Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna woda na upały z beczkowozu na Rynku Głównym

Redakcja
Beczkowóz na Rynku Głównym stoi w godzinach od 11 do 17 Fot. Anna Kaczmarz
Beczkowóz na Rynku Głównym stoi w godzinach od 11 do 17 Fot. Anna Kaczmarz
Beczkowóz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, wypełniony ponad 4 tysiącami litrów wody pitnej, stanął na płycie Rynku Głównego od strony Wieży Ratuszowej. Spragnieni mieszkańcy i turyści mogą tam dostać bezpłatnie wodę w jednorazowych kubkach.

Beczkowóz na Rynku Głównym stoi w godzinach od 11 do 17 Fot. Anna Kaczmarz

ZDROWIE. Można ugasić pragnienie także w niektórych studniach artezyjskich i źródłach

- Wiele osób korzysta z tej możliwości ochłodzenia się; niektóre dzieci nawet polewają się tą woda - mówi Piotr Ziętara, rzecznik MPWiK. Beczkowóz ma stać w upalne dni na Rynku w godzinach od 11 do 17.
Ugasić pragnienie można również m.in. dzięki wodzie ze studni głębinowych; warto jednak zwracać uwagę na oznaczenia, które powinny być na ujęciach i informować, czy woda nadaje się do picia.
Z ostatnich badań (20 studni artezyjskich i źródeł) prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, wynika, że z czterech studni płynie woda, do której nie ma żadnych zastrzeżeń; najlepsza okazała się płynąca w ujęciach - na osiedlu Dywizjonu 303, Piasta Kołodzieja 45, przy ul. Tetmajera oraz źródło Olszanica. Jakość fizykochemiczna i bakteriologiczna wody była dobra. W pięciu przypadkach uznano, że woda nie nadaje się do picia, gdyż niepokojące okazały się wyniki badań bakteriologicznych. Dotyczy to źródła przy ulicy Cechowej, a ponadto źródła "Eliasza" w Czernej. W wodzie znaleziono m.in. bakterie grupy coli (kałowe), escherichia coli (pałeczki okrężnicy) oraz enterokoki (mogą stać się zjadliwe i powodować np. zakażenia dróg moczowych, układu pokarmowego). Wprawdzie niewielkie skażenie nie jest niebezpieczne, ale w masowej ilości bakterie te mogą wywołać zakażenie.
Tabliczki z napisem, iż woda nie nadaje się do picia, powinny być również na: zdroju "Dobrego Pasterza" przy ulicy Majora, "Nadzieja" przy ul. Podchorążych oraz zdroju "Królewskim" przy parku Krakowskim; we wszystkich tych przypadkach stwierdzono m.in. mętność, nieakceptowalny zapach, amoniak, czyli przekroczone były normy fizykochemiczne. MPWiK nie może zamknąć tych ujęć, ponieważ są one miejscem awaryjnego zaopatrzenia w wodę, np. do celów sanitarnych.
W pozostałych pięciu przypadkach sanepid uznał, że woda "warunkowo jest przydatna do picia", a to z uwagi na złą ocenę jakości pod względem fizykochemicznym. Wodę z tych ujęć można pić, choć przekroczone zostały niektóre normy dla wody pitnej, np. dotyczące zawartości żelaza. Nie są to jednak ilości, które mogłyby szkodzić. Czasami dochodzi do tego także "nieakceptowany zapach", ale to także nie ma znaczenia dla zdrowia, jeśli komuś to nie przeszkadza. Woda "warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi" była w ujęciach - "Lajkonik" przy ul. Kościuszki, "Solidarność" na os. Szklane Domy, w zdroju "Jagiellońskim" na placu Sikorskiego oraz studniach na os. Bohaterów Września 40 i os. Tysiąclecia.
(J.ŚW)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski