Bezdomni z kartą

TYM
Udostępnij:
Kartę Praw Osób Bezdomnych przedstawiła wczoraj Akcja "Zobaczyć Człowieka". W czasie spotkania, zorganizowanego w Urzędzie Miasta Krakowa, wyróżniono również osoby, które angażują się w pomoc innym ludziom.

Walczą o prawa i opiekę duszpasterską

   Karta Praw Osób Bezdomnych zawiera 6 postulatów: prawo do podjęcia pracy i nauki pomimo braku stałego meldunku, prawo do opieki medycznej, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego, prawo do indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności oraz korzystania z innych form pomocy, których nie zapewniają noclegownie i jadłodajnie, prawo do bezpłatnego korzystania z publicznych sanitariatów, prawo do głosowania w wyborach powszechnych na terenie miejsca pobytu osoby bezdomnej oraz prawo do opieki duszpasterskiej przez powołanie biskupa - duszpasterza osób bezdomnych.
   - Dostrzegając narastanie zjawiska biedy i bezdomności, uznajemy za konieczne stworzenie Karty Praw Osób Bezdomnych. Jest ona programem działań na rzecz osób pozbawionych dachu nad głową. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza władz państwowych i lokalnych, partii politycznych, Kościoła i instytucji pozarządowych o respektowanie zawartych w karcie postulatów. Kto będzie je wypełniał - może liczyć na nasze poparcie - oznajmił Marek Bogdanowicz, rzecznik praw bezdomnych przy Akcji "Zobaczyć Człowieka".
   Specjalne wyróżnienia w formie dyplomu, przyznane przez Akcję "Zobaczyć Człowieka", odebrali wczoraj: Wojciech Kozdronkiewicz, przewodniczący Dzielnicy I - za walkę z patologiami społecznymi i prostytucją, Anna Tarnawska, kierownik Działu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim - za osobiste zaangażowanie i pomoc osobom bezdomnym i ubogim (Anna Tarnawska poprosiła, by wyróżnienie przekazać wojewodzie) oraz Tomasz Szypuła, przedstawiciel Kampanii Przeciw Homofobii - za odwagę i godność w prezentowaniu swoich poglądów. Marek Bogdanowicz poinformował również, że wyróżnienie otrzymali także nieobecni na spotkaniu: Anna i Stefan Kędziorowie, właściciele restauracji "Balaton" w Krakowie - za opiekę nad osobami potrzebującymi i bezdomnymi, oraz Beata N., krakowska prostytutka, obdarowująca chlebem osobę bezdomną.
   Wczorajsze spotkanie poprzedziła oddzielna impreza. Był nią koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Krakowie, które dla osób bezdomnych zaśpiewały kolędy.
(TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie