Bezdomny pacjent

Redakcja
Udostępnij:
Akcja "Zobaczyć Człowieka" wyraziła sprzeciw wobec odmowy udzielenia pomocy i opieki chorej osobie bezdomnej, która przez wiele godzin była przewożona w różne miejsca w celu poszukiwania dla niej schronienia.

Chcą zadośćuczynienia

   Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek. Bezdomny z rozbitą głową i zranioną nogą został przyjęty w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wrocławskiej. Po opatrzeniu ran uznano, że dalsza hospitalizacja nie jest wymagana i pacjent został wysłany karetką pogotowia do schroniska dla bezdomnych. Nie chciano go jednak przyjąć ani w noclegowniach przy ul. Kościuszki i Skawińskiej, ani w izbie chorych noclegowni przy ul. Makuszyńskiego. Po interwencji u władz miasta Marka Bogdanowicza, rzecznika osób bezdomnych, poszkodowany człowiek został przyjęty na oddziale dla chorych zakaźnie w Szpitalu Wojskowym.
   - Piątkowe zdarzenie jest bulwersujące. Uważamy za niedopuszczalne, by placówki mające statutowo pomagać bezdomnym odmawiały pomocy najbardziej potrzebującym, niejednokrotnie ciężko chorym osobom. Takie postępowanie nie tylko naraża zdrowie i życie człowieka bezdomnego, ale także poniża jego ludzką godność i podważa podstawowe prawa. Jak wynika z relacji osób bezdomnych, podobne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Dostrzegając narastające zjawisko oraz brak jakiejkolwiek reakcji ze strony odpowiedzialnych instytucji miejskich, zwracamy się z wnioskiem do prezydenta Krakowa, w pierwszej kolejności o zadośćuczynienie wspomnianejosobie poprzez oficjalne przeprosiny za niekompetencję podległych urzędników, a następnie o przygotowanie planu naprawy chorej sytuacji. Wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ogłoszenie konkursu na stanowiska w podległych prezydentowi służbach, zajmujących się pomocą społeczną w mieście. Uważamy, że tylko otwarty konkurs pozwoli na wybórkompetentnych osób, autentycznie odpowiedzialnych za pełnioną funkcję - stwierdza Marek Bogdanowicz.
   Marta Chechelska-Dziepak, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zapewnia, że bezdomni, którzy są wypisani ze szpitala, lecz wymagają dalszej opieki, są przyjmowani do schronisk. Jeżeli nie jest to poważna choroba - pozostają w zwykłej placówce, jeśli potrzebna jest fachowa opieka - mogą skorzystać z izby chorych. - W izbie chorych nie ma jednak możliwości zapewnienia takiej opieki, jak w szpitalu, a z moich informacji wynika, że ten człowiek miał dość poważny uraz - _mówi. - _Dodatkowym problemem było przepełnienie izby chorych. Jeżeli lekarze uznają, że stan zdrowia tego pacjenta pozwoli na opuszczenie szpitala, z pewnością zostanie on przyjęty w schronisku.
   Jedyna w Krakowie izba chorych dla bezdomnych znajduje się w Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego. AleksanderSzczepanik, kierownik Izby Chorych przyznaje, że obawiał się przyjąć chorego w tak ciężkim, według jego oceny, stanie. - Miał pękniętą kość skroniową, był pod wpływem alkoholu - _twierdzi. - _Obawiałem się, że jego stan może w każdej chwili się pogorszyć. Nie mogłem wziąć na siebie takiej odpowiedzialności. _Jak dodaje, izba była zatłoczona i możliwe było jedynie dostawienie dodatkowego łóżka, bo wszystkie miejsca były już zajęte. W sumie w izbie jest 30 miejsc, przyjętych było 33 chorych. - _Byliśmy zaskoczeni przyjazdem karetki - _mówi Szczepanik. - _Zwykle, jeżeli mają kogoś tu przywieźć ze szpitala, dzwonią do nas i najpierw wszystko ustalamy. Tym razem nikt nas nie uprzedził, że pacjent ma przyjechać.
   Obecnie bezdomny mężczyzna w dalszym ciągu przebywa na
oddziale dla chorych zakaźnie.
   - U pacjenta stwierdzono zakażenie podudzia prawego. W tym wypadku potrzebna jest hospitalizacja, ponieważ chory musi otrzymywać penicylinę. Mężczyzna przez cały czas ma wysoką temperaturę - powyżej 38 stopni. Będzie on musiał przebywać w szpitalu jeszcze przez 5 - 7 dni - poinformowano nas w szpitalu przy ul. Wrocławskiej.
(SIE, TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie