Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe czy czerwone?

DD
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
Zdecydowanie czerwone! Każdy lekarz z czystym sumieniem może powiedzieć swojemu pacjentowi (jeśli, oczywiście, nie ma ku temu żadnych zdrowotnych przeciwwskazań): jeśli chcesz mieć zdrowe serce, jasny umysł i zachować młodość jak najdłużej, wypijaj codziennie kieliszek czerwonego wina do obiadu.

Fot. Ingimage

Zdrowie na talerzu

Czerwone wino, a także czerwone winogrona oraz sok z nich zalecane są w profilaktyce miażdżycy. Zbawienne dla ludzkich arterii działanie mają zawarte w nich flawonoidy - organiczne związki chemiczne, pełniące funkcję barwników i przeciwutleniaczy. Wino z czerwonych winogron zawiera prawie 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż wino z białych owoców. Dlaczego? Otóż flawonoidy znajdują się głównie w skórkach, pestkach i szypułkach winogron. A wina czerwone wyrabia się z całych gron wraz ze skórką, pestkami i łodyżkami. Natomiast wina białe powstają z samego soku, a skórka i pestki zostają usunięte z winogron na początku procesu.

To właśnie dzięki czerwonym winom Francuzi rzadziej od innych nacji cierpią na chorobę wieńcową. Na początku lat 90. ubiegłego wieku naukowców zastanowiło, dlaczego Francuzi z regioniu Bordeaux umierają na choroby serca najrzadziej na świecie. Wnikliwe badania pokazały, że to upodobanie do czerwonego wina, pitego systematycznie, ale w niewielkich ilościach, utrzymuje ich serca i układ krążenia w dobrej kondycji. Ponieważ nie wszyscy mogą raczyć się winem, warto pamiętać, że podobne właściwości ma sok z ciemnych winogron. Jest on zalecany np. na dolegliwości trawienne, zaparcia, przy zatruciach lekarstwami oraz - ze względu na to, że pobudza wydzielanie żółci - na kamienie żółciowe. Ale działanie soku jest znacznie słabsze, gdyż flawonoidy utleniają się w procesie obróbki owoców. Wino zaś powstaje podczas fermentacji w procesie beztlenowym, dzięki czemu zachowuje większość tych cennych związków. W dodatku w alkoholu, który jest dla nich rozpuszczalnikiem, przeciwutleniacze łatwiej przechodzą ze skórek i pestek do wina. W winie oprócz flawonoidów znajdziemy też potas, magnez i wapń. Niektóre gatunki dostarczają dobrze przyswajalne żelazo, kwasy organiczne (jabłkowy, winowy i acetylosalicylowy), aminokwasy oraz rozpuszczalny błonnik.

Wino białe podaje się do przekąsek, potraw z ryb i białego mięsa. Wino czerwone wytrawne towarzyszy potrawom z mięsa ciemnego, dziczyzny, grzybów i ryb duszonych z dodatkiem czerwonego wina. Istnieją setki odmian, smaków i rodzajów wina. Jego smak oraz bukiet zapachowy zależy od rodzaju szczepów winogron, sposobu ich uprawy, klimatu i ziemi, na której się je uprawia oraz od sposobu fermentacji.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski