Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny dom (4)

Redakcja
 W jednym systemie

Lepiej wyposażeni funkcjonariusze to większe poczucie bezpieczeństwa. Krakowska policja otrzyma, w efekcie rozstrzygniętego niedawno przetargu, nowoczesny system cyfrowej łączności radiowej. Kraków dołącza w ten sposób do Warszawy, Szczecina i Łodzi - miast, które tworzyły system TETRA w Polsce. Czy jest to początek ogólnokrajowego systemu łączności?

Nie tylko dla policji

 Polska potrzebuje nowoczesnej, sprawnej, ogólnonarodowej sieci łączności, działającej bez zakłóceń w najtrudniejszych nawet warunkach i umożliwiającej współpracę administracji oraz służb ratownictwa i bezpieczeństwa publicznego. Jest bowiem oczywistym, że niezawodna, bezpieczna i efektowna łączność tych służb to jeden z głównych czynników poprawy bezpieczeństwa państwa i nas wszystkich. Na szczęście klęski żywiołowe, takie jak powódź z 1997 roku, zdarzają się w Polsce rzadko, ale wciąż nieuchronnie przybywa zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacyjnym.
 W kraju jest kilka tysięcy miejsc szczególnie narażonych na katastrofy ekologiczne. Wiadomo, że o powodzeniu dużych akcji ratunkowych decyduje szybkość reakcji i możliwość koordynacji działań różnych służb. A to jest możliwe pod warunkiem istnienia odpowiedniego systemu łączności - "układu nerwowego" każdego kryzysowego zarządzania. Polska narodowa sieć łączności musi odpowiadać europejskim standardom, być niezawodną i wydajną, zapewniać bezpieczeństwo funkcjonariuszy poprzez ochronę przed niepowołanym dostępem, dostarczać wyspecjalizowane usługi niezbędne dla sprawności działania służb. Dopiero wspólny system - obejmujący policję, UOP, pogotowie ratunkowe, Straż Graniczną i Straż Pożarną (a w dalszej kolejności także jednostki obrony cywilnej, służby celne, komunalne i wielu innych działających w interesie społeczeństwa), pozwalający zarazem zachować niezależność użytkowników - zwiększa zdolności operacyjne służb, ich efektywność na każdym szczeblu, od regionu do pojedynczego funkcjonariusza.
 Niewątpliwie jest to zgodne z potrzebami państwa i oczekiwaniami społeczeństwa, dla którego radykalna poprawa poczucia bezpieczeństwa jest dziś szczególnie ważna. Budowanie jednego systemu, nawet krok po kroku, jest też bardziej racjonalne ekonomicznie niż trzymanie się podziałów "resortowych", kiedy każdy wybiera rozwiązanie dla siebie, zapominając o innych.

Szybszy 10 razy

 Przeznaczony głównie dla służb ratownictwa i bezpieczeństwa publicznego zestandaryzowany system cyfrowej łączności radiowej opracowany został przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Standard powstał w celu sprostania rosnącym wymaganiom służb publicznych, których sprawność zależy obecnie od możliwości szybkiego i bezpiecznego przesyłania wszelkiego rodzaju danych, w tym zdjęć i obrazów wideo. Niezbędne jest dziś także integrowanie działań rozmaitych służb na dużych obszarach - w skali kraju, a nawet kontynentu.
 Standard TETRA zapewnia kontrolę bezpieczeństwa systemu, jego rozwoju, eksploatacji, a także dostaw odpowiedniego sprzętu - dbają o to poszczególni członkowie-założyciele porozumienia TETRA, wśród których są takie koncerny, jak: Motorola (inicjator porozumienia i jeden z głównych twórców systemu), Nokia, Marconi i Simoco.
 System zapewnia bardzo wysokie prędkości przesyłu danych (nawet do 10 razy większe niż w porównywalnych systemach). Umożliwia to jednoczesną transmisję danych i głosu przy stałej wysokiej jakości sygnału na całym obszarze działania stacji bazowej. Użytkownik systemu ma możliwość: dostępu do baz danych bezpośrednio z radiotelefonu; transmisji obrazów (mapy terenu, odciski palców, wizerunki podejrzanych lub ofiar itp.); transmisji wolno-zmiennych obrazów wideo z miejsc akcji (wypadki drogowe, katastrofy); wspomaganego komputerowo dowodzenia (informacje o statusie poszczególnych radiotelefonów, dyspozycje wyświetlane na ekranach radiotelefonów); integracji z sieciami teleinformatycznymi (Internet, intranety).
 System umożliwia także szyfrowanie przesyłanych informacji w wybrany przez użytkownika sposób, zestawienie połączeń indywidualnych i grupowych, elastyczne wykorzystanie pojemności poprzez przekazywanie części pojemności systemu z obszarów mniej w danym momencie obciążonych do bardziej aktywnych i czasowe zestawianie rozmów grup użytkowników w sytuacjach współdziałania jednostek różnych służb. Istotną jego zaletą jest jego potrójna otwartość: pozwala płynnie włączyć do współpracy funkcjonujące systemy łączności, nie odcinając "starych" od "nowych", a więc nie marnuje wcześniejszych inwestycji; może być stopniowo rozbudowywany w system obejmujący zaspokajanie rosnących potrzeb i wymagań kolejnych dołączonych grup użytkowników, działających na różnych obszarach; urządzenia i oprzyrządowania, spełniające wymagania systemu TETRA, dostarczane jest przez różnych producentów, co zapewnia konkurencyjność cen dla nabywców i redukcję kosztów wykonawców.
 Standard TETRA zalecany jest przez tzw. grupę z Schoengen oraz Komisję Unii Europejskiej jako system łączności dla ministerstw spraw wewnętrznych krajów europejskich. Wszystkie budowane obecnie w Europie systemy cyfrowej łączności radiowej dla służb publicznych zgodne są właśnie z tym standardem. W Polsce przetargi na systemy dla policji wygrał jeden z pionierów i twórców systemu - firma Motorola, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych systemów łączności radiowej dla służb publicznych. Motorola może pochwalić się wdrożeniem pierwszej na świecie instalacji systemu TETRA - dla portu lotniczego w Oslo w Norwegii. Firma współtworzy lub dostarcza wyposażenie do budowy systemów TETRA w wielu krajach Europy.

(M)

Fot. Janusz Michalczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski