Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w kontaktach z psami

Redakcja
Pozycja żółwia
Pozycja żółwia
W sierpniu ubiegłego roku w jednej z restauracji w centrum Krakowa amstaff zaatakował 5-letnią dziewczynkę. Dziecko - z licznymi obrażeniami głowy i rąk trafiło do szpitala w Prokocimiu. Miesiąc wcześniej dwa amstaffy pogryzły innego psa, z którym właściciel wyszedł na spacer.

Pozycja żółwia

Bezpieczny Kraków

To tylko niektóre z przykładów incydentów, odnotowanych w policyjnych statystykach. Statystyki pokazują również, że najczęściej ofiarami agresywnych psów padają dzieci, które ze zbytnim zaufaniem podchodzą do nieznajomego zwierzęcia. Często zdarza się również, że psy atakują inne psy.

Specjaliści podkreślają jednak, że pies sam z siebie rzadko bywa agresywny. Zwykle winny jest człowiek. Z badań wynika, że najwięcej przypadków agresywnych zachowań psów - aż 90 procent - to agresja spowodowana nieodpowiednią hodowlą, złym wychowaniem i szkoleniem. 9 proc. to agresja wynikająca z tchórzostwa, a zaledwie 1 proc. przypada na agresję wrodzoną psa.

Zgodnie z przepisami to właśnie na właścicielu psa spoczywa obowiązek opieki i kontroli nad zwierzęciem. Musi on zadbać o odpowiednie środki ostrożności (smycz, kaganiec itp.). Mandat za niedbalstwo w tym zakresie wynosi 200 zł.

Pamiętać trzeba, że pies biegający samopas - nawet taki, o którym właściciel mówi, że jest niegroźny - może wywoływać w przechodniach strach i poczucie dyskomfortu. - Nie musi od razu dojść aż do pogryzienia. Właściciele psów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ktoś może sobie po prostu nie życzyć, by zwierzę go obwąchiwało czy obszczekiwało. Dlatego smycz jest niezbędna - zwracają uwagę strażnicy miejscy.

Unikaj prowokowania psa

Zazwyczaj pies atakuje dopiero wtedy, gdy zostanie sprowokowany. To od twojego zachowania zależy reakcja zwierzęcia. Pamiętaj o podstawowych zasadach (wpój je także swym dzieciom):

- nie dotykaj psa pod nieobecność właściciela,

- nie zabieraj zwierzęciu przedmiotu, którym akurat się bawi,

- nie wchodź na teren pilnowany przez psa (nie wkładaj ręki przez płot itp.)

- nie drażnij zwierzęcia (nie rzucaj w niego kamieniami, nie wymachuj kijem, nie uderzaj patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies),

- nie karm nieznajomego psa,

- nie podchodź do uwiązanego psa, bo może być groźny,

- nie podchodź do suki z małymi szczeniętami,

- nie przeszkadzaj psu podczas jedzenia.

Obrona przed atakiem psa

Gdy pies się tobą nie interesuje, lepiej opuść jego terytorium. Jeśli jednak zachowanie zwierzęcia jednoznacznie wskazuje, że zamierza cię zaatakować, najlepiej przyjąć tzw. "pozycję żółwia" - ma ona za zadanie zapewnić maksimum bezpieczeństwa, gdyż pozwala na osłonięcie jak największej powierzchni ciała (m.in. szyi, twarzy, brzucha i nóg): spleć dłonie do wewnątrz, chowając kciuki do środka, załóż ręce na kark, osłoń przedramionami uszy, uklęknij i przyciągnij głowę do kolan.

Jeśli nie zdążyłeś przyjąć "pozycji żółwia", przyjmij inną postawę: ustaw się bokiem do psa, w lekkim rozkroku (by twoja pozycja była stabilna, trudno cię wtedy będzie wywrócić), zaciśnij dłonie w pięści i osłoń nimi szyję.

Pamiętaj:

- najważniejsze to nie wpadać w panikę; staraj się zachować spokój,
- nie patrz psu w oczy, bo możesz jeszcze bardziej go rozdrażnić,

- nie wykonuj gwałtownych ruchów, staraj się nic nie mówić,

- nie uciekaj, gdyż pies ma swoisty instynkt pościgu i łapania ofiary,

- gdy zwierzę chwyci cię zębami, nie wyrywaj się, nie szarp, nie ciągnij, bo pies - chcąc cię utrzymać - zaciśnie szczęki jeszcze mocniej.

- jeśli pies cię przewróci, staraj się natychmiast przyjąć "pozycję żółwia".

Gdy zostaniesz pogryziony

1. Wezwij pogotowie lub natychmiast udaj się do lekarza.

2. Jeśli masz możliwość, to podczas oczekiwania na pomoc lekarską przemyj rany wodą utlenioną i zabezpiecz je opatrunkiem.

3. Właściciel psa ma obowiązek przedstawić ci zaświadczenie od lekarza weterynarii o zaszczepieniu psa przeciw wściekliźnie. Jeśli odmówi okazania tego zaświadczenia, zawiadom Straż Miejską lub policję.

4. Jeśli nie znasz właściciela psa, który cię pogryzł, również powiadom Straż Miejską lub policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski