Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne czy nie?

Dorota Dejmek
Jeśli konserwanty szkodzą np. pleśniom, to czy nie szkodzą nam?
Jeśli konserwanty szkodzą np. pleśniom, to czy nie szkodzą nam? 123rf
Dodatki do żywności. Pojawiają się sygnały, że nie są tak zupełnie obojętne dla zdrowia

Skład produktów spożywczych widniejący na etykiecie nierzadko zadziwia. Zdarza się bowiem, że jogurt truskawkowy w rzeczywistości zawiera śladową ilość owoców, a parówka drobiowa wyprodukowana została nie tylko z drobiu, przy czym mięsa tego gatunku jest w niej zdecydowanie mniej niż np. wieprzowiny.

Mimo to produkty te smakują dość dobrze, pachną całkiem naturalnie, a ich barwa pozwala przypuszczać, że faktycznie zawierają jedynie wskazane w nazwie surowce.

E jak Europa

Wszystko za sprawą różnorodnych związków chemicznych poprzedzonych zazwyczaj literką "E". Co ona właściwie oznacza? Litera ta wskazuje, iż dana substancja znajduje się w spisie chemicznych dodatków do żywności zaakceptowanych przez specjalistyczne instytucje Unii Europejskiej, a "E" to nic innego, jak pierwsza litera nazwy naszego kontynentu.

Dodatki te są uwzględnione na liście zatwierdzonej przez władze poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Lista zawiera składniki, które specjaliści uznali za bezpieczne i dozwolone do użycia, a przy tym spełniają one trzy podstawowe warunki: nie stanowią ryzyka dla zdrowia konsumentów (badane były pod kątem toksyczności, rakotwórczości i teratogenności, czyli niekorzystnego oddziaływania na zarodek i płód), nie wprowadzają ich w błąd oraz istnieje technologiczna konieczność ich użycia. Producenci nie mają obowiązku podawania na etykiecie skrótów z "E" - mogą również podawać nazwę dodatku i jego funkcję (np. regulator kwasowości - kwas cytrynowy).

Cztery kategorie

Wśród chemicznych dodatków wyróżnić można cztery główne kategorie: mieszanki aromatyzujące, barwniki, środki zmieniające konsystencję produktów (np. zagęstniki, środki spulchniające) oraz składniki, których zadaniem jest przedłużenie trwałości produktu (np. konserwanty czy stabilizatory).

W zależności od ich pochodzenia wskazać można dodatki naturalne (pochodzące z produktów naturalnych), dodatki identyczne z naturalnymi (wytworzone przez człowieka, ale o tej samej strukturze chemicznej co związki naturalne) oraz sztuczne (ich struktura nie jest tożsama z żadnymi związkami występującymi w naturze).

Substancje z "E" zgodnie z pełnioną funkcją podzielone są na grupy, dzięki czemu łatwo można je zidentyfikować:
* barwniki (E-100 do E-199),
* konserwanty (E-200 do E-299),
* przeciwutleniacze (E-300 do E-399),
* stabilizatory, zagęszczacze i emulgatory (E-400 do E-499),
* inne dodatki, wzmacniacze smaku, antybiotyki (od E-500).

Zachować ostrożność

Choć na liście substancji zatwierdzonych przez Unię Europejską co do zasady widnieją jedynie te bezpieczne, wokół niektórych z nich wciąż trwają dyskusje - pojawiają się bowiem sygnały, iż w rzeczywistości nie są one tak zupełnie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jeśli np. konserwanty "szkodzą" bakteriom i pleśniom, to czy są całkowicie nieszkodliwe dla nas? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dlatego należy zachować ostrożność.

Jedno jest pewne - spożywanie w nadmiarze niektórych dodatków do żywności może skutkować negatywnymi konsekwencjami, na które narażone są głównie osoby szczególnie wrażliwie, np. dzieci, osoby starsze i chore czy alergicy. Ponadto kumulacja środków chemicznych w naszym organizmie (zazwyczaj spożywamy wiele produktów jednocześnie), a przez to ich wzajemne interakcje mogą wywołać różne skutki.

Jednak należy pamiętać też o tym, że część substancji jest zupełnie bezpieczna i naturalna, a niektóre mają wręcz pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wśród nich wymienić można m.in.: ryboflawinę, czyli witaminę B2 (E-101), która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski