Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny Kraków

Redakcja
Osoby starsze - niestety - często padają ofiarami przestępstw.

Bezpieczeństwo seniorów

Wynikające z sędziwego wieku słabsze zdrowie, niepełnosprawność - to sprawia, że złodzieje, oszuści i chuligani uważają seniorów za łatwy cel. Jakie zagrożenia czyhają na starszych ludzi? Najczęściej zdarzają się kradzieże kieszonkowe w sklepach, zrywanie torebek w parkach, napaści i kradzieże przy bankomatach. Seniorzy często padają też ofiarą oszustów, którzy pod różnymi pretekstami odwiedzają ich w domach i wyłudzają pieniądze. Bywa również, że osoby starsze są atakowane na ulicy.

CO ROBIĆ, BY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ?

Parasol jako zapora

Możesz nie tylko uderzyć nim napastnika. Pamiętaj, że rozłożony parasol stanowi skuteczną zaporę (można to wykorzystać np. podczas ataku w windzie): otwórz szybko parasol i odpychaj nim agresora - dzięki temu nie będzie on w stanie się do ciebie zbliżyć.

Klucze w dłoń

Gdy napastnik chwyci cię za włosy, rękę lub szyję czy też zacznie szarpać za ubranie, możesz się oswobodzić przy pomocy zwykłych kluczy. Złap je mocno i z całej siły kłuj nimi agresora w grzbiet dłoni. Jest to tak bolesne, że napastnik odruchowo zwolni uścisk.

Dezodorantem w oczy

Możesz przy jego pomocy skutecznie odeprzeć atak. Trzymając dezodorant w wyprostowanej ręce, pryskaj napastnikowi prosto w oczy (z jak najbliższej odległości). Zawarte w dezodorancie chemikalia powodują silne łzawienie. Agresor straci orientację, a ty zyskasz czas na ucieczkę.

Kopnięcie w krocze

Gdy agresor podejdzie blisko, próbując cię zaatakować, z całej siły kopnij go kolanem w krocze. Okolice genitaliów są bardzo wrażliwe; kopnięcie powoduje ból tak silny, że może nawet doprowadzić do omdlenia. Napastnik na pewno nie będzie już w stanie ponowić ataku.

Bezpieczeństwo w kontaktach z innymi

1. Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł; najpierw spójrz przez wizjer i przez drzwi zapytaj, o co chodzi.

2. Gdy zjawi się przedstawiciel jakiejś instytucji (np. banku, administracji, elektrowni, gazowni), nie otwieraj mu drzwi, lecz najpierw sprawdź telefonicznie, czy faktycznie został on do ciebie skierowany; jeśli nie masz telefonu, poproś, by przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok.

3. Jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego; najlepiej, by towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

4. Nie podawaj nikomu telefonicznie żadnych informacji i poufnych danych - szczególnie swych danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

5. Nie opowiadaj przez telefon osobom postronnym o swych planach życiowych czy członkach rodziny.

6. Nie dawaj pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty.

7. Nie dawaj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za twoich krewnych lub proszą o przekazanie pieniędzy przez pośredników.
8. Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy.

9. Trzymane w domu pieniądze i kosztowności zawsze chowaj w miejscu trudno dostępnym.

10. Nie informuj nikogo, kiedy otrzymujesz emeryturę lub rentę.

Bezpieczeństwo poza domem

Klatka schodowa

- jeśli to możliwe, wchodź do klatki schodowej w obecności innej osoby; jeśli są tam obcy ludzie, najlepiej wyjdź i poczekaj na sąsiada.

Winda

- jadąc windą, zawsze stój przy drzwiach tyłem do nich.

Komunikacja miejska

- wybierz miejsce blisko kierowcy lub motorniczego, w tramwaju wsiadaj zawsze do pierwszego wagonu.

Ulica i park

- trzymaj się blisko ludzi, unikaj miejsc odludnych, nie wychodź po zmroku, nie chodź tam, gdzie gromadzą się okoliczni pijaczkowie czy agresywna młodzież.

Zakupy

- noś przy sobie mało gotówki i nie kupuj drogich rzeczy sam; podczas zakupów od czasu do czasu rozejrzyj się dookoła siebie.

Bank, poczta

- sprawdzaj, czy nikt cię nie obserwuje (zwłaszcza gdy wypłacasz pieniądze); zawsze upewnij się, czy po wyjściu z banku lub poczty nikt za tobą nie idzie.

Bankomat

- staraj się zapamiętać kod PIN do swej karty bankomatowej; nigdy nie zapisuj go bezpośrednio na karcie lub w innym widocznym miejscu; wypłacając pieniądze z bankomatu, upewnij się, że nikt cię nie obserwuje; wieczorem i w nocy nie wybieraj z bankomatu dużych sum.

Inne

- wystrzegaj się osób nawiązujących z tobą kontakt np. na poczcie, w sklepie, przychodni czy na ulicy - szczególną czujność zachowaj, gdy ktoś jest wobec ciebie podejrzanie uprzejmy lub wścibski.

Telefony alarmowe

Policja

997

Straż Miejska

986

Ogólny numer alarmowy

112

Telefon zaufania

12-413-71-33

Jak odeprzeć atak przy pomocy zwykłych przedmiotów

laska

- można się nią zasłonić, a także odepchnąć, uderzyć napastnika

torebka

- przy jej pomocy można się osłonić przed atakiem albo zamachnąć się nią mocno i uderzyć agresora we wrażliwe miejsce

smycz

- można się nią zasłaniać lub bić nią napastnika

gazeta

- przy jej pomocy można skutecznie odpierać ataki

szalik

- ochroni np. przed pogryzieniem ręki przez psa

Za tydzień w środę napiszemy:

Kolejny odcinek poradnika "Bezpieczny Kraków" poświęcony będzie zagadnieniom związanym z obroną przed atakiem psa. A w nim m.in. porady:

jak się zachować, gdy mamy do czynienia z agresywnym zwierzęciem, co zrobić, gdy zostaniemy pogryzieni itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski