Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje. Uważaj nad wodą, zabierz apteczkę i EKUZ

OPRAC.:
Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
By wakacyjny wypoczynek był udany, zadbaj o bezpieczeństwo.
By wakacyjny wypoczynek był udany, zadbaj o bezpieczeństwo. Mariusz Kapala
Uczniowie mają przed sobą dwa miesiące beztroskiego odpoczynku. By wakacje były w pełni udane, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, w promieniach słońca. Z dobrej pogody korzystaj jednak z umiarem. Nadmierna ekspozycja na słońce może bowiem prowadzić do poparzeń skóry, udarów oraz rozwoju czerniaka. Nie zapominaj więc o kremie z mocnym filtrem, okularach przeciwsłonecznych, czapce lub kapeluszu oraz ubraniach zakrywających ramiona. Unikaj słońca w czasie, gdy świeci ono najmocniej, i pamiętaj, że jesteś narażony na jego działanie nie tylko na plaży, ale również np. podczas górskich wędrówek.

Gdy temperatura jest wysoka, dbaj o odpowiednie nawodnienie. Dorosły człowiek powinien wypijać 1,5–2 litry płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Zwracaj uwagę także na to, co jesz. Latem żywność łatwo się psuje, a jeśli trafi na twój talerz w takim stanie, łatwo o zatrucie.

Z głową nad wodą i w górach

Kąp się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, pod nadzorem ratowników. Zanim wejdziesz do wody, zorientuj się, gdzie jest ich stanowisko oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj nietrzeźwy, nie skacz do wody i nie nurkuj w miejscach, których nie znasz. Na łódce czy kajaku podstawa to zapięta kamizelka ratunkowa, która w razie wypadku może uratować życie.

Jeśli latem lubisz spędzać czas na pieszych wędrówkach, do każdej z nich odpowiednio się przygotuj. Zabierz ze sobą prowiant, wodę, latarkę, telefon, ciepłą i przeciwdeszczową odzież. Pogoda – szczególnie w górach – lubi się gwałtownie zmieniać. Wybieraj oznakowane ścieżki i szlaki, przed wyjściem poinformuj kogoś, w jaką trasę się udajesz. Na wycieczce rowerowej niezbędny jest kask, na wycieczkę po górach czy lesie załóż wysokie, wygodne buty.

Na terenach zielonych uważaj na kleszcze. Mogą one przenosić groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na „dawcę krwi” czekają ukryte w liściach lub źdźbłach trawy i przyczepiają się do ludzi oraz zwierząt ocierających się o nie. W zapobieganiu ukąszeniom kluczowe znaczenie ma więc odpowiedni ubiór – długie spodnie, skarpetki, pełne buty, bluzka z długim rękawem, czapka. Sprawdzą się również środki odstraszające kleszcze dostępne w aptece. Po powrocie do domu zdejmij ubranie i wytrzep je. Dokładnie obejrzyj całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry, jak najszybciej go usuń – najlepiej pęsetą.

Apteczka i 112 w telefonie

Na wakacyjny wyjazd zabierz ze sobą apteczkę. Zapakuj do niej środki, które mogą przydać się w przypadku zachorowania czy urazu, a także zapas leków przyjmowanych przewlekle. Jeśli podróżujesz po Europie, pamiętaj o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie nagłej choroby EKUZ potwierdza twoje prawo do leczenia w krajach UE i EFTA na zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa. Karta jest wydawana bezpłatnie. Odbierzesz ją od ręki w małopolskim NFZ. Wniosek możesz także przesłać pocztą, przez ePUAP oraz Internetowe Konto Pacjenta.

W telefonie zapisz numer alarmowy 112. Dzwoniąc pod niego, wezwiesz pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zanotuj także numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – 800 137 200. TPK działa wtedy, gdy zamknięte są gabinety lekarzy rodzinnych: od poniedziałku do piątku w godz. 18–8 oraz całodobowo w weekendy i święta. Dzięki TPK przez telefon skonsultujesz stan zdrowia z pielęgniarką lub lekarzem i uzyskasz e-receptę na potrzebne leki. Jeden, bezpłatny numer działa w całej Polsce.

10 zasad bezpiecznych wakacji

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski