkę na ubezpieczenie społeczne. Konsekwencją takiego zapisu było to, że nie miały one prawa do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy bądź doznania uszczerbku na zdrowiu z przyczyn związanych z prowadzeniem działalności. Regulacja ta - dotycząca także ubezpieczających się indywidualnie przedstawicieli tzw. wolnych zawodów - budziła wątpliwości już w ubiegłych latach.
Podczas przygotowań do reformy ubezpieczeń społecznych deklarowano, że w nowym systemie nastąpi zrównanie wszystkich płatników zarówno pod względem obowiązków, jak i uprawnień. Niestety: ustawodawca postanowił, że od 1 stycznia prowadzący indywidualną działalność mają obowiązek płacić składkę wypadkową w tej samej wysokości, co inni, natomiast nadal nie będą otrzymywać odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.
- Wszystkie wnioski o wypłatę takiego świadczenia załatwiamy odmownie, gdyż nie mamy podstaw prawnych do wypłaty odszkodowań - mówi Jolanta Gajda, inspektor nadzoru orzecznictwa lekarskiego w Departamencie Orzecznictwa Lekarskiego ZUS. - Osoby te mogą natomiast ubiegać się o rentę inwalidzką i rentę rodzinną z tytułu wypadku podczas prowadzonej działalności gospodarczej.
Od decyzji ZUS-u niektórzy odwołują się do sądu, ale i tutaj niewiele uzyskują. Jak nas poinformowała sędzia Ewa Jaremska-Obiorek, naczelnik Sądu Pracy i Ubezpieczeń w Krakowie, obowiązująca od stycznia nowelizacja nic w tym względzie nie zmieniła i odszkodowania wypadkowe tej grupie nadal się nie należą.
Niezbędna jest zatem kolejna zmiana ustawy. 21 kwietnia Jerzy Świątkiewicz, zastępca rzecznika praw obywatelskich, wystąpił do Ewy Lewickiej - pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego - z wnioskiem o pilne podjęcie działań mających na celu zmianę obowiązujących przepisów. W Ministerstwie Pracy powiedziano nam, że prace już się rozpoczęły, ale za wcześnie mówić o ich przewidywanym zakończeniu. Zważywszy na długotrwałą procedurę legislacyjną oraz coraz dłuższą kolejkę w sejmowej poczekalni, szanse na to, że nowe przepisy wejdą w życie w tym roku, są praktycznie żadne.
(DSF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie