Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny Kraków

Redakcja
Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym
Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym
Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. W zeszłym roku krakowska policja odnotowała ponad 2270 przestępstw, których przedmiotem był telefon komórkowy.

Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym

Bezpieczna komórka

Najczęściej były to kradzieże (w tym kradzieże z włamaniem i rozboje) - w sumie 1940 przypadków. Zdarzały się również m.in. wyłudzenia, oszustwa, próby pozyskania komórek przy pomocy "lewych" umów itp. Policjanci i strażnicy miejscy przyznają, że łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i używane (nawet te mocno już wysłużone). Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia celu, często bardzo pomysłowe. Tym bardziej więc należy zrobić wszystko, by utrudnić im działanie. Oto porady, które pozwolą zminimalizować ryzyko kradzieży telefonu komórkowego.

Uważaj przy zakupie telefonu

Pamiętaj! Jeśli kupisz kradziony telefon, musisz się liczyć nie tylko z tym, że zostanie ci on zabrany przez policję. Kupując komórkę pochodzącą z przestępstwa, sam popełniasz przestępstwo: w ten sposób narażasz się na odpowiedzialność karną za paserstwo, za które grożą nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlatego unikaj kupowania telefonu z niewiadomego źródła, np. od przypadkowych osób czy na różnych giełdach, gdzie nie dostajesz żadnych dokumentów identyfikujących poprzedniego właściciela. Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych. Unikaj też zakupu telefonu, który ma uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI (IMEI to indywidualny numer identyfikacyjny urządzenia). Staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić, że sprzedający legalnie dysponuje telefonem: niech dostarczy ci oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i dowód zakupu. Poproś go też o wystawienie rachunku potwierdzającego sprzedaż.

Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu. Nalepka z nim znajduje się też wewnątrz telefonu, pod baterią. Sprawdź ten numer! Przy pomocy klawiszy wprowadź do telefonu kod *#06#. Ciąg cyfr, który pokaże się na wyświetlaczu, to właśnie numer IMEI - powinien on być identyczny jak ten na naklejkach na pudełku i w środku komórki. Właściciele popularnych komórek powinni przechowywać ich dowody zakupu oraz dokumentację, w której zamieszczone są m.in. marka i typ telefonu oraz numer IMEI, niezbędny do zablokowania aparatu w przypadku kradzieży.

Zablokuj komórkę

Zgodnie z przepisami operator telekomunikacyjny - na żądanie uprawnionych podmiotów - jest zobowiązany do niezwłocznego blokowania połączeń i uniemożliwienia używania w jego sieci skradzionych telefonów. Musi też przekazać informację innym operatorom, aby ci uczynili to samo w swoich sieciach. Taka blokada sprawi, że telefon stanie się bezużyteczny.

By jednak operator mógł zablokować komórkę, jej właściciel musi najpierw dostarczyć zaświadczenie z policji (o zgłoszeniu kradzieży) oraz dokumenty potwierdzające własność telefonu, zawierające numer IMEI - może to być np. faktura lub paragon, karta gwarancyjna, umowa kupna czy umowa z operatorem o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Niektórzy próbują zmieniać numery IMEI zablokowanych telefonów, to jednak również jest przestępstwem. Tacy "kombinatorzy" ścigani są tak samo jak złodzieje telefonów.

ICE- może uratować życie

ICE - czyli z angielskiego In Case of Emergency (w nagłym wypadku) - to skrót informujący, do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie wypadku czy innego zagrożenia.

W dramatycznych sytuacjach, gdy liczy się czas, służby ratownicze często nie wiedzą, z kim skontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej. Skrót ICE jest znany na całym świecie i może uratować życie, gdyż umożliwia ratownikom uzyskanie ważnych informacji o ofierze wypadku (grupa krwi, przebyte urazy, choroby, zażywane leki, alergie itp.). ICE jest niezastąpiony także w innych sytuacjach, np. gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność lub nie potrafi podać swoich danych osobowych - wtedy ICE ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

ICE jest zazwyczaj stosowany w dwóch formach:

- na specjalnej karcie ICE (wielkości wizytówki) - wpisuje się na niej imiona, nazwiska i numery kontaktowe najbliższych (taką kartę powinno się nosić stale przy sobie, najlepiej w portfelu),

- w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt ICE należy wpisać numer telefonu bliskiej osoby (jeśli takich osób jest kilka, ich numery wpisuje się pod hasłami ICE1, ICE2 itp.).

Nie daj szansy złodziejowi

1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji.

2. Nie baw się komórką na ulicy, w autobusie, tramwaju czy pociągu - odwraca to twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

3. Staraj się nosić telefon stale przy sobie, w miejscu trudnodostępnym, mało widocznym, np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni albo na szyi pod swetrem.

4. NIGDY nie wkładaj komórki do tylnej kieszeni spodni (to najgorsze miejsce, jakie możesz wybrać) ani do torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.

5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - przez to złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj: chowając komórkę po rozmowie, wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie ona jest.

6. Gdy udajesz się w miejsce, gdzie nie będziesz mógł mieć telefonu stale przy sobie (np. basen, siłownia czy szpital, w którym poddasz się badaniom lekarskim), ustal wcześniej, czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka, czy szatnia jest zabezpieczona. Jeśli nie, zastanów się, czy nie lepiej byłoby zostawić komórkę w domu.

7. Nie zostawiaj telefonu bez nadzoru w miejscu widocznym, np. w samochodzie (bo przyciągasz w ten sposób włamywacza), na stoliku w pubie, na biurku w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje, rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.

8. Zastanów się, czy telefon komórkowy faktycznie jest ważnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły (szczególnie dotyczy to mniejszych dzieci).
9. Jeśli masz możliwość, oznakuj swój telefon. Umożliwi to jego szybsze odzyskanie.

10. Po stwierdzeniu kradzieży natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto (kartę SIM), dzięki czemu unikniesz ryzyka, że złodziej będzie dzwonił na twój koszt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski