Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Biała księga" jeszcze w czerwcu?

Grażyna Starzak
Ofiary wykorzystane seksualnie mają być otoczone większą opieką
Ofiary wykorzystane seksualnie mają być otoczone większą opieką FOT. 123RF
Kościół. Episkopat opublikuje dokument, w którym będzie opis obowiązujących procedur w sprawach pedofilskich.

Zapowiadana od dawna „biała księga” na temat pedofilii ma ukazać się jeszcze przed wakacjami. Dokument, w którym są „wytyczne”, jak Kościół ma postępować w takich sprawach, został dwa miesiące temu zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Prawdopodobnie po raz pierwszy będą tam zaprezentowane polskie statystyki dotyczące takich przypadków.

O. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Episkopatu Polski, który jest jednym z autorów tego dokumentu uważa, że powinien on być jak najszerzej rozpropagowany.

– Chodzi o to, żeby ludzie mieli punkt odniesienia. Wiedzieli, jakie mają prawa, gdyby doszło do takiej sytuacji – mówi o. Żak

Historia powstania tego dokumentu jest długa. Już w maju 2011 r. watykańska Kongregacja Nauki Wiary zobowiązała Kościoły na całym świecie do przygotowania wytycznych „dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”.

Konferencja Episkopatu Polski przygotowała „wytyczne”, ale okazało się, że Watykan ma do nich uwagi. Zostały one poprawione i po raz drugi przesłane do Stolicy Apostolskiej wraz z dwoma aneksami. Watykan zatwierdził „wytyczne” w nowej wersji w marcu tego roku.

W wersji, która będzie upubliczniona, ma się też znaleźć szczegółowy zbiór dokumentów Stolicy Apostolskiej oraz Kościoła w Polsce na ten temat oraz nauczanie poszczególnych papieży.

W dokumencie jest m.in. mowa o tym, że w każdej takiej sprawie zgłoszonej do przełożonego kościelnego musi odbyć się tzw. dochodzenie wstępne. Jeśli ono uprawdopodobni taki czyn, wówczas przełożony powinien o tym poinformować Stolicę Apostolską i przedstawić dowody. O tym, co dalej, zdecyduje Kongregacja Nauki Wiary.

O. Żak podkreśla, że wszystkie przypadki zgłoszone są badane. – W kościelnym prawie istnieje co prawda przedawnienie, ale w tego typu kwestiach może być zniesione – mówi duchowny.

Ważną sprawą poruszaną w aneksie do „wytycznych” jest kwestia traktowania ofiar. „Ofiarę seksualnego wykorzystania, jak i jej bliskich należy otoczyć właściwą troską duszpasterską, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, wolę życzliwego wysłuchania i przyjęcia prawdy, ułatwienie, jeśli jest taka potrzeba, uzyskania specjalistycznej pomocy duchowej i psychologicznej, w przekonaniu, że osoba ta, ujawniając swoje cierpienie, również pomaga Kościołowi w uzdrowieniu naruszonego ładu moralnego” – czytamy w tym dokumencie.

W aneksie wymienione są konkretne formy „pomocy duchowej i psychologicznej”, jaką zobowiązany jest zapewnić biskup lub przełożony zakonny – będący zwierzchnikiem oskarżanego kapłana – zarówno osobie poszkodowanej, jak i jej bliskim.

W czasie wakacji z dokumentem mają zapoznać się i dowiedzieć, jak stosować go w praktyce, delegaci poszczególnych biskupów do tego typu spraw.

Szkolenia odbędą się w krakowskim Centrum Ochrony Dziecka, którego dyrektorem jest o. Adam Żak. To tutaj zrodził się pomysł utworzenia punktów kontaktowych dla osób pokrzywdzonych. Takich punktów ma być kilka w całej Polsce.

Do każdego punktu będą przypisane konkretne diecezje i prowincje zakonne. Tam będzie można zgłosić każdy przypadek molestowania seksualnego nieletnich. Również te sprzed lat. Dotychczas było tak, że zgłoszenia przyjmował wyłącznie delegat przełożonego księdza, posądzonego o pedofilię, a delegaci nie byli szerzej znani. Nie wiadomo więc było, do kogo konkretnie się zgłaszać. Gdy powstaną „punkty kontaktowe” zostanie publicznie ogłoszone, gdzie będą ich siedziby.

W niektórych zgromadzeniach zakonnych już obowiązują „kodeksy zachowań”, które zawierają szczegółowe normy obowiązujące wszystkich pracujących w duszpasterstwie dzieci i młodzieży.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski