Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo dla wszystkich

J
O tym, że warunki atmosferyczne zmieniają zachowanie użytkowników dróg, wiedzą wszyscy dorośli kierowcy. Dzieci trzeba tego dopiero nauczyć. Akcja edukacyjna "Bezpieczeństwo dla wszystkich", którą organizuje Renault, jest właśnie odpowiedzią na tego typu potrzeby.

   Dzieci to nie tylko przyszli kierowcy, którzy w przyszłości zmienią na plus kulturę jazdy w Polsce, ale także osoby najbardziej narażone na drogowe niebezpieczeństwa.

Oczywiste? Nie dla dzieci

   To, co dla nas jest oczywiste - dla najmłodszych takie być nie musi. Dorosły człowiek za kółkiem wie, kiedy słońce może oślepiać innych uczestników ruchu drogowego albo kiedy droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża. Zdajemy sobie sprawę, że podczas deszczu lub śnieżycy dużo gorzej widać pieszych czy zwierzęta. Przewidujemy także, co może się stać podczas silnego wiatru czy gołoledzi.
   Bezpieczeństwo na drodze nie należy do podstawowych zagadnień przekazywanych dzieciom w szkołach. Wiele z nich stara się jednak rozszerzać program o te zagadnienia, w czym od czterech lat pomaga im w tym Renault, autor "Bezpieczeństwa dla wszystkich" i pakietów edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli "Droga i ja". Pakiety te zostały zaaprobowane do użytku szkolnego przez ministra edukacji i sportu, a skorzystało z nich do tej pory ponad 250 000 dzieci. Renault jest nie tylko pomysłodawcą akcji, ale i jej sponsorem - każda szkoła, która zgłosi się do udziału w programie, otrzyma żądaną liczbę pakietów.

Lekcja - interakcja

   Zmienne warunki pogodowe to tylko jedno z wielu zagadnień poruszanych w programie. Temat potraktowany został jednak kompleksowo - malcy uczą się zarówno o zachowaniu w czasie zimy, jak i podczas letnich upałów. Podczas lekcji nauczyciel rozmawia z dziećmi o niebezpieczeństwach towarzyszących każdemu rodzajowi pogody.

Przybysz z obcej planety

   Zajęcia mają charakter nie tylko teoretyczny, książkowy, ale przede wszystkim praktyczny. Specjalne karty nauczyciela wskazują ćwiczenia, które można przeprowadzić z uczniami w klasie albo poza szkołą. W zakres nauki o pogodzie wchodzi więc np. wspólna budowa "stacji meteorologicznej", dzięki której dzieci uczą się uważnie obserwować pogodę. Zestaw przewiduje także rozgrywanie gier edukacyjnych, jak np. ta, w której dzieci muszą odgrywać prawidłowe zachowanie pieszego w danych warunkach atmosferycznych. Jedynym limitem jest czas, jaki nauczyciel zdecyduje się poświęcić na realizację programu.
   Oprócz nauczyciela i interaktywnego systemu nauki, dzieciom pomaga tradycyjnie kreskówkowy Woosh, przybysz z obcej planety, który razem z dziećmi poznaje zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dzieli się dobrymi radami (patrz poniższy wykaz rad). Mgła, burze z piorunami, silny wiatr czy śnieżyce nie staną się może dla dzieci mniej straszne, jednak milusińscy będą w trakcie ich trwania po prostu bezpieczniejsi.
    (J)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski