"Bezkarna" porażka Elitevolley Proszowice na zakończenie ćwierćfinału MP kadetek

Aleksander Gąciarz
ENEA Energa Poznań pokonała w niedzielę Elitvolley Proszowice 3:1 i zwyciężyła turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski siatkarskich kadetek. Do półfinału awans już w sobotę zapewniły sobie obie drużyny.

Po trzech wcześniejszych "spacerkach" gospodynie wreszcie trafiły na godnego siebie rywala. Poznanianki, podobnie jak miejscowe, we wcześniejszych spotkaniach też nie oddały rywalkom nawet seta. Od początku na parkiecie rozgrywała się siatkarska bitwa.

Początkowo lepiej radziły sobie gospodynie. Wprawdzie przegrywały w I partii 11:14, ale po serii zagrywek Patrycji Nowackiej wyrównały, a potem wyszły na prowadzenie. Decydująca dla losów seta była akcja na 19:16, w której proszowianki popisały się kapitalną obroną straconej wydawałoby się piłki.

Partia druga od początku lepiej układała się dla Energetyka. Poznanianki wygrywały 8:4 i 11:5. Potem Elitvolley zdołał jeszcze doskoczyć na 12:13, ale wyrównać nie dał rady. Rywalki grały bardzo szybko, płynnie, a przy tym ofiarnie w obronie. W efekcie zasłużenie wygrały seta do 21.

Trzecia i czwarta wyglądały podobnie. Na parkiecie trwała zacięta walka o każdy punkt. Mnóstwo było długich akcji, w których piłka przechodziła z jednej na drugą stronę. Skuteczniejsze okazały się w tej wymianie ciosów zawodniczki z Poznania.

Po ostatniej piłce część siatkarek gospodyń nie kryła łez: to była ich pierwsza porażka w tym składzie. W dodatku jej świadkiem była Karolina Drużkowska, najlepsza zawodniczka tej ekipy, która doznała jednak ciężkiej kontuzji i przed turniejem była operowana. Mimo to, poruszając się o kulach, zjawiła się w proszowickiej hali na niedzielnym meczu. Zajęła miejsce pod napisem, który wywiesiły dla niej koleżanki: "Karo, gramy dla Ciebie". Niestety tym razem nie udało się wygrać.

Po ostatnim meczu puchary dla obu zespołów, które awansowały do półfinału MP wręczył zastępca burmistrza Proszowic Zbigniew Nowak.

Elitevolley Proszowice - ENEA Energetyk Poznań 1:3 (25:20, 21:25, 20:25, 19:25)

Elitevolley: Monika Jesionek, Karolina Czekaj, Martyna Czyrniańska, Zuzanna Kulig, Natalia Musiał, Patrycja Nowacka, Magdalena Piekarz (libero) oraz Julia Dragosz. W kadrze były poza tym Gabriela Grzyb, Paulina Janus, Anna Marzec, Oliwia Noga, Julia Urbanowicz. Trenerzy Dariusz Pomykalski, Olga Pasternak

Energetyk: Martyna Szczepuła, Martyna Ladorska, Wiktoria Pisarska, Julia Bińczycka, Martyna Borowczak, Maja Olszewska, Wiktoria Wnuk (libero) oraz Daria Skomorowska. W kadrze były też: Wiktoria Niwald, Anna Regulska, Malwina Stachowiak

W drugim meczu grupy finałowej: Absolwent Sport Club Olsztyn - MMKS Kędzierzyn Koźle 3:0