Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe złoto na Wielkanoc

JOL
W konkursie na najpiękniejszą pisankę z soli wzięło w tym roku udział 43 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko z powiatu wielickiego, ale także z Krakowa i Jadownik. Bryłki z białego złota, które dla uczestników konkursu przygotowuje od lat rzeźbiarz Józef P. Kowalczyk, zdobiły też dzieci z krakowskich przedszkoli numer 33 i 87.

Najpiękniejsze pisanki z soli

Cekiny, koraliki, włóczka, piórka, zboże, bazie... Podczas wczorajszego konkursu zdobienia solnych pisanek, który odbywał się w Muzeum Żup Krakowskich, obowiązywała twórcza swoboda. Uczestnicy wielkanocnej rywalizacji, która w Wieliczce ma już sześcioletnią tradycję, jak zawsze wykazali się ogromną inwencją.

Liczba uczestników oryginalnej wielkanocnej rywalizacji bynajmniej nie obrazuje zainteresowania konkursem. Każdego roku, na długo przed wyznaczonym terminem zdobienia solnych pisanek trzeba ogłaszać zamknięcie listy zgłoszeń, ponieważ muzealne komnaty są w stanie pomieścić tylko określoną liczbę osób.
Zainteresowaniu trudno się dziwić. Konkurs zdobienia solnych pisanek (jest to jedyna tego rodzaju rywalizacja w Polsce, a prawdopodobnie także i w Europie) jest już powszechnie znany i renomowany. Solne pisanki pragną mieć w swych zbiorach muzea z całego kraju. W ubiegłym roku kilka konkursowych arcydzieł przekazanych zostało do Muzeum Techniki w Warszawie i muzeum w Ciechanowie, a na liście oczekujących na solne wielkanocne eksponaty są kolejne placówki.
Twórcza swoboda obowiązująca przy zdobieniu solnych bryłek efekty przynosi znakomite. Konkursowe jury każdego roku długo zastanawia się, którą pisankę nagrodzić. Nowatorskie rozwiązania czy tradycyjne zdobienia? Jako główne kryterium oceny od początku organizowania zdobniczych zmagań przyjęto pomysłowość i oryginalność. Jednak "diabeł tkwi w szczegółach", a inwencja twórcza uczestników konkursu nieustannie wprawia w podziw...
W szóstej edycji konkursu na "Najpiękniejszą pisankę z soli", w kategorii szkół podstawowych pierwszej nagrody nie przyznano. Drugą otrzymali ex aequo Katarzyna Bałda (SP nr 93 w Krakowie) i Mateusz Dubiel (SP w Bilczycach), a trzecią Marcin Kowalik (ZS im. brata Alozjego Kosiby w Wieliczce) i Anna Szeremeta (SP w Trąbkach). Wyróżniono także pisanki autorstwa Weroniki Wordliczek (Przedszkole "Dziecięce Fantazje" w Wieliczce) oraz Anny Dziedzic (Przedszkole nr 87 w Krakowie).
Wśród gimnazjalistów pierwszym miejscem nagrodzono Magdalenę Popek (Gimnazjum w Wieliczce), a kolejne zajęły uczennice Gimnazjum w Jadownikach: Agata Kozioł i Katarzyna Legutko. Wyróżnienie otrzymał Monika Bury (Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich).
Pokonkursową ekspozycję solnych pisanek można oglądać w Muzeum Żup Krakowskich, na tym samym piętrze, gdzie mieszczą się wystawy czasowe.
Tekst i fot. (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski