Bezpłatne nie dla wszystkich

Redakcja
- Zgłosiłam się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, chcąc załatwić finansowanie przez władze miasta kosztów przedszkola dla dziecka, które, jak sądziłam, przysługują naszej rodzinie - opowiada Maria Kluba, która prawa rodzicielskie uzyskała w lutym 1999 r. - Tymczasem powiedziano mi, że nie mogę uzyskać z tego tytułu ani grosza. Wiem, że dzieci z rodzin zastępczych, których opiekunowie uzyskali prawa rodzicielskie jeszcze pod koniec 1998, dostają pieniądze na przedszkole. A przecież wszystkie dzieci są takie same, dlaczego traktuje się je inaczej?

Czekając na rozporządzenie

 Jeszcze do końca bieżącego roku niektóre rodziny zastępcze będą mogły otrzymywać środki na pokrycie kosztów opieki przedszkolnej nad dziećmi. Obowiązująca ustawa o pomocy społecznej mówi, że - zawierane przez te rodziny z instytucjami zajmującymi się pomocą społeczną - umowy o pomocy pieniężnej, które przewidują prawo do bezpłatnej opieki przedszkolnej, zachowują ważność do końca roku. Nie wiadomo, czy rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, które ma zostać wydane jeszcze przed końcem roku, przedłuży ważność tych umów. Jednak nie wszystkie dzieci traktowane są tak samo. Prawo do bezpłatnego korzystania z przedszkola lub żłobka zapisywano bowiem tylko w umowach zawieranych do końca 1998 r.
 Wszystkiemu winne są zmieniające się w ostatnich latach przepisy, dotyczące pomocy społecznej. - Jeżeli umowę o pomocy pieniężnej zawierano przed rokiem 1999, to było w niej zagwarantowane prawo do bezpłatnego korzystania przez dzieci z przedszkola lub żłobka - wyjaśnia Aneta Śmietana z Działu Opieki nad Dzieckiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - W lipcu ub.r. weszło w życie rozporządzenie ministerialne, w którym nie było mowy o tych gwarancjach. W związku z tym rodziny, które umowy zawierały po lipcu 1999, nie otrzymywały już takich świadczeń. Problem w tym, że rozporządzenie dotyczyło też umów zawieranych od początku 1999 r. Musieliśmy więc w nich umieścić aneksy dostosowujące je do przepisów rozporządzenia.
 W marcu br. ukazała się nowa ustawa o pomocy społecznej, której przepisy przejściowe mówią, że stare umowy zachowują ważność do końca 2000 r. Nowe rozporządzenie może jednak coś zmienić w tej kwestii.
 W całym Krakowie koszty ponoszone na uczęszczanie dzieci do przedszkoli MOPS pokrywa 43 rodzinom zastępczym. Opieką tą objętych jest 45 dzieci, gdyż jedna z rodzin otrzymuje pieniądze na posyłanie do przedszkola trójki dzieci. W ubiegłym półroczu średnio koszty te wynosiły ok. 130 zł miesięcznie na jedną osobę.

(DOER)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie