Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady, które mogą odmienić życie

Ewa Tyrpa
Bezpieczeństwo. Mimo zachęt niewiele ofiar przestępstw zgłasza się po pomoc.

Policjanci alarmują: mimo nagłaśniania różnych akcji, wciąż bardzo mało ofiar przestępstw przychodzi do różnych instytucji po pomoc. Warto, bo porady prawników, policjantów czy psychologów mogą czasem odmienić życie.

Przykładem jest Anna D. ze Skawiny. Przez lata znosiła pijaństwo męża, jego znęcanie się nad nią i nad dziećmi. Raz w akcie desperacji zadzwoniła po policję, która zatrzymała tyrana. Jednak na drugi dzień kobieta wycofała skargę. Po pierwsze, bała się zemsty męża, a ponadto, ponieważ to on pracował i utrzymywał rodzinę, nie miałaby pieniędzy na życie dzieci, gdyby został aresztowany. – Kilka lat temu sąsiadka namówiła mnie, żebym poszła na dyżur przedstawicieli różnych instytucji.

Pod drzwiami mnie sparaliżowało, chciałam uciec, ale wtedy ktoś z nich do mnie podszedł, podał mi rękę i pomógł usiąść. Wtedy poczułam, że nasz los się może odmienić – wspomina swoją historię Anna D. Jej mąż zgodził się na terapię, której poddała się cała rodzina. Jednak nie wytrzymał, wrócił do picia, ale on była już na tyle silna, że mogła się od niego uwolnić. Usamodzielniła się, podjęła pracę i znalazła mieszkanie. Dzisiaj żałuje, że zmarnowała tyle lat i namawia inne kobiety do podjęcia takich kroków jak ona.

W Skawinie będzie do tego okazja jutro, bowiem od lat jest tu organizowany, przypadający na 22 lutego, Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. – Ma on na celu wsparcie ludzi pokrzywdzonych – zachęca Małgorzata Kopeć z Centrum Wspierania Rodziny. Jutro dyżurować tu będą policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy socjalni i przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mimo, że takie akcje nie cieszą się popularnością – przychodzi na nie zaledwie kilka osób – to organizatorzy chcą je popularyzować i zachęcać ludzi do zgłaszania się po bezpłatne porady. Mogą zgłaszać się po nie ofiary różnych form przemocy w rodzinie, w pracy, także wśród dzieci i młodzieży. Mogą porozmawiać też o innego rodzaju przestępstwach, których stali się ofiarami, m.in. molestowania seksualnego, gwałtów, niepłaconych alimentów, podziału majątku, kradzieży, wypadków komunikacyjnych.

Jutrzejszy dyżur w Skawinie zainauguruje rozpoczynający się w poniedziałek i trwający do soboty Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie i jej komisariatach dyżurować będą policjanci, gotowi pomóc każdej przychodzącej osobie.

Komendant Dariusz Pocięgiel podkreśla, że z takich akcji ludzie zbyt rzadko korzystają: w 2013 r. z porad policjantów skorzystało 16 osób. W wielu przypadkach ludzie mogą zmienić swoje życie oraz życie swoich dzieci, z którymi np. mają problemy wychowawcze. Być może one też, czego rodzice nie zauważają, są ofiarami przemocy rówieśniczej. Bojąc się odróżnić od grupy, decydują się na granie z nią w jednej drużynie, na zażywanie narkotyków czy picie alkoholu. Właśnie pod wpływem używek dokonywanych jest najwięcej wykroczeń i przestępstw. Ich rodzice mogą liczyć na wskazówki i skierowanie do specjalistów, którzy pomogą im w poprawieniu relacji z dziećmi.

Ale młodzie ludzie też mogą być ofiarami domowej czy rówieśniczej przemocy i one też mogą zgłosić się po poradę. – Taka wizyta niczym nie skutkuje. To nie będzie przesłuchanie i pisanie protokołu, ale rozmowa o tym, w jaki sposób można tej osobie pomóc – zaznacza Marek Korzonek, rzecznik komendy. Dodaje, że nie ma żadnej rejonizacji. – Jeśli ktoś nie chce rozmawiać w swoim miejscu zamieszkania, to może podjechać do innego, wybranego przez siebie komisariatu – informuje rzecznik.

Jacek Rosół, zajmujący się w Komendzie sprawami nieletnich obserwuje, że rośnie świadomość w społeczeństwie i coraz więcej osób dowiaduje się, że może uzyskać pomoc. Jednak to wciąż niewystarczająca liczba. Przykładem jest tylko 650 Niebieskich Kart założonych rodzinom, gdzie występuje przemoc. Wiadomo, że takich przypadków w powiecie, liczącym 250 tysięcy mieszkańców, musi być znacznie więcej.

Dyżury w ramach akcji:

* Jutro w Skawinie – godz. 10–14 Centrum Wspierania Rodziny, ul. Popiełuszki 17, w godz. 16–18 – dyżur psychologa.

* Od poniedziałku do soboty w godz. 8–22 w komendzie powiatowej policji w krakowie oraz komisariatach w: Krzeszowicach, Skale, Skawinie, Słomnikach, Świątnikach Górnych, Zabierzowie, Zielonkach.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski