Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo dzieci

Redakcja
Każdego roku dochodzi do paru tysięcy przestępstw, których ofiarami są dzieci.

Bezpieczny Kraków

Najczęściej zdarzają się kradzieże i wymuszenia rozbójnicze oraz groźby (w zeszłym roku małopolska policja odnotowała ich ponad 1300), np. starsi uczniowie zabierają młodszym pieniądze czy różne wartościowe przedmioty, grożąc, że jeśli ofiara komuś o tym powie, to zostanie pobita.

Nierzadko dzieci padają również ofiarą dorosłych. Tu najpoważniejszym problemem jest molestowanie seksualne i pokazywanie nieletnim pornografii (w 2009 r. w naszym województwie wykryto 348 tego typu przestępstw).

Jak podaje Straż Miejska, w trakcie prowadzonych w szkołach zajęć na temat bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi dzieci często zadają pytania o konkretne sytuacje, które spotykają ich lub rówieśników, gdyż rozumieją, że jakaś sytuacja lub zachowanie nie jest bezpieczne ani zgodne z prawem. Niestety, brakuje im jednak wiedzy, co w takich chwilach należy robić.

I tu właśnie jest rola rodziców, którzy powinni wpoić swym dzieciom zasady bezpieczeństwa.

Oto najważniejsze z nich:

1. Nie zadawaj się z obcymi.

Nie rozmawiaj z osobą obcą, nie przyjmuj od niej słodyczy i innych prezentów. Nigdy, pod żadnym pozorem nie podawaj nieznajomemu swego adresu, ani nigdzie z nim nie idź (swoim kolegom też to odradzaj). Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj nikomu drzwi.

2. Trzymaj się z dala od odludnych miejsc.

W drodze do szkoły czy np. podczas zabawy wybieraj uczęszczane rejony. Unikaj odludnych miejsc, bo może tam być niebezpiecznie. Jeśli już jednak zdarzy się, że trafisz w miejsce, gdzie ma ludzi, to absolutnie nie zatrzymuj się przy obcym.

3. Zaczepiony przez nieznajomego, uciekaj.

Gdy zaczepi cię obcy i będzie próbował cię zatrzymać, uciekaj ile sił w nogach. Biegnij w kierunku, gdzie są ludzie - najlepiej do sklepu, na pocztę, do restauracji itp. Jeśli trzeba, głośno wołaj o pomoc - krzycz, że obcy cię napadł.

4. Unikaj agresji i bójek.

Staraj się nie reagować na zaczepki - zwłaszcza, jeśli agresorów jest więcej lub są starsi. Gdy widzisz bójkę i nie potrafisz rozdzielić walczących, nie podchodź, aby samemu nie stać się ofiarą. Pomocy szukaj u dorosłych, np. powiedz nauczycielowi czy rodzicowi, gdzie się biją.

Oznaki mobbingu, czyli jak rozpoznać, że dziecko mogło paść ofiarą przemocy

1. Wraca coraz później ze szkoły, nie chce wychodzić z domu w czasie wolnym.

2. Opuszcza lekcje, zaczyna wagarować, tłumacząc się, że nie lubi chodzić do szkoły. Zdarza się też, że bez uzasadnienia chodzi do szkoły dłuższą drogą.

3. Wraca do domu posiniaczone, z zadrapaniami, jest obolałe, ma zniszczone ubranie, a zapytane o powód unika odpowiedzi lub reaguje agresywnie.

4. Boi się urazów fizycznych, dlatego unika niebezpiecznych zabaw i niektórych dyscyplin sportowych; ma słabszą kondycję.

5. Dziecko sprawia wrażenie nieszczęśliwego, ma stany lękowe, niską samoocenę. Często można zaobserwować u niego duże zmiany nastroju - od apatii do nagłych wybuchów agresji bez powodu.
6. Wielokrotnie prosi o pieniądze "na szkołę" (np. na podręczniki), mętnie tłumacząc przyczyny ich "zgubienia". Domaga się coraz większych sum pieniędzy (na bliżej nieokreślone zakupy) albo zaczyna je kraść.

7. Traci zainteresowanie nauką, nie chce być aktywne na lekcjach, ma coraz gorsze stopnie (zwłaszcza z przedmiotów, które dotąd lubiło).

8. Nie ma kolegów, nie chce chodzić na szkolne imprezy ani uczestniczyć wycieczkach szkolnych. Nie przyprowadza do domu znajomych, samo też nie jest przez nich zapraszane.

9. Skarży się na brak apetytu, bóle głowy czy brzucha; źle zasypia, ma koszmary senne, często płacze.

10. Dziecko staje się agresywne wobec domowników - często tego typu zachowanie może być sposobem odreagowania przemocy, jakiej doznaje w szkole.

Strażnik miejski radzi

Mł. strażnik miejski Ilona Rusek:

- Sprawą podstawową jest kontakt z dzieckiem i budowanie wzajemnych relacji opartych na zaufaniu. Jednocześnie należy zwracać uwagę na wszelkie objawy "innego" zachowania się dziecka. Jeśli sami nie potrafimy odczytać sygnałów wysyłanych przez dziecko, możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów - najlepiej psychoterapeutów. Ze względu na szeroki zakres problemów można polecić dwa numery telefonów: telefon zaufania 12-413-71-33 i telefon Ośrodka Interwencji Kryzysowej 12-421-92-82 (www.oik.krakow.pl). Jeśli natomiast mamy informacje, które mogą pomóc w ograniczeniu przestępczości, zadzwońmy pod nr 0800-300-997.

ZA TYDZIEŃ W ŚRODĘ NAPISZEMY:

Kolejny odcinek poradnika "Bezpieczny Kraków" poświęcony będzie młodzieży. Czytelnik znajdzie w nim m.in. porady:

* jak rozpoznać, że młody człowiek "eksperymentuje" z narkotykami,

* jaki wpływ mają te środki na zdrowie itp.

Telefony alarmowe

Policja: 997

Straż Pożarna: 998

Pogotowie Ratunkowe: 999

Straż Miejska: 986

Ogólny numer alarmowy" 112

Telefon zaufania: 12-413-71-33

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski